Valsts kontrole (VK) šodien publisko revīzijas ziņojumus par vairāku ministriju un valsts iestāžu darbību 2010.gadā. Valsts kontroliere Inguna Sudraba pārmetumus saistībā ar līdzekļu nelikumīgu un neracionālu izmantošanu veltīja Aizsardzības, Iekšlietu un Satiksmes ministrijai. Tostarp Valsts policija saņēmusi nelikumīgus maksājumus par cilvēku nepareizi novietotām automašīnām.

(Ziņa papildināta ar IeM komentāru.)

Viņa šorīt intervijā Latvijas radio teica: "Tas, kas ir kopējs no nelikumīgas, neracionālas rīcības ar līdzekļiem, tā ir tieksme gada beigās naudas līdzekļus pārskaitīt avansā par nākamo gadu maksājumiem."

Šādi maksājumi konstatēti gan Aizsardzības, gan Iekšlietu ministrijā. Pirmajā summa ir 700 tūkstoši latu, otrajā - gandrīz 800 tūkstoši latu.

22 miljonus pārskaita "Pasažieru vilcienam" par nepabeigtu konkursu

Vēl viena tieksme ministrijās esot "par katru cenu iztērēt Eiropas Savienības līdzekļus". Kaut arī tie netiek reāli izmantoti, dokumentos tie parādās kā apgūti, jo ir pārskaitīti avansā.

Kā piemēru Sudraba minēja Satiksmes ministriju, kuru vada Augulis (ZZS).

Satiksmes ministrija gada pēdējos mēnešos avansā pārskaitīja vairāk par 50 miljoniem latu Eiropas Savienības naudas.

Taču 99% no šīs summa marta beigās joprojām atradās citu institūciju un uzņēmumu kontos un nebija iztērēti: "Projektos šie līdzekļi netika iztērēti."

Gandrīz pusi - 22 miljonus latu - Satiksmes ministrija pērn nogalē bija pārskaitījusi uzņēmumam "Pasažieru vilciens", kura vērienīgais vilcienu iepirkumu konkurss vēl šodien nav noslēdzies.

Policija saņem nelikumīgus maksājumus

Tāpat Sudraba minēja vairākus pārkāpumus Iekšlietu ministrijas kontrolētajās iestādēs. Jau 2005.gadā Valsts kontrole konstatēja, ka Valsts policija slēdz nelikumīgus līgumus un saņem daļu no soda naudām par noteikumu pārkāpšanu par automašīnu apstāšanos un stāvēšanu neatļautās vietās.

Tad Iekšlietu ministrija ņēma vērā Valsts kontroles ieteikumus un izbeidza šo nelikumīgo rīcību. Taču pērnā gada revīzijā tā atkal konstatēta.

Valsts policija noslēgusi nelikumīgus līgumus ar četrām pašvaldībām - Rīgu, Mārupi, Cēsīm un Raunu.

Šie līgumi paredz, ka pašvaldības pārskaita Valsts policijai daļu no soda naudām, ko iekasē par šo noteikumu pārkāpumiem.

Pagājušajā gadā Valsts policija šādā veidā saņēmusi vairāk par 200 tūkstošiem latu.

Policijas koledžā pārkāpumi turpinās

Vēl viens pārkāpums saistīts ar Valsts policijas koledžu, kurā jau iepriekš norādīts uz nesakārtotu mantu uzskaiti. Koledžas vadība piekrita veikt pilnībā inventarizāciju. Tā arī apgalvoja, ka inventarizācija notikusi. Taču kontrolieri pārliecinājās, ka tā nav -

daļa mantu vispār nebija atrodamas, tostarp televizori, radioaparāti, videokameras.

Turklāt nepatiesu informāciju par policijas koledžas mantām sniedza arī Iekšlietu ministrijas amatpersonas.

Par pārkāpumiem katrā konkrētā iestādē atbild tās vadītājs, Sudraba teica. Viņa arī atzina, ka pārkāpumi saistāmi ar valsts amatpersonu izpratni par atbildību. Sudraba uzskata - ja netiks prasīta ļoti tieša, stingra atbildība par to, kā amatpersonas ievēro likumu, tad mēs neko nevaram mainīt.

Par šiem faktiem Valsts kontrole informē arī prokuratūru.

Uzlabojusies valsts mantas uzskaite

Kā pozitīvo valsts kontroliere minēja to, ka uzlabojusies valsts iestāžu īpašumā esošo ēku un zemju uzskaite, kurā iepriekš bija daudz nesakārtotību.

Lasīt un pievienot komentāru
JAUNĀKIE VIDEO
Saturs drīz būs pieejams