Ministri pirmdien vēl neatbalstīja Iekšlietu ministrijas (IeM) izstrādāto koncepciju, kas paredz iespēju sarakstei ar valsts iestādēm un dokumentu apmaiņai iedzīvotājiem saņemt oficiālu e-adresi, informēja Ministru kabineta komitejas sēdē.

Ministri nolēma koncepciju nodot papildu saskaņošanai un uzdeva sagatavot alternatīvas oficiālās e-adreses ieviešanai.

Ministru prezidents Valdis Dombrovskis komitejas sēdē atzina, ka jaunas sistēmas ieviešana varētu būt nelietderīga gan izmaksu ziņā, gan ērtības ziņā. Viņš uzsvēra, ka iedzīvotāji saziņā ar valsts iestādēm jau tagad izmanto e-pastus, tādēļ nav pamata uzskatīt, ka, ieviešot oficiālu e-adresi, iedzīvotāji to izmantos. Turklāt valsts iestādēm jau tagad ir izstrādātas sistēmas elektronisko iesniegumu apstrādei.

Savukārt aizsardzības ministrs Artis Pabriks izteica bažas par jaunās sistēmas drošību. «Ideja izklausās laba, bet, vai varam būt droši, ka iedzīvotāji saņems sūtījumu, un vai varam būt droši par šo sūtījumu drošību,» teica Pabriks. Viņš atzina, ka sistēmai ir jābūt pēc iespējas vienkāršākai un jāļauj iedzīvotājiem izmantot savus ierastos e-pastus.

Arī ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts uzsvēra, ka sistēmai ir jābūt vienkāršai un tai jābūt drošai par personām sensatīviem datiem.

Ministri Iekšlietu ministrijai uzdeva sagatavot alternatīvus risinājumus centralizētai informācijas apmaiņas sistēmai starp valsts iestādēm un iedzīvotājiem, kas ļautu izmantot jau esošās sistēmas. Alternatīvā sistēma paredz iedzīvotājiem iespēju sistēmā deklarēt jau esošās e-pasta adreses.

Jau vēstīts, ka IeM izstrādātās Oficiālās elektroniskās adreses koncepcijas mērķis bija rast risinājumu, lai modernizētu un optimizētu iestāžu darbu saziņas jomā ar privātpersonām, nodrošinot draudzīgu iestāžu pakalpojumu pieejamību.

Iestādēm pamatā nav pieejamas privātpersonu adreses elektroniskā vidē, tādēļ IeM uzskata, ka ir jāizstrādā īpaša sistēma. IeM arī norāda, ka tas nozīmē, ka turpmāk pasta adreses vietā varēs norādīt oficiālo elektronisko adresi.

Plānots, ka e-adrese tiktu piešķirta gan privātpersonām, gan iestādēm. Visu privātpersonu un iestāžu e-adreses būs apkopotas vienotā e-adrešu katalogā Valsts reģionālās attīstības aģentūras e-pakalpojumu koplietošanas platformas ietvaros.

Iecerēts, ka Iedzīvotāju reģistrā (IeR) un Uzņēmumu reģistra reģistros (URR) fiksētās privātpersonas e-adreses kontu lietos, izmantojot portālu «latvija.lv» vai ar e-adreses risinājumu, kas būtu integrēts uzņēmuma iekšējā dokumentu vadības sistēmā.

E-adreses lietošana būtu obligāta iestādēm, komersantiem, zvērinātiem notāriem, zvērinātiem advokātiem, zvērinātiem tiesu izpildītājiem, maksātnespējas administratoriem. Pārējām URR reģistrētajām personām e-adreses lietošana nebūtu obligāta.

E-adrese būs obligāta, ja persona vēlēsies no iestādes saņemt elektroniskā formā tādu dokumentu, kas satur personu datus, vai izmantot noteiktus e-pakalpojumus, kuru izpildes dēļ personai tiek nosūtīts personas datus saturošs dokuments vai paziņojums.

Izmaksas, kas ir saistītas ar koncepcijas risinājuma ieviešanu, daļēji tiktu segtas no Eiropas Savienības naudas, kā arī valsts budžeta.

2014.gadā Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei, Uzņēmumu reģistram un Valsts reģionālās attīstības aģentūrai sistēmas izveidei nepieciešami apmēram 133 tūkstoši latu.

Lasīt un pievienot komentāru
JAUNĀKIE VIDEO
Saturs drīz būs pieejams