Rīgas Kristus Piedzimšanas katedrāles un tās rekonstrukcijas projekta «SVET» ietvaros tiks apzeltīts katedrāles centrālais kupols. Kupola 380 kvadrātmetru lielā laukuma zeltīšana tiks veikta ar 23 karātu zelta lapiņām, to uzklāšanai pielietojot atbilstošu tradicionālo tehnoloģiju. Darbus paredzēts pabeigt šī gada beigās un tos veiks augstu kvalificēti speciālisti zeltīšanas vecmeistaru uzraudzībā.

Ņemot vērā, ka apzeltīšanas darbi jāveic noteiktos gaisa plūsmas un temperatūras apstākļos, un lai, nenotiktu kapara oksidēšanās, nedrīkst pieļaut pat ūdens piles nokļūšanu uz apzeltīšanai paredzētās virsmas, tādēļ būtiski ir ap katedrāles centrālo kupolu izveidot aizsargpārklājumu.

Lai veiksmīgi realizētu projektu, sarežģītākais pamatelements ir sastatņu unikālo konstrukciju izveidošana kupola aizsargpārklājuma nodrošināšanai, jo darbi noris lielā augstumā un pie lielām vēja slodzēm. Atbilstošāko risinājumu izstrādāja labākie Latvijas sastatņu konstruktori kopā ar Vācijas speciālistiem. Sastatnes izvietotas uz jumta, to kopējais svars ir 14,5 tonnas, un

ar aizsargpārklājumu tiek nosegti 900 kvadrātmetri.

Projekta gaitā būs daudz neparedzētu darbu, kas saistīti ar aizsargpārklājuma, kas pakļauts gan vēja, gan putnu iedarbībai, uzturēšanu.

Svinīgā pasākumā, kas šodien norisinājās Rīgas Kristus Piedzimšanas katedrālē, kura laikā tika sniegta informācija par plānotajiem centrālā kupola apzeltīšanas darbiem, Metropolīts Aleksandrs uzsvēra, ka zelts ir mūžības un skaistuma simbols, savukārt, skaistums ir Dievs. Jau izsenis svētajos rakstos minēts, ka Dievs pavēlējis apzeltīt Dievnamu Jeruzalemē, un šī tradīcija tiek ievērota arī mūsdienās, apzeltot arī šīs katedrāles zvana torņa un centrālo kupolu.

Augstisvētītais Daugavpils un Rēzeknes Bīskaps Aleksandrs (no kreisās), akcijas "SVET" iniciators un mecenāts un uzņēmuma "Skonto Būve" valdes priekšsēdētājs Guntis Rāvis un Visaugstisvētītais Rīgas un visas Latvijas Metropolīts Aleksandrs piedalās pasākumā, kurā iepazīstina ar 2002. gadā aizsāktā Rīgas Kristus Piedzimšanas katedrāles rekonstrukcijas projekta "Svet" attīstību un turpmākajiem plāniem / Foto: LETA

Akcijas «SVET» iniciators un uzņēmuma «Skonto Būve» valdes priekšsēdētājs Guntis Rāvis izteica, kašis ir brīnišķīgs brīdis, kuru gaidījis jau sen. Viņš atzīmēja, ka

projekts sākts jau pirms 11 gadiem,

kuru laikā restaurēta baznīcas fasāde, tās iekštelpas, apzeltīts katedrāles zvana torņa kupols un citi darbi, un šobrīd sākti sagatavošanās darbi, lai apzeltītu centrālo kupolu.

Svinīgajā uzrunā Metropolīts Aleksands pateicās akcijas «SVET» iniciatoram un uzņēmējam G.Rāvim par sniegto atbalstu katedrāles atjaunošanā.

Katedrāles kupola apzeltīšanas darbus veiks augstu kvalificēti speciālisti zeltīšanas vecmeistaru uzraudzībā. To kopējais skaits būs vairāk nekā 10 cilvēki.

Metropolīts Aleksandrs vēl uzsvēra, ka šī ir praktiska akcija, kurā var piedalīties un palīdzēt atjaunot katedrāli ikviens iedzīvotājs, ziedojot 1 latu zvanot pa tālruni 90006288.

Foto: LETA

Līdz šim pēc uzņēmuma «Skonto Būve» vadītāja G.Rāvja iniciatīvas aizsāktā Rīgas Kristus Piedzimšanas katedrāles rekonstrukcijas projekta «SVET» ietvaros ir veikti jau tādi darbi kā katedrāles fasādes atjaunošana, pabeigti unikālie sienu gleznojumi katedrāles iekšpusē un, atbilstoši tradīcijām, apgleznota katedrāles aizmugurējā siena, atdzīvinātas labākās ikonogrāfijas tradīcijas, kā arī apzeltīts katedrāles zvana torņa kupols. Arī ikviens iedzīvotājs ir aicināts atbalstīt «SVET» iesāktos katedrāles atjaunošanas darbus.

Lasīt un pievienot komentāru
JAUNĀKIE VIDEO
Saturs drīz būs pieejams