ANO Drošības padomes rezolūcijas izpildei, kas prasa pārtraukt vardarbību Lībijā, tiks izmantoti militāri līdzekļi, sestdien paziņoja Francijas prezidents Nikolā Sarkozī, Parīzē noslēdzoties starptautiskajai sanāksmei par stāvokli Lībijā. Francijas kara lidmašīna sestdien plkst.16.45 pēc Griničas laika (plkst.18.45 pēc Latvijas laika) atklāja uguni uz Lībijas līderim Muamaram Kadafi lojālo spēku militāru automašīnu, sākot starptautiskās koalīcijas militāro iejaukšanos Lībijā.

Francijas armijas pārstāvis pulkvedis Tjerī Birkārs paziņoja, ka apšaudīta ienaidnieku bruņutehnika, kas apdraudēja civilos iedzīvotājus. Viņš neizpauda, kurā Lībijas daļā noticis uzlidojums, kā arī atteicās apstiprināt presē ziņoto, ka sašautā bruņutehnika bijusi tanks.

Francijas prezidents Nikolā Sarkozī sestdien paziņoja par starptautiskas militārās operācijas sākšanu Lībijā, lai apturētu Kadafi uzbrukumus nemierniekiem.

"Sākusies intervence Lībijā" atbilstoši ANO Drošības padomes rezolūcijai,

lai "aizsargāto tautu no režīma neprāta",

pavēstīja Sarkozī. "Lībijā mierīgie iedzīvotāji, kas neprasa neko citu, kā vien tiesības izvēlēties savu likteni, atrodas nāves briesmās. Mūsu pienākums ir atbildēt uz viņu sāpju pilno lūgumu."

Pasaules līderi vienojas par iebrukumu; Krievija iebilst

Par militārās iejaukšanās sākšanu sestdien Parīzē vienojās Eiropas līderi, ASV valsts sekretāre Hilarija Klintone, ANO ģenerālsekretārs Bans Gimuns un Arābu līgas sūtņi.

Francijas un tās sabiedroto gaisa spēki novērsīs jebkādus mēģinājumus Kadafi aviācijai veikt uzlidojumus nemiernieku bastionam Bengāzī, paziņoja Sarkozī. "Mūsu spēki būs pret jebkādu agresiju. Francijas lidmašīnas ir gatavas uzbrukt Kadafi tankiem," viņš sacīja.

Savukārt Krievijas Ārlietu ministrija sestdien izplatīja paziņojumu, paužot nožēlu par militārās intervences sākšanu Lībijā.

Priekšnoteikums - civiliedzīvotāju drošība

Durvis diplomātijai atkal atvērsies, ja Kadafi pārtrauks uzbrukumus civiliedzīvotājiem, sacīja Sarkozī, aicinot Lībijas līderi ievērot ANO rezolūciju par uguns pārtraukšanu, "lai izvairītos no ļaunākā".

ASV valsts sekretāre Hilarija Klintone pēc sanāksmes pavēstīja, ka ANO rezolūcijas mērķis ir pasargāt civiliedzīvotājus un nodrošināt pieeju humānai palīdzībai.

Klintone izvairījās tieši pieminēt iespējamu Kadafi gāšanu, tomēr viņa piebilda, ka, „mums sākot ieviest šo rezolūciju, mainīsies apstākļi, kas radīs jaunu vidi, kurā cilvēki rīkosies, tostarp arī tie, kas ir ap pulkvedi Kadafi”.

Savukārt Lielbritānijas premjerministrs Deivids Kemerons pēc sanāksmes paziņoja, ka "pienācis laiks rīkoties un tas jādara steigšus".

"Pulkvedis Kadafi ļāva tam notikt. Viņš meloja starptautiskajai sabiedrībai,

viņš apsolīja uguns pārtraukšanu, viņš pārkāpj šo pamieru. Viņš turpina brutāli vērsties pret savu tautu," paziņoja Kemerons. "Un tā ir pienācis laiks rīkoties. Mums ir jāīsteno Apvienoto Nāciju griba, un mēs nevaram ļaut turpināties civiliedzīvotāju slepkavošanai."

Britu premjers sacīja, ka tā bijusi "veiksmīga valstu kopā sanākšana, tostarp arābu valstu, kuras vēlas pildīt Apvienoto Nāciju gribu. Šodien ir absolūti skaidrs, ka pulkvedis Kadafi ir lauzis savu vārdu, pārkāpis pamieru un turpina slepkavot savus civiliedzīvotājus".

"Tas ir jāaptur. Mums tas ir jāaptur, mums ir jāliek viņam saskarties ar sekām. Ir vitāli svarīgi, lai notiktu rīcība, lai rīcība būtu ātra. Protams, ir briesmas, ir grūtības, rīcībai vienmēr ir neparedzamas sekas," sacīja Kemerons.

"Taču labāk ir rīkoties, nevis riskēt ar bezdarbības sekām, kas ir tālāka civiliedzīvotāju slepkavošana."

Uzbrukumu veiks vairākas Eiropas valstis

Kā pavēstījuši diplomāti, intervencē Lībijā piedalīsies Katara un vairākas Eiropas valstis, tostarp Beļģija, Nīderlande, Dānija un Norvēģija. Grieķijas premjerministrs piedāvājis gaisa operācijām izmantot Krētas salu, kas atrodas starp Grieķiju un Lībiju.

Kā paziņoja Beļģijas premjerministrs Īvs Leterms, Beļģija piešķirs iznīcinātājus "F-16", kas pašlaik atrodas Grieķijas dienvidos.

Itālijas premjerministrs Silvo Berluskoni apstiprināja, ka būs pieejamas Itālijas bāzes, lai noteiktu lidojumiem aizliegto zonu virs Lībijas, un varētu sekot tālāka iesaistīšanās. Operāciju vadība, "visticamāk, tiks veikta no NATO bāzes Neapolē", piebilda Berluskoni.

Spānijas premjerministrs Hosē Luiss Rodrigess Sapatero paziņoja, ka Spānija palīdzēs izveidot ANO sankcionēto lidojumiem aizliegto zonu, piešķirot degvielas uzpildes lidmašīnu un četrus iznīcinātājus "F-18", kas sestdien dosies uz aviobāzi Itālijā.

ASV atbalsta, bet savu ieguldījumu neprecizē

ASV paziņojušas, ka atbalsta ANO rezolūciju par vardarbības pārtraukšanu Lībijā, taču nav konkretizējušas, kādu ieguldījumu sniegs intervencē.

Par vairāku reaktīvo iznīcinātāju nosūtīšanu paziņojusi Kanāda.

Kā paziņojusi ASV vēstniece ANO Sjūzena Raisa, viņa gaida, ka militārajā intervencē Lībijā piedalīsies vairāki svarīgi arābu partneri.

Vairāki Francijas reaktīvie iznīcinātāji "Rafale" sestdien izlūkošanas misijās jau pārlidojuši "visu Lībijas teritoriju".

Kara lidmašīnas pēcpusdienā pacēlušās no savas bāzes Sendizjērā Francijas austrumus.

Izlūkošanas misijas notikušas visu sestdienas pēcpusdienu, un lidmašīnas nav saskārušās ne ar kādām problēmām, vairākas stundas lidojot virs Lībijas teritorijas. Lidojumi turpināsies vēl vairākas stundas.

Lasīt un pievienot komentāru
JAUNĀKIE VIDEO
Saturs drīz būs pieejams