Starptautisko aizdevēju reakcija uz sagatavotajiem 2011.gada budžeta grozījumiem ir pozitīva, šodien pēc pirmās tikšanās ar Eiropas Komisijas un Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) pārstāvjiem žurnālistiem sacīja premjers Valdis Dombrovskis (V).

Uz Latviju skatās daudz pozitīvāk

"Reakcijas attiecībā uz 2011. gada grozījumiem pamatā ir pozitīvas. Pasākumus, kuri ir iekļauti 2011. gada budžeta grozījumos, jau iepriekš bijām provizoriski saskaņojuši. Attiecībā uz 2012. gada budžetu darbs turpināsies šīs un nākamās nedēļas laikā, atzīmēja premjers.

Savukārt SVF misijas Latvijā vadītājs Marks Grifits uzsvēra, ka beidzot var novērot Latvijas fiskālās konsolidācijas rezultātus -

Latvijas ekonomikas rādītāji ir vērtējami pozitīvi, un tas pats attiecināms uz nākotnes prognozēm.

Kaut arī fiskālo konsolidāciju būs nepieciešams veikt arī nākamajā gadā, lai samazinātu budžeta deficītu zem 3% no IKP ar mērķi izpildīt eiro ieviešanas programmu, tomēr ne tik lielā apjomā, kā plānots iepriekš.

Aizdevēji gandarīti par progresu

EK misijas vadītājs Latvijā Gabriels Gudiči uzsvēra, ka Eiropas Komisija ir gandarīta par Latvijas progresu, vienlaikus, ir jāturpina darbs, lai sagatavotu Latviju iespējamai uzņemšanai eiro zonā.

Dombrovskis informēja, ka ar aizdevējiem sāktas arī sarunas par iespēju budžeta deficīta segšanai novirzīt iepriekš iezīmētos aizdevuma līdzekļus finanšu sektora stabilitātei. Latvija vēlētos, lai šos 600 miljonus eiro varētu izmantot pilnībā vai daļēji.

Tiekas ar aizdevējiem

Jau vēstīts, ka premjers Valdis Dombrovskis šodien tiksies ar SVF un EK pārskata misijas dalībniekiem. Kaut arī sākotnēji kā viens no svarīgākajiem šo sarunu tematiem tika minēta arī iespēja pagarināt parādu atmaksas termiņu, tagad tas vairs nav aktuāls. Aizdevēji vērtēs valdības sagatavotos 2011.gada valsts budžeta grozījumus un iecerētās nodokļu izmaiņas.

Starptautisko aizdevēju pārskata misija Latvijā sākās 5.aprīlī un ilgs līdz 15.aprīlim. Aizdevēji vērtē valdības sagatavotos 2011.gada valsts budžeta grozījumus, izmaiņas nekustamā īpašuma nodoklī, kā arī starptautiskā aizdevuma atdošanas termiņa pārstrukturizēšanu no vidēja termiņa uz ilgtermiņu. Šā pēdējā ierosinājuma lietderība pašlaik gan tiekot apšaubīta.

Latvijai šā gada budžetā jāveic papildu konsolidācija. Pērn 20.decembrī Saeima ārkārtas sēdē pieņēma šā gada valsts budžetu, kurā nodrošināta konsolidācija 290,7 miljonu latu apmērā. Starptautiskie aizdevēji pēc tam paziņoja, ka ar šo apmēru nepietiek un Latvijai 2011.gada budžetā jānodrošina papildu fiskālā konsolidācija 50 miljonu latu apmērā.

Valdība 4.aprīlī ārkārtas sēdē apstiprināja 2011.gada valsts budžeta grozījumus, kas paredz ieņēmumus palielināt par 102 miljoniem latu, bet izdevumus palielināt par 19,9 miljoniem latu, taču par budžeta grozījumiem vēl jālemj Saeimai.

Aizdevuma atmaksas termiņa pagarināšanu neprasīs

Kopējā aizņemtā naudas summa – 4,4 miljardi eiro

Pašlaik Latvija ir aizņēmusies 4,4 miljardus eiro. To veido nauda no Starptautiskā Valūtas fonda (SVF), Eiropas Komisijas (EK), Pasaules Bankas (PB), kā arī ERAB ieguldījums „Parex bankā”. Šogad Latvijai ir iespējams aizņemties vēl 3,3 miljardus eiro. Finanšu palīdzību piedāvā arī Ziemeļvalstis, Polija un Čehija.

Pašlaik no aizņemtās summas Latvija maksā tikai procentus.

Šogad ir samaksāti jau 65,6 miljoni latu, bet atdot pamatsummu, kas ir 4,4 miljardi eiro, Latvija sāks nākamgad. Atmaksas grafiks ir izveidots līdz 2021. gadam.
Lasīt un pievienot komentāru
JAUNĀKIE VIDEO
Saturs drīz būs pieejams