Lībijas galvaspilsētas Tripoles ielās svētdien pulcējušies tūkstošiem līdera Muamara Kadafi atbalstītāju, kas vicina valsts karogus un gaisā raida šāviņus, svinot valdošā "režīma uzvaru" pār dumpiniekiem vairākās valsts pilsētās.

"Mēs šaujam, lai svinētu, jo mēs sakaujam [starptautisko teroristu organizāciju] "Al Qaeda". Mēs esam uzvarējuši, "Al Qaeda" ir prom," stāsta kāds karavīrs. Kadafi iepriekš apgalvojis, ka aiz plašajiem nemieriem stāv "Al Qaeda".

Taču dumpinieki noliedz varasiestāžu izplatītos paziņojumus par režīma spēku uzvarām valsts reģionos. Tripoles Zaļajā laukumā svētdien pulcējušies ap 4000 līdz 5000 režīma atbalstītāju. Mītiņa dalībniekiem tiek dalīts ūdens, cepumi un Kadafi portreti.

Valdošā režīma amatpersonas aicina arī rietumvalstu žurnālistus pievienoties svinētājiem.

Vēl pirms rītausmas pilsētā bija dzirdams smago ložmetēju šāviņu troksnis

Varasiestādes apgalvo, ka šāviņi gaisā raidīti par godu valdības spēkiem, kam izdevies savā kontrolē atgūt lielāko naftas transportēšanas ostu Rāslanūfu, Misrātu valsts rietumu daļā, Tobruku netālu no robežas ar Ēģipti, kā arī netālu no galvaspilsētas esošo Zāviju. Kā apliecināja Lībijas valdības pārstāvis Musa Ibrahims, "valdības spēki pēdējo 12 stundu laikā sakāvuši kaujinieku grupējumus Rāslanūfā, Zāvijā un Misrātā".

Taču šo pilsētu iedzīvotāji un Lībijā esošie ārvalstu žurnālisti šādas ziņas kategoriski noliedz.

Aģentūras AFP un britu raidsabiedrības BBC korespondenti ziņo, ka Rāslanūfa svētdien joprojām atrodas dumpinieku kontrolē. "Kadafi apgalvo, ka viņš ir atguvis savās rokās Rāslanūfu, taču mēs joprojām esam šeit, Rāslanūfā, un ne tikai šeit, bet arī tālāk uz rietumiem," skaidro viens no dumpinieku līderiem pilsētā pulkvedis Baširs al Moghrabi.

Kāds cits nemiernieks savukārt piebilst, ka aizvadītajā naktī "sadursmes nebija, pilsēta atrodas mūsu kontrolē". Lībijas valsts televīzija iepriekš gan ziņoja, ka pilsētu ieņēmuši Kadafi lojālie spēki. Rāslanūfu opozīcijas spēki savā kontrolē pārņēma sestdien.

Valdošā režīma izplatīto informāciju noliedz arī režīma pretinieki Tobrukā

"Tā nav tiesa. Reģions atrodas mūsu kontrolē, sākot no Adždābijas līdz pat Ēģiptes robežai," no Tobrukas aģentūrai AFP telefoniski apstiprināja dumpinieki, piebilstot, ka situācija ir mierīga un "pilnīgi nekas nenotiek".

Arī BBC korespondenti no Tobrukas vēsta, ka pilsētā nav redzami Kadafi lojālie spēki. Tikmēr pienākušas ziņas, ka Bindžavādu, kas atrodas aptuveni 160 kilometrus uz austrumiem no Sirtas, savā kontrolē pārņēmuši Kadafi lojālie spēki.

Dumpinieku un Kadafi spēku sadursmēs Bindžavādā ievainoti vismaz 15 cilvēki.

"Mēs esam pametuši Bindžavādu," apstiprināja viens no režīma pretiniekiem. "Rāslanūfa būs mūsu aizsardzības līnija. Kaujinieki Bindžavādā iefiltrējās nakts laikā. Viņi izvietojušies uz ēku jumtiem." Savukārt kāds cits dumpinieks piebilst, ka Kadafi lojālie spēki "slēpās starp ģimenēm. Mēs nevarējām šaut. Mēs atkāpāmies".

Sestdien dumpinieku kontrolē esošajā Bangāzī pilsētā nodibināta Lībijas Nacionālā padome, kura sevi pasludinājusi par vienīgo valsts pārstāvi.

Lasīt un pievienot komentāru
JAUNĀKIE VIDEO
Saturs drīz būs pieejams