Kā pastāstīja Alvis Vilks, pamatojuma trūkuma dēļ Ģenerālprokuratūra ir atteikusi sākt kriminālprocesu pret viņu saistībā ar PHARE projektu, par ko bija saņemts Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) priekšnieka Normunda Vilnīša iesniegums. Tomēr KNAB šefs nolēmis Vilku no darba atbrīvot pēc disciplinārlietas izskatīšanas.

Papildināts viss teksts

Atbrīvo no amata

Vilks apstiprināja, ka KNAB priekšnieks Normunds Vilnītis viņu atbrīvojis no amata pēc disciplinārlietas izskatīšanas.

"Manuprāt, lēmums ir prettiesisks," norādīja Vilks, paužot viedokli, ka pamatojums viņa atbrīvošanai no amata esot "pievilkts klāt".

No amata atbrīvotā Vilka vietā iecelta Kurpniece

Par Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) priekšnieka vietnieka korupcijas novēršanas jautājumos pienākumu izpildītāju iecelta Korupcijas novēršanas nodaļas vadītāja Diāna Kurpniece, pavēstīja KNAB pārstāve Ieva Karlsberga.

Viņam piemēroto sodu Vilks ir apņēmies pārsūdzēt

Vilks, kurš patlaban iepazīstas ar Vilnīša lēmumu, argumentus vēl nevarēja sniegt, taču šo lēmumu viņš saista ar Vilnīša vēlmi atbrīvoties no nevēlamiem darbiniekiem.

"Nekādu pārsteigumu. Tieši tāpat kā manis atstādināšana bija prettiesiska, tāpat lēmums par atbrīvošanu no amata nekādu izbrīnu neizraisa.

Manā uztverē tā vienkārši ir vēlēšanās atbrīvoties no nevēlamiem darbiniekiem un uzvelt vainu par neizdarītiem darbiem uz citiem,"

sacīja Vilks.

Šādu lēmumu bija gaidījis

Viņš neslēpa, ka šādu lēmumu bija gaidījis, jo tajā pašā dienā, kad tika ierosināta disciplinārlieta un viņš atstādināts no amata, Vilnītis paziņojis, ka sankcijas būs bargas. Līdz ar to Vilks domā, ka disciplinārlietas izmeklēšana bija tikai formalitāte.

"Tas lēmums bija tapis jau labu laiciņu pirms disciplinārlietas ierosināšanas," piebilda Vilks.

Vilnītis ieinteresēts šajā lietā

"Tik traki negribētu teikt, ka mana atbrīvošana izraisītu KNAB likvidāciju. Tomēr mans amats ir zīmīgs ar to, ka šis vietnieks saskaņā ar biroja nolikumu pilda biroja priekšnieka pienākumus KNAB priekšnieka prombūtnes laikā. Vietnieka amats ir nozīmīgs amats, un es pieļauju iespēju, ka tas daļēji izskaidro Vilnīša lielo ieinteresētību šajā lietā," klāstīja Vilks.

No amata atbrīvotais KNAB priekšnieka vietnieks Vilnīša lēmumu pārsūdzēšot tiesā, kaut arī viņš apzinās, ka tiesāšanās var ieilgt gadiem. Viņš domā, ka tiesa Vilnīša lēmumu atcels un atjaunos viņu amatā. Pie premjera Valda Dombrovska ("Vienotība") par savu atbrīvošanu Vilks neplāno vērsties, jo KNAB priekšnieks ignorējot premjera rezolūcijas un rīkojumus.

"Kāda būs situācija pēc tam ap biroju un kādi lēmumi tiks pieņemti attiecībā uz biroju, to man ir grūti prognozēt. Protams, es neesmu slēpis, ka ilgstoši negrasos ar Vilnīti kopā strādāt. Manas turpmākās darba gaitas ir atkarīgas no daudziem apstākļiem," par saviem nākotnes plāniem pagaidām izvairīgi runāja Vilks.

Latkovskis: Vilnītis agonē

Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas vadītājs Ainars Latkovskis ("Vienotība") uzskata, ka Vilnītis agonē.

Pēc mana uzskata, tas ir, ka Vilnītis jau agonē. Tā situācija tiešām ir tāda, ka viņš agonē," aģentūrai BNS teica Latkovskis. Viņš norādīja, ka, pamatojoties uz ģenerālprokurora vadītās komisijas, kura vēta KNAB priekšnieka atbilstību amatam, slēdzienu, Vilnītim, visticamāk, būs jāzaudē amats.

