Tautas skaitīšanas diena 1.martā tuvojas ar joni, par ko liecina arī iedzīvotāju pastkastēs saņemtā informācijas vēstule. Taču vēstules saturs jau paspējis radīt satraukumu iedzīvotājos. Aiju bažīgu darot aicinājums sniegt ziņas par sevi un ģimeni internetā, jo reģistrācijas gaitā tiks pieprasīts atklāt internetbanku piekļuves datus un citu personisku informāciju, ceturtdien vēstīja LNT raidījums „Tautas balss”.

Aija ir saņēmusi informāciju par gaidāmo tautas skaitīšanu, taču tas viss radījis viņā satraukumu. Pēc vēstules satura viņa sapratusi, ka pastāv divas iespējas – aizpildīt anketu internetā vai gaidīt tautas skaitītāju mājās.

Nevēlas atklāt internetbankas kodus

Aija vēloties piedalīties tautas skaitīšanā, kā jau atbildīga valsts pilsone. Tomēr ziņu sniegšana par sevi radījusi daudz dažādas pārdomas.

„Lai aizpildītu internetā anketu, man tiks prasīti interneta bankas piekļuves dati, manas ģimenes dati un ziņas par manu mājsaimniecību, un tas mani patiešām arī uztrauc, jo es neesmu pārliecināta, ka datu drošība internetā ir pie mums tik augstā līmenī, lai uz to tā paļautos un lai šādu anketu aizpildītu,” atzina Aija.

Vai jābūt pārsvarā mājās?

Ja nav vēlēšanās reģistrēties internetā, tad atliek sagaidīt tautas skaitītāju mājās laikā no 17.marta līdz 31.maijam. Tā kā šis visai ilgs laika posms, Aiju uztrauc, vai viņa galu galā tiks pieskaitīta un vai tiešām šajā laikā viņai jācenšas būt uz vietas mājās.

Aija „Tautas balsij” pauda bažas: „Vai viņi nāks atkārtoti un vai viņi mani nepalaidīs garām? Un tad, kad viņi ieradīsies pie manis mājās, vai arī viņiem - tautas skaitītājiem - man būs jāuzrāda savi interneta bankas piekļuves dati, dati par savu ģimeni, un kā tad šie dati turpmāk tiks glabāti un vai tie būs droši?”

Uztrauc datu drošība

Tie nav vienīgie jautājumi, kas uztrauc šo sievieti. Tāpat neziņa esot par socioloģisko pētījumu kompāniju „GfK”, kas nodrošinās tautas skaitīšanas izpildi. „Es saprotu, ka tautas skaitīšana, - tā ir valsts lieta, un man likās mazliet dīvaini, ka šo tautas skaitīšanu veiks privātā firma „GfK”.”

Aijai neesot īsti skaidrs, vai uzticēt tik personīgus datus var privātai firmai un vai datu aizsardzība tiks nodrošināta 100% arī pēc tam, kad tautas skaitīšana tiks pabeigta.

Kāpēc jāatklāj internetbankas kodi?

„Tautas balss” Centrālajā statistikas pārvaldē (CSP) uzzināja, ka, izvēloties iespēju aizpildīt anketu internetā, tomēr esot nepieciešami internetbankas piekļuves kodi, lai gūtu apstiprinājumu tam, ka anketas aizpildītājs tiešām ir īstā persona.

CSP Sociālās statistikas departamenta direktore Maranda Behmane skaidroja, ka internetbankas identifikatori nenonāks tajā lapā, kur ir personas konta numuri.

„Tas nonāks uzreiz pie tautas skaitīšanas veidlapas, uzreiz. Viņam tur nekādi varianti ar viņa naudas pārskaitījumiem, nekas. Vienkārši tie ir identifikatori, lai saprastu, ka īstais cilvēks ir piekļuvis tautas skaitīšanas veidlapai,” norādīja Behmane.

CSP esot noslēgusi vienošanos ar piecām Latvijas bankām par viņu klientu autorizācijas izmantošanu, taču šī informācija paliks privāta kā līdz šim un CSP to neuzzinās.

Behmane sacīja: „Principā sistēma viena, arī banka, lai saprastu, ka jūs esat tas, kas ir ievadījis šos identifikatorus.” Turklāt iespējas reģistrēties tautas skaitīšanai ir divas: viena – norādīt internetbanku piekļuves identifikatorus, bet otra – pases numuru un personas kodu.

Ar tautas skaitītāju varēs sazināties

CSP pārstāve norādīja, ka gadījumā, ja iedzīvotāji izvēlēsies tautas skaitītāja ierašanos mājās, tad bažām neesot pamata. Tautas skaitītāji apmeklēs iedzīvotājus vairākas reizes. Ja viņš pirmajā reizē nesastaps nevienu mājās, tad būs iespēja sazināties ar tautas skaitītāju un vienoties par vēlamo apciemojuma laiku.

Tautas skaitītājam pie iedzīvotājiem jāiet trīs reizes pilsētā, bet divas reizes lauku rajonos. Tiks atstāta speciāla zīmīte ar lūgumu sazināties. Tāpēc tiem cilvēkiem, kuri reti mājās sastopami, dota iespēja tikt pieskaitītam, izmantojot interneta resursus.

Savukārt par kompānijas „GfK” lomu tautas skaitīšanā Behmane norādīja, ka šī privātfirma koordinēs un būs atbildīga par tautas skaitītāju darbu, kā arī viņus kontrolēs. „Visa datubāze ir statistikai. Pie datu bāzes, izņemot statistiku, nepiekļūst,” atzina Behmane.

DVI: Cilvēcisko faktoru nevar noliegt

Datu valsts inspekcijas direktore Signe Plūmiņa „Tautas balsij” pauda viedokli, ka bažām neesot pamata, ja tiks ievērotas visas procedūras par informācijas konfidencialitāti.

„Protams, ka ir un eksistē, un nevar noliegt to cilvēcisko faktoru. Ja tās procedūras reāli tiek ievērotas, tad visam ir jābūt tīri. Uztraukties, ka dati varētu noplūst, it kā nevajadzētu, viņi neveic šo tautas skaitīšanu pirmo reizi,” uzsvēra Plūmiņa.

Pēdējā tautas skaitīšana Latvijā notika 2000.gadā, tāpēc, pēc speciālistu domām, esot ļoti svarīgi, lai cilvēki tiktu informēti un saprastu šā procesa gaitu, vēstīja „Tautas balss”.

Lasīt un pievienot komentāru
JAUNĀKIE VIDEO
Saturs drīz būs pieejams