Interneta tautas skaitīšanā piedalījušies aptuveni 30% valsts iedzīvotāju iepriekš plānoto 10% vietā, tāpēc tautas skaitīšanas izmaksas par datu ieguvi otrajā posmā var arī samazināties, šodien žurnālistiem apliecināja sociālo pētījumu kompānijas SIA "GFK Custom Research Baltic" ("GfK Baltic") vadītāja Iluta Skrūzkalne un Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) Sociālās statistikas departamenta direktore Maranda Behmane.

Saskaņā ar CSP iepriekš sniegto informāciju tautas skaitīšanas kopējais budžets no 2010.gada līdz 2013.gadam ir 6,5 miljoni latu. Par datu ieguvi tautas skaitīšanas otrajā posmā noslēgts līgums ar "GfK Baltic" 2,78 miljonu latu vērtībā.

"GfK Baltic" pasūtījumu ieguvu atklāta konkursa ceļā, kurā piedalījās vēl divi pretendenti.

Kā skaidroja Skrūzkalne, līguma summa tika noteikta iepirkuma finanšu piedāvājumā un ir atrunāta līgumā. CSP neesot garantējusi iedzīvotāju īpatsvaru, kas saskaitīsies internetā, kā arī netika piedāvāta iespēja sasaistīt līguma cenu ar šo kritēriju. Viņa arī uzsvēra, ka noslēgtais līgums ar CSP neparedz izmaiņas līguma summā.

CSP esot aicinājusi "GfK Baltic" pārskatīt līguma summu, ņemot vērā pietiekami lielo internetā saskaitījušos skaitu. Skrūzkalne solīja, ka "GfK Baltic" izskatīs šādu iespēju, tomēr paturēs prātā joprojām pastāvošos finanšu riskus - pieaugošās degvielas cenas, soda naudas gadījumā, ja "GfK Baltic" aptaujās mazāk nekā 80% no internetā nesaskaitītajiem iedzīvotājiem.

Pēc Skrūzkalnes teiktā, līgums paredz, ka "GfK Baltic" par katru nesaskaitīto iedzīvotāju procentu maksā sodu 2% apmērā no līguma summas jeb aptuveni 55 600 latus. Tāpat esot noteikti sodi par katrā nedēļā nesasniegto respondentu skaitu.

Sarunas ar CSP par iespējamo līguma summas samazinājumu esot sāktas, taču pagaidām vēl nevarot droši apgalvot, ka cena par "GfK Baltic" sniegto pakalpojumu tiešām tiks samazināta.

Skrūzkalne arī uzsvēra, ka "GfK Baltic" piedāvātā summa iepirkuma konkursā bija par vairāk nekā 200 000 latu zemāka nekā pārējo divu kandidātu cena. Turklāt "GfK Baltic" piedāvājums saņēmis augstāko novērtējumu projekta kvalitatīvajos kritērijos - personāla vadības pasākumos, projekta vadībā un kvalitātes vadībā.

Taujāta, kā "GfK Baltic" nodrošinās, ka tiek aptaujāti vismaz 80% no internetā nesaskaitītajiem, viņa norādīja, ka jau divus mēnešus strādā 37 reģionālie koordinatori, kas analizē adrešu sarakstus un apzina sociālās iestādes, lai atvieglotu tautas skaitītājiem mājokļu apmeklēšanu.

1960 tautas skaitītāji tikuši izraudzīti trīs kārtās, pārbaudot gan datorprasmes, valodu zināšanas, noturību stresa situācijās, gan arī komunikācijā. Kopumā pieteikumus tautas skaitītāja vakancēm bija iesūtījuši 9600 cilvēki. Tā kā daļa tautas skaitītāju var arī atteikties no pienākumu veikšanas, izveidota arī rezervistu komanda katrā reģionālajā centrā 5% apmērā no skaitītāju skaita.

Tautas skaitītāju darbu izpildes kvalitāti uzraudzīs 15 kvalitātes kontroli "GfK Baltic" birojā, kā arī vairāk nekā 100 reģionālie kontrolieri un koordinatori.

Iegūtie dati tautas skaitītājiem CSP būs jānosūta vismaz reizi nedēļā. Tautas skaitītāji datus nesūtīs "GfK Baltic", bet gan uzreiz CSP. Tautas skaitīšanā iesaistītās puses sola nodrošināt datu drošību un konfidencialitāti.

Tautas skaitītāji ir personīgi atbildīgi par datu drošību. Kā stāstīja "GfK Baltic" vadītāja, tautas skaitītāji ir iepazinušies ar Valsts statistikas likuma un Fizisko personu datu aizsardzības likuma prasībām, iepazīstināti ar riskiem datu noplūdes gadījumos un arī parakstījuši apliecinājumus, kas saistīti ar datu drošības pasākumiem.

Behmane atzina, ka jau tagad CSP ir saņēmusi vairākus zvanus par viltus tautas skaitītājiem un iedzīvotāji tiek aicināti arī turpmāk ziņot par aizdomīgiem gadījumiem, lai tādus operatīvi varētu novērst.

Kā ziņots, šodien sākas tautas skaitīšanas otrais posms, kura laikā līdz 31.maijam 1960 tautas skaitītāju dosies uz mājokļiem pie tiem iedzīvotājiem, par kuriem netika iegūta informācija tautas skaitīšanas pirmajā posmā internetā.

Tautas skaitītāji klauvēs arī pie to iedzīvotāju mājokļu durvīm, kuri par sevi interneta anketās būs norādījuši neprecīzus vai nekvalitatīvus datus.

Lasīt un pievienot komentāru
JAUNĀKIE VIDEO
Saturs drīz būs pieejams