No šodienas visā Latvijā atkal sāk izsniegt greznāka dizaina dzimšanas, laulības un miršanas apliecības. Šogad ieviestais vienkāršotais formāts daudzos iedzīvotājos bija radījis sašutumu, īpaši neapmierināti bija jaunie vecāki. Tāpēc, pakļaujoties sabiedrības spiedienam, dokuments atguvis kādreizējo krāsaino izskatu.

Rīgas dzemdību namā dienā izsniedz vidēji 20 dzimšanas apliecības. Arī jaunais tētis Uģis gaida sava pirmdzimtā pirmo dokumentu.

Šis mirklis svinīgs gan dokumenta saņēmējam, gan izsniedzējam. Jaunais tētis: «Tiešām glīts, ar zaļu apdarīti ar auseklīšiem. Es gan nezinu, kā bija pirms tam. Mani sabaidīja, stāstīja, ka ir ārprāts. Bet es esmu apmierināts ar šo.»

Dzimtsarakstu nodaļas inspektorei Lilitai Ozoliņai šodien cits darba prieks. Kopš janvāra, kad apliecība bija vien parasta balta lapa, viņai bijis kauns tādu pasniegt. Nepatīkamās sajūtas pastiprinājusi arī vecāku reakcija. «Tāda necila tā apliecība izskatījās. Melnbalta, nebija tās krāsas, mēs jau visi esam pieraduši pie tām tradīcijām, kas ir skaists dokuments.»

Īpaši nepatīkami pārsteigti bijuši vecāki, kuriem piedzimis otrais, trešais bērniņš. Viņiem bija ar ko salīdzināt: «Katrs pēc tam jautāja, kad es varēšu šo dokumentu apmainīt pret normālu, skaistu apliecību.»

Tieslietu ministrija bija spiesta pakļauties sabiedrības spiedienam. Dokuments no šodienas atguvis kādreizējo krāsaino izskatu. Dzimtsarakstu departamenta vadītāja taisnojas - gribējām jau kā labāk. Ideja bija par dokumentu elektronizāciju. Ar sabiedrības gādību tagad šis plāns izgāzies.

Solvita Saukuma-Laimere, TM Dzimtsarakstu departamenta direktore: «Interese par šiem elektroniskiem dokumentiem ir bijusi ļoti liela. Dzimtsarakstu nodaļas ir bijušas vienas no šīm iestādēm, kur šādus dokumentus neizsniedz. Acīmredzot sabiedrība vēl nav gatava, lai mēs šos dokumentus elektronizētu, nu visam ir savs laiks.»

Ja kādu nepamierina apliecības melnbaltā versija, to bez maksas iespējams apmainīt pret jaunā dizaina krāsaino, kas vairumam šķiet estētiski pievilcīgāka.

Lasīt un pievienot komentāru
JAUNĀKIE VIDEO
Saturs drīz būs pieejams