Situācija ap Valsts prezidenta vēlēšanām ir ļoti sarežģīta un neskaidra, tāpēc pastāv liela iespēja, ka ceturtdien nepieciešamo 51 deputāta balsi neiegūst ne pašreizējais prezidents Valdis Zatlers, ne viņa konkurents eksbanķieris Andris Bērziņš (ZZS). Bet ir arī iespējams, ka prezidenta ievēlēšanu izšķir pat viena deputāta balss, neformāli atzina vairāki koalīcijas un opozīcijas deputāti.

Līdz šodienai savas balsis Zatleram solījusi "Vienotības" frakcija, kurā ir 33 deputāti, kā arī septiņu deputātu lielā nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK (VL-TB/LNNK) frakcija, tātad, ticot tautas kalpu solījumiem, pašreizējam prezidentam jau varētu būt 40 balsis.

Solījumiem nevar ticēt

Tomēr vairāki politiķi norāda, ka kopējam frakcijas solījumam aizklātā balsošanā ne vienmēr var ticēt, īpaši tagad, kad kāds nejūtas drošs par pārvēlēšanu jaunajā Saeimā un tādēļ varētu vēlēties "iegriezt" Zatleram, atdodot savu balsi par otru kandidātu.

Šie mājieni tiek vairāk vērsti "Vienotības" virzienā, kas parlamenta atlaišanas dēļ var pamatīgi zaudēt, jo tās reitingi patlaban ir daudz zemāki nekā pirms iepriekšējām vēlēšanām. Tāpat arī dažs labs no "Vienotības" deputātiem varētu cerēt uz kāda sev tīkamāka kandidāta izvirzīšanu nākamajās prezidenta vēlēšanās, ja šīs tiktu izgāztas.

ZZS nav viennozīmīga atbalsta arī pašu virzītajam Bērziņam

"Vienotības" koalīcijas partnere Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) frakcija, kurā ir 22 deputāti, pirms otra kandidāta - Bērziņa - izvirzīšanas, pauda viedokli, ka par Zatleru varētu tikt atdotas kādas 15 balsis. Tomēr Bērziņu izvirzīja paši ZZS deputāti un Zatlers savā runā, kurā ierosināja Saeimas atlaišanu, veltīja bargus vārdus oligarhiem, tēmējot uz ZZS pietuvinātiem cilvēkiem, tādēļ šīs frakcijas atbalsts pašreizējam prezidentam varētu būt minimāls - iespējams, ka par Zatleru varētu nobalsot tikai frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis, kurš to vairākkārt publiski solījis.

Tomēr tiek runāts, ka ZZS frakcijā neesot pilnīga atbalsta arī pašu kandidātam Bērziņam, tādēļ ZZS deputātu balsojumu esot ļoti grūti prognozēt un galīgo izvēli varot ietekmēt visdažādākie faktori īsi pirms balsošanas.

PLL frakcijai - brīvais balsojums

Astoņu deputātu lielā apvienības "Par labu Latviju" (PLL) frakcija, kas iepriekš skaļi deklarēja savu atbalstu Zatleram un pat virzīja viņa kandidatūru, pēc pēdējo dienu notikumiem savu nostāju mainīja, un tagad lielākā daļa frakcijas varētu izšķirties par labu otram kandidātam - Bērziņam. Šodien tika paziņots, ka PLL frakcijai būšot brīvais balsojums.

PLL ietilpstošās Tautas partijas partijas pārstāvji jau paziņojuši, ka par Zatleru nebalsos, savukārt LPP/LC pārstāvjiem būšot brīvais balsojums. LPP/LC līderis Šlesers šodien paziņoja, ka balsošot par Bērziņu.

Iespējams, ka par Zatleru no PLL frakcijas varētu nobalsot tikai eksprezidents Guntis Ulmanis, kurš arī sākotnēji esot bijis Zatlera izvirzīšanas idejas iniciators. Ulmanis gan neesot paudis sajūsmu par pašreizējā prezidenta ierosināto Saeimas atlaišanu, tomēr vēl nedēļas sākumā žurnālistiem apliecināja, ka savu viedokli neesot mainījis.

Galvenie noteicēji - "Saskaņas centrs"

Saeimā runā, ka galvenie noteicēji prezidenta vēlēšanās būšot otras lielākās - "Saskaņas centra" (SC) - frakcijas 29 deputāti. SC frakcija šodien atklātā sēdē paziņoja, ka tās deputātiem prezidenta vēlēšanās būšot brīvais balsojums, tādēļ iespējamie varianti ir visdažādākie.

SC frakcijas sēdē skaidru atbalstu Zatleram pauda četri deputāti, vēl divi bija viņam par labu "vairāk noskaņoti", bet par Bērziņu aģitēja pieci tautas kalpi. Vairāki deputāti norādīja, ka vēl neesot izšķīrušies par labu kādam kandidātam, bet dažs labs izteica vēlmi nebalsot ne par vienu un sagaidīt nākamās vēlēšanas ar citiem kandidātiem.

Pieņemot, ka par Zatleru savas balsis atdod visi 33 "Vienotības" deputāti, septiņi VL-TB/LNNK deputāti, pa vienam deputātam no ZZS un PLL, kā arī seši SC deputāti, tad pašreizējam Valsts prezidentam būtu 48 tautas kalpu atbalsts. Ja lielākā daļa pārējo deputātu nobalso par Bērziņu, bet vismaz divi nenobalso ne par vienu vai kāds nepiedalīsies balsošanā, tad netiks ievēlēts neviens no pretendentiem.

Aptaujātie politiķi atzina, ka šajā situācijā prezidenta vēlēšanu iznākumu varot izšķirt pat viena balss.

Lasīt un pievienot komentāru
JAUNĀKIE VIDEO
Saturs drīz būs pieejams