Vakar pēc Centrālās statistikas pārvaldes vadītājas Aijas Žīgures iniciatīvas tika izveidota speciāla darba grupa, kuras viens no uzdevumiem ir izvērtēt tautas skaitīšanas sistēmas autorizācijas gadījumus un konstatēt, vai ir bijusi nesankcionēta datu izmainīšana tautas skaitīšanas anketās, TVNET informēja Centrālās statistikas pārvaldes preses sekretārs Aldis Brokāns.

Tās uzdevums būs informēt Tautas skaitīšanas komisijas vadītāju - ekonomikas ministru Arti Kamparu par šādiem gadījumiem.

"Līdz šim tikai hipotētiski tika runāts par iespēju pieslēgties tautas skaitīšanas anketām un mainīt tajā informāciju, izmantojot nelikumīgi iegūtus pasu datus. Lai izvērtētu, vai patiešām šādi informācijas sagrozīšanas gadījumi notikuši, vakar darbu sāka speciāli izveidota CSP darba grupa, kuras viens no uzdevumiem ir sniegt savu kompetentu atzinumu. Ja tiks konstatēti šādi gadījumi, tad CSP sazināsies ar šo anketu aizpildītājiem," informēja CSP vadītāja Aija Žīgure.

Aizpildītās anketas izņemtas no tautas skaitīšanas datu bāzes

CSP uzsver, ka vairāk nekā 150 000 iedzīvotāju personīgie dati, kas iegūti tautas skaitīšanas procesā pirmajās divās dienās, ir drošībā, jo pilnībā aizpildītās anketas ir operatīvi izņemtas no tautas skaitīšanas datu bāzes.

Iedzīvotājiem, kuri satraucas par iespējamu savu internetā aizpildīto tautas skaitīšanas anketu nesankcionētu aplūkošanu, ir jāierodas personīgi CSP birojā Rīgā, Lāčplēša ielā 1, līdzi ņemot personu apliecinošus dokumentus; tur tiks sniegta informācija, kādi dati par šo personu ir tautas skaitīšanas datu bāzē.

Meklēs personas, kas nelikumīgi apstrādājušas citu personu datus

Ja tiks konstatēti personu datu aizsardzības pārkāpumi, CSP vērsīsies Datu valsts inspekcijā ar lūgumu izvērtēt, kādā veidā šie personas dati tika iegūti un vai dati nav izmantoti nelikumīgiem nolūkiem, kā arī lūgs noskaidrot personas, kuras nelikumīgi apstrādājušas citu personu personas datus.

Līdz šim gan nav saņemts neviens iesniegums no iedzīvotājiem par aizdomām, ka kāda sveša persona, iespējams, prettiesiski apstrādājusi viņu personu datus.

"Pati tautas skaitīšanas IT sistēma ir droša, un tā izstrādāta, konsultējoties ar attiecīgajiem datu drošības un datu aizsardzības ekspertiem. Sistēmas izstrādē CSP speciālisti vairākkārt konsultējušies ar Valsts datu inspekciju. Problēma ir valstiska - nepiederošām personām ir salīdzinoši brīvas piekļuves iespējas personas datiem, piemēram, no slēgtajiem līgumiem. No šādas ļaunprātīgas datu izmantošanas nevar būt pasargāts neviens Latvijas iedzīvotājs," uzsver Norberts Tālers, CSP priekšnieka vietnieks.

Pārkāpumi tautas skaitīšanas internetsistēmā

Jau ziņojām, ka pēc vakardienas notikumiem, kad tautas skaitīšanas elektroniskajā sistēmā tika atklāti pārkāpumi ar datu drošību, anketu aizpildīšanai autorizējoties ar pases numuru un personas kodu, iedzīvotāju aktivitāte ir samazinājusies un sistēma neesot noslogota pilnībā, kā tas bija vērojams pirmajā tautas skaitīšanas dienā - 1.martā.

Sistēma izmaksājusi 24 006 latus, savukārt audits 11 434 latus

Centrālās statistikas pārvaldes mājaslapā atrodama informācija, ka pagājušogad iegādāta datu apstrādes un vadības sistēma (ISDAVS) datorizēto personu interviju veikšanai, kā arī veikts audits un rekomendāciju sniegšana datu drošības uzlabošanas jautājumos. Sistēmas par 24 006 latiem iegādātas no uzņēmuma "iSoft Solutions", savukārt auditu par 11 434 latiem veicis uzņēmums "IT Centrs", kura valdes priekšsēdētājs Agris Krusts sarunā ar TVNET skaidro - audita veikšana un konsultāciju sniegšana notikusi, nezinot par tautas skaitīšanas programmu un to, ka, lai autorizētos tajā, tiks izmantoti pases dati un personas kods.

Sistēmas autoru stulbums ir neaprakstāms

"Datoru drošības tehnoloģiju" mārketinga direktors un drošības eksperts Valdis Šķesters bija izbrīnīts, ka viens autentifikācijas vai piekļuves paņēmiens tautas skaitīšanas mājaslapai balstījies uz "publiski pieejamu informāciju". Tas, viņaprāt, esot tas pats, kas tautas skaitīšanas datus atstāt bez nekādas datu aizsardzības.

"Neredzu, kā šādā veidā var veikt tautas skaitīšanu," teica Šķesters, norādot uz datu sagrozīšanas iespējām.

Lasīt un pievienot komentāru
JAUNĀKIE VIDEO
Saturs drīz būs pieejams