Lietuvas vēstnieka Latvijā Antana Vaļoņa izteikumi presei saistībā ar Latvijas prezidenta Valda Zatlera sestdien rosināto 10.Saeimas atlaišanu sacēluši pamatīgu jezgu Lietuvā un gandrīz noveduši pie diplomātiskā skandāla, pirmdien informēja LNT ziņas.

(Ziņa papildināta ar politologa K.Daukšta komentāru.)

Lietuvas vēstnieks Antans Vaļonis portālā „Delfi.lt” publicētajā intervijā izsakās, ka Latvijas Valsts prezidenta Valda Zatlera rīcībā saskatot prokrieviska apvērsuma dvesmu. Vaļonis šajā portālā paudis: „Šis būs precedents Baltijas valstīs. Diemžēl visai interesants. Prezidents tā rīkojies tikai pāris dienas līdz savām vēlēšanām. Šeit kaut kāda apvērsuma dvesma... Viss ir konstitucionāli, bet [V.Zatlera] nodomi smaržo ne pārāk labi.”

Vaļonis intervijā stāsta, ka Latvijas politiskās elites pārstāvji uzskata, ka Zatlera lēmums, kā rezultātā Latvijā varot nostiprināties prokrieviskie spēki, ir politiskā atriebība. „Vienkārši atriebība. Vairums uzskata, ka cilvēks ir izrādījies niecīgāks, nekā būtu jābūt prezidentam,” norādījis Vaļonis.

Lietuvas ārlietu ministrs izsaka aizrādījumu vēstniekam

Lietuvas ārlietu ministrs Audroņus Ažubalis pirmdien izteicis brīdinājumu Lietuvas vēstniekam Latvijā Antanam Vaļonim attiecībā uz viņa komentāru medijos par Latvijas Valsts prezidenta Valda Zatlera lēmumu ierosināt Saeimas atlaišanu.

Kā norādījis ministrs, lai gan Lietuvas diplomātiem "ir tiesības komentēt tos vai citus jautājumus", tomēr viņu pienākums ir to darīt korekti, respektējot attiecīgās valsts suverenitāti un tās politiķus.

Kamēr Lietuvā uzvirmojušas diskusijas par šiem Vaļoņa izteikumiem presei, vēstnieka komentāri nav palikuši nepamanīti arī Latvijā, vēstīja LNT ziņas. Vaļonis pirmdien ticis uzaicināts uz tikšanos Ārlietu ministrijā.

Ārlietu ministrs Ģirts Valdis Kristovskis (V) paudis viedokli, ka esot jārunā ar vēstnieku, lai saprastu, vai tas nav pārpratums un vai intervija ir pareizi atspoguļota. „Izejot no tā, Latvijas puse noformulēs savu nostāju, un arī Ārlietu ministrijas, un arī ārlietu ministra viedoklis tiks darīts zināms Lietuvas valdībai,” uzsvēra Kristovskis.

Ārlietu ministrijā Vaļonis skaidrojis, ka publicētā intervija esot sagrozīta un nepareizi interpretēta. Arī LNT ziņām Lietuvas vēstnieks apliecinājis, ka izteicis nevis savus atzinumus, kā tas vietām publicētajā tekstā parādoties, bet gan atstāstījis atsevišķu Latvijas politiķu teikto.

Vaļonis sacīja: „Man ir ļoti žēl, ka manā sarunā ar Delfi [lietuviešu versijas] portāla žurnālistiem, īpaši krieviskajā tulkojumā, parādījās kļūdas un ka man mutē ielikti vārdi, ko es neesmu teicis. Es atvainojos ar nožēlu par šo pārpratumu.”

Savukārt Lietuvas Ārlietu ministrija jau norādījusi, ka turpmāk Vaļonim vajadzētu būt uzmanīgākam, sniedzot intervijas presei.

Lietuvas ārlietu ministra vietnieks Ēvalds Ignatavičs uzsvēris: „Mēs uzskatām, ka turpmāk vajadzētu uzmanīgāk organizēt savu komunikāciju ar medijiem, lai kļūdaina informācija nenodarītu ļaunumu starpvalstu attiecībām.”

Tomēr lietuviešu žurnālisti negrasoties atzīt savas kļūdas vēstnieka teiktā interpretācijā. Portāls intervijas ar Vaļoni audioierakstu esot izplatījis arī citiem Lietuvas medijiem, vēstīja raidījums.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE VIDEO