Valsts prezidenta Valda Zatlera ierosinājums atlaist 10.Saeimu politiķus ir pārsteidzis nesagatavotus – pirms iespējamajām Saeimas vēlēšanām partiju kases ir pustukšas, un arī ir maz laika vēlēšanu kampaņai. Partiju pustukšo kabatu dēļ pirmsvēlēšanu laikā, kas jau ir sācies, kampaņu veidotāji un eksperti prognozē vēl "netīrāku spēli" kā līdz šim, tā svētdien vēstīja LNT raidījums "Top 10".

Kaktiņš: Būs diezgan liels haoss

Sociologs un socioloģisko pētījumu centra SKDS vadītājs Arnis Kaktiņš raidījumam norādīja, ka šī ir pirmā situācija, kad iespējams pamatīgs haoss, jo partiju rīcībā ir ne īsti piepildītas kases, ne īsti tām ir skaidrs, kādi varētu būt vadošie diskursi.

„Ir skaidrs, ka tagad lielā tempā vajadzētu kaut ko ņemt un par kaut kādiem tematiem sākt runāt, bet īsti jau nevar zināt, kādus tematus ņems un par ko sāks runāt konkurenti. Tas nozīmē, ka visdrīzāk būs jautri, būs diezgan liels haoss un juceklis, tāpēc ir grūti precīzi prognozēt, ar ko tas viss beigsies,” sacīja Kaktiņš.

Kampaņu plānošana - grūtāka

Paši kampaņu veidotāji atzīst - šoreiz plānošana ir grūtāka, tādēļ nāksies improvizēt gan laika, gan arī naudas trūkuma dēļ. Turklāt ne visas partijas ir samaksājušas rēķinus par esošās Saeimas vēlēšanu kampaņām, vēstīja "Top10".

„Skaidrs, ka mums uz vēlēšanu brīdi bija zināmas saistības ar mūsu kreditoriem, mēs šīs saistības patlaban sedzam. Tās ir segtas, ja nekļūdos, par četrām piektdaļām. Ir palikušas nelielas astītes, kuras mēs, es esmu pārliecināts, šonedēļ, nākamās nedēļas laikā beidzam segt,” sacīja "Vienotības" valdes loceklis Edgars Jaunups.

„Ir tā, ka šobrīd kasē naudas īsti nav, lai kampaņu taisītu. Ir, tā teikt, tekošo izdevumu segšanai,” atzina Latvijas Zaļās partijas līdzpriekšsēdētājs Viesturs Silenieks.

Prognozē kompromitējošu materiālu parādīšanos

Naudas un laika trūkums tiek minēts kā iemesls, kāpēc Saeimā ievēlētajām partijām esot maz izredžu palielināt vēlētāju skaitu. Galvenais nosargāt esošo atbalstu.

Reklāmas speciālista un "!Mooz" radošā direktora Ērika Stendzenieka vērtējumā šobrīd labākā situācijā esot tās partijas, kas atrodas pie varas. Tādēļ viņš prognozēja masīvu, nebijušu administratīvo resursu izmantošanu. Jaunākais piemērs esot Valsts prezidenta vēlēšanas, kad Saeimas tribīnē kāpa gandrīz puse deputātu.

Vairums uzrunāja vēlētājus, nešaubīgi apliecinot, ka dots starts priekšvēlēšanu sākumam. Deputāti cits citam pārmeta godīguma izpratnes un sirdsapziņas trūkumu, bet prezidenta amata kandidātu vērtēšanas pārsvarā nebija.

„Parasti droši vien visvienkāršākais un ietekmīgākais līdzeklis varētu būt tāda ļoti asa retorika, es domāju, ka asums būs ļoti spēcīgs. Konfrontācija. Varbūt arī kādu kompromitējošu materiālu parādīšanās būs stipri vien vairāk nekā parasti,” raidījumam atzina sabiedrisko attiecību kompānijas "Hill&Knowlton" valdes priekšsēdētājs Ralfs Vīlands.

Uz ko koncentrēties plāno valdošās partijas?

„Vienotības” pārstāvis Jaunups turpretī uzskata, ka naudas trūkums ir laba ziņa. „Protams, tas neatvieglo dzīvi, bet, no otras puses, tas arī šo priekšvēlēšanu cīņu padarīs daudz līdzvērtīgāku, jo nebūs tik liela vara dažāda veida resursiem, ko partijas var iedarbināt jau ilgi pirms vēlēšanām. Īpaši bagātās, lielās partijas, kurām naudas ir daudz, aiz kurām stāv bagāti cilvēki, kuras jaudīgi var strādāt ilgu laiku pirms tam,” sacīja Jaunups.

