Šogad 20.jūlijā stāsies spēkā jauna Eiropas Savienības direktīva, kas paredz pastiprinātas prasības saistībā ar rotaļlietu drošumu. Cita starpā šī direktīva paplašina arī rotaļlietas jēdzienu, līdz ar to daļa no grāmatnīcās nopērkamajām grāmatām vairs nav uzskatāmas par grāmatām, bet gan par rotaļlietām, tā svētdien informēja LNT raidījums „Top10”.

Veic pārbaudes uzņēmumos

Pēdējā laikā Patērētāju tiesību un aizsardzības centrs (PTAC) veicis pārbaudes grāmatnīcās, lai pārbaudītu rotaļlietu sertifikāciju atbilstoši Eiropas Savienības (ES) drošības standartiem, ko apstiprina CE uzlīme.

Tā, piemēram, vienā šādā pārbaudē 23.martā grāmatnīcā „Valters un Rapa” ticis sastādīts administratīvais akts, jo esot izrādījies, ka lielākā daļa no veikalā tirgotajām bērnu grāmatām esot rotaļlietas, kuras grāmatnīcā nemaz tā vienkārši tirgot nedrīkst, vēstīja „Top10”.

Pārbaudes veiktas un akti sastādīti arī citās grāmatnīcās, piemēram, „Zvaigzne ABC”, „Jāņa Rozes grāmatnīcā”, „Jumavas grāmatnīcā”, grāmatu tirdzniecības uzņēmumā „Latvijas Grāmata” un citās grāmatu tirdzniecības vietās.

"Pifa piedzīvojumi" - tagad rotaļlieta?

Piemērs, kas ilustrē jauno ES direktīvu, kas 20.jūlijā stāsies spēkā, ir vairākās paaudzēs zināmās rakstnieces Margaritas Stārastes grāmatas, piemēram, „Pifa piedzīvojumi”, „Pieneņu piens” un citas. Tās lasītas un pārlasītas, un līdz šim kaitējumu veselībai nav nodarījušas.

Taču līdz ar jauno direktīvu tagad tās vairs neesot uzskatāmas par grāmatām, bet gan par rotaļlietām, kam vajadzīgi īpaši ES drošības sertifikāti. Lai gan direktīva drīz stāsies spēkā, izskatās, ka nevienam tā īsti vairs nav skaidrs, ko turpināsim dēvēt par grāmatām, bet ko par rotaļlietām, ziņoja raidījums.

Grāmatu izdevēja „Annele” pārstāve Iluta Moldane-Greiškalne norādīja, ka pēc jaunā klasifikatora tāda bērnu grāmata, kurā ir maz teksta un lielas ilustrācijas, uzskatāma par rotaļlietu. Taču, pēc izdevēja domām, tā tomēr ir grāmata.

„Top10” uzzināja, ka tās bērnu grāmatas, kurām nav CE uzlīmes, kas apliecina tās drošumu, tieši neskaidro prasību dēļ nonāks atpakaļ izdevēja noliktavā. To skaits mērāms tūkstošos.

Uzskata, ka tika slēpta informācija par direktīvu

Atklājies, ka jauno direktīvu Eiropas Parlaments pieņēmis jau 2009.gadā, taču Latvijas Grāmatnieku ģilde uzskata, ka informācija par to slēpta divus gadus. To gan noliedza kā Ekonomikas ministrijā, tā PTAC.

Iestādēs uzsvērts, ka informācijas par šo direktīvu bijis pietiekami, rīkoti divi semināri. PTAC pārstāve Baiba Ozoliņa apgalvoja, ka seminārus puse neesot apmeklējusi. „Kamēr viņiem neliek sodus, ko mēs joprojām neesam darījuši, Latvijas uzņēmēji diemžēl uzskata, ka viņiem vispār prasību nav, ja tās nav kaut kā agresīvi piemērotas,” sacīja Ozoliņa.

Semināros negūst atbildes

Turpretim uzņēmēji norādījuši, ka šajos semināros neesot guvuši sev interesējošās atbildes. Kā piemērs tiek minēts, ka par rotaļlietām kļuvušas arī parastās krāsojamās grāmatiņas, jo tā vismaz nosaka direktīvas vadlīnijas un PTAC apgalvo, ka tām cieši seko.

Tādēļ grāmatu izdevējs „Annele” vienā no piedāvātajiem semināriem vēlējies noskaidrot, kas tad īsti ir kaitīgs šajās grāmatās, kur pārsvarā, neskaitot vāku, izmantota tikai viena melnā krāsa.

„Man atbilde skan: nu, tā kontūra. Uz šo atbildi es paliku klusa un apsēdos, kāda daļa pasmējās, bet lielākā daļa vienkārši palika klusi, jo šādu atbildi neviens negaidīja,” tā neskaidrības ar jauno ES direktīvu ieskicēja „Anneles” pārstāve Moldane-Greiškalne.

PTAC: Uzņēmēji paši neinteresējas

Savukārt PTAC norādīja uz tendenci, ka neviens uzņēmējs neesot gājis uz centru, kamēr netiek kontrolēti vai ierosināta administratīvā lieta.

Sabiedriskās politikas centra „Providus” Eiropas politikas pētniece Dace Akule raidījumam atzina: „Jāvaicā, vai institūcijas, kas pārņem šo direktīvu, vai domā kā to īstenot Latvijas likumdošanā? Vai tās tiešām redz, kā šim mērķim būtu jāstrādā praksē no lietotāja viedokļa, kas beigās ar šo likumu dabūs dzīvot vai strādāt?”

Vai grāmatai - rotaļlietai celsies PVN likme?

Grāmatām, kas ir veikalu plauktos un vēl izdevēju noliktavās, būs vajadzīgs drošuma apliecinājums, pretējā gadījumā tās nedrīkstēs tirgot veikalos. Sertifikācijas institūcija izsniegs dokumentu, kas apliecina, ka grāmata nesatur kaitīgas vielas.

Kā „Top10” paskaidroja Ekonomikas ministrijā, tas maksā no 200 līdz 300 latiem atkarībā no grāmatas sarežģītības. Turpretim uzņēmējiem neesot skaidrības, vai tagad šīm bērnu grāmatām, kurām līdz šim piemēroja samazināto pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmi 12% apmērā, tagad, kad tās sauc par rotaļlietām, būs jāpiemēro PVN pilnā likme.

„Valtera un Rapas” pārstāve Inita Kānīte atzina: „Tātad attiecībā uz šīm grāmatām-rotaļlietām, tas ietekmēs produkta gala cenu, jo noteikti būs jārēķinās ar kādu vienu eiro klāt pie grāmatas cenas plus arī PVN, jo tā vairs nebūs samazinātā likme, bet tā būs 22% likme.”

Grāmatnieki nevēlas bankrotēt

Taču Ekonomikas ministrijā „Top10” nevarēja skaidri pateikt, vai tiks piemērota PVN pilnā likme. Neskaidrību ar jauno direktīvu daudz, taču uzņēmēji nevēlas bankrotēt tās dēļ.

„Es to centīšos izdarīt, jo mēs nevaram vienus septiņus tūkstošus vieglu roku ielikt noliktavā, lai tie tur stāv un tas ir viss. Nu tad uzņēmumam mēs varam izsludināt maksātnespēju viennozīmīgi,” prognozēja grāmatu izdevēji „Annelē”.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE VIDEO