"Ja šādi rīkojas [atbrīvo Vilku], tad laikam agonē," piebilda Latkovskis.

Viņš atgādināja, ka prokuratūra jau iepriekš nebija konstatējusi Vilka rīcībā pārkāpumus saistībā ar bezdarbību projekta ieviešanā, par kuru tagad Vilks atbrīvots no amata.

Latkovska vadītā Saeimas komisija pagaidām negrasās Vilnīti aicināt uz komisijas sēdi. Ģenerālprokurora vadītā komisija Vilnīša atbilstības amatam vērtēšanai sniegs ziņojumu valdībai, pēc tam jautājums var nonākt līdz parlamentam, un tad Saeimas komisija Vilnīša jautājumu varētu skatīt.

Lietu ierosina par nolaidīgu darba pildīšanu

Disciplinārlietas izmeklēšana pret Vilku tika pabeigta nedēļas sākumā, taču tobrīd pārbaudes atzinumi netika publiskoti, norādot, ka galalēmumu par amatpersonas saukšanu pie disciplināratbildības vai par disciplinārlietas izbeigšanu pieņems Vilnītis.

Disciplinārlieta tika ierosināta, lai izvērtētu iespējamos disciplinārpārkāpumus Vilka rīcībā saistībā ar "nolaidīgu darba pienākumu izpildi, ilgstošu bezdarbību, maldinošas informācijas sniegšanu,

veicot vecākās nozares amatpersonas pienākumus PHARE 2003.gada Nacionālās programmas projekta "Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja attīstība un nostiprināšana" īstenošanā".

Uz izmeklēšanas laiku Vilks tika atstādināts no amata pienākumu pildīšanas.

Komisija iesaka disciplinārlietu vai tās izbeigšanu

Pēc visu disciplinārlietā esošo apstākļu noskaidrošanas komisija sagatavoja dienesta izmeklēšanas atzinumu, kurā norādīti disciplinārlietā konstatētie fakti un lietas apstākļi, kā arī ierosinājumi par amatpersonas saukšanu pie disciplināratbildības vai lietas izbeigšanu. Šis atzinums tika nodots KNAB priekšniekam, kuram bija jāpieņem lēmums par amatpersonas saukšanu pie disciplināratbildības vai par disciplinārlietas izbeigšanu.

Lieta par līdz galam nepabeigtu projektu

Kā iepriekš vēstīja vēstīja portāls "Pietiek.com", šis gadījums saistīts ar KNAB līdz galam nepabeigtu Eiropas Savienības (ES) PHARE programmas projektu, kas valstij draud ar 1,18 miljonu eiro (800 000 latu) atmaksu. Formāli raugoties, KNAB nav līdz galam realizējis vēl Alekseja Loskutova (V) laikā sākto projektu integrētās informācijas sistēmas un lokālās datubāzes izstrādei. Par to decembrī vēstulē premjeru Valdi Dombrovski (V) brīdinājusi Finanšu ministrija (FM). FM aicinājusi Ģenerālprokuratūru līdz maijam izvērtēt projekta rezultātus.

Vilnītis uzdod veikt iekšējo auditu

Vilnītis pērn septembrī uzdevis veikt iekšējo auditu, lai izvērtētu, ciktāl izdevies īstenot 1,18 miljonus latu vērto projektu, un tajā secināts, ka nav realizētas divas pēdējās no projekta piecām kārtām. Tikmēr Vilks atsevišķu auditā ietverto informāciju sauc par "melīgu". Audita gaitā neesot prasīts viedoklis no bijušajām projektā iesaistītajām biroja amatpersonām: "Finālā, manuprāt, ir uzrakstīts ļoti tendenciozs audits, kas dod pamatu apgalvot, ka projektā izstrādātā datubāze nekam nav derīga un vajadzīga, ko darbinieki tā neuzskata, jo sistēma darbojas, tā vienkārši ir jāpilnveido."

Citās domās ir Vilnītis, kurš norāda, ka reāli šī informācijas sistēma strādā tikai vienā KNAB nodaļā, nevis 12 nodaļās, kā bija plānots.

Lasīt un pievienot komentāru
JAUNĀKIE VIDEO
Saturs drīz būs pieejams