Kampaņas galvenais fokuss premjera partijai ir skaidrs - tiesiskums un cīņa ar oligarhiem. Bez ievērības netiks atstāti arī sociālie un ekonomiskie jautājumi. Tos savukārt par galvenajiem izvirzījusi valdības otra partija – "Zaļo un zemnieku savienība" (ZZS), kas netaisās iet Valda Zatlera aktualizēto problēmu pavadā.

„Ir diezgan dumji septiņus mēnešus pēc vēlēšanām, kad iepriekšējās vēlēšanas nupat kā beidzās, tagad pilnīgi krasi kaut ko dzīvē mainīt. Es domāju, ka partijas lielākā daļa apzināti necentīsies pieslēgties Zatlera veidotajai dienaskārtībai, kas attiecas uz tiesiskumu, jo cilvēkiem, kuriem vajag naudu, vai tie ir pensionāri, vai tie ir kādi citi, viņiem tiesiskums ir desmitajā plānā. Viņiem vajag šodien, reāli. Uzņēmējiem vajag reāli, lai viņi var attīstīties, viņiem vajag nodokļu politiku,” sacīja ZZS ietilpstošās Latvijas Zaļās partijas līdzpriekšsēdētājs Silenieks.

Jaunups uzskata, ka ZZS ir paniskas bailes no tiesiskajiem jautājumiem. „Viņi būtu gatavi debatēt par jebkuru citu jautājumu uz šīs planētas, tai skaitā par globālās sasilšanas jautājumiem vai jebkuriem citiem, ka tikai ne par tiesiskumu, jo tā ir viņu vājā vieta. Tas ir viņu Ahileja papēdis,” uzskata Jaunups.

Oligarhu tēma kampaņā nebūtu izdevīga visām partijām

Eksperti apšauba, ka no apspriežamo tematu viedokļa šī kampaņa krasi atšķirsies no citām. Gaidāmi labi zināmie, vecie temati par nacionālajiem jautājumiem un sociālo netaisnīgumu.

„Ja mēs skatāmies no partiju pašreizējo tēlu prizmas par kampaņas iespējamiem tematiem, tad ir pilnīgi skaidrs, ka cīņas ar oligarhiem tēma patiesībā ir izdevīga tikai dažiem. Lielākajai daļai partiju šis temats nekādu pienesumu nenes, drīzāk nes vienīgi un tikai mīnusus. Tas nozīmē, ka absolūti lielākajai daļai partiju, tas viņiem būs izaicinājums - lielā mērā viņiem būs uzdevums atrast kādus citus sabiedrībā aktuālus tematus un sākt runāt,” norādīja sociologs Kaktiņš.

"Manuprāt temats "pret" kaut ko, vienalga - oligarhiem, krieviem vai latviešiem, tā skaisti izklausās televīzijā, bet tad, kad cilvēks atver savu ledusskapi, tad viņš, ļoti iespējams, nobalso par programmu, kas viņam sola pensiju vai risināt kaut kādas ekonomiskas lietas," komentēja Stendzenieks.

Pieļauj citādu Saeimas sastāvu

Lai gan ārkārtas vēlēšanas notiks tikai gadu pēc iepriekšējām parlamenta vēlēšanām, Saeimas sastāvā izmaiņas ir gaidāmas. Taču netiek lolotas lielas cerības, ka izdosies ievēlēt tādu Saeimu, kas beidzot nebūs jāatlaiž.

Kaktiņš sacīja: „Nav ne mazāko šaubu, ka tā būs citādāka. Ne velti jau senie grieķi bija ievērojuši, ka divreiz vienā upē iekāpt nevar. No šā skatu punkta mums tiešām būs savādāka Saeima. Vai tā būs kvalitatīvi galvas tiesu augstāka par esošo, par to es diezgan lielā mērā šaubos.”

„Ja man būtu jāliek likmes uz rezultātu, tas es pārāk lielas naudas uz lieliem uzlabojumiem neliktu diemžēl,” tā atzina bijusī valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga.

Skatīt pievienotos video.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE VIDEO