ASV valsts sekretārs Džons Kerijs pirmdien paziņoja, ka informācijas iegūšana par citām valstīm «nav nekas neparasts», tomēr solīja izmeklēt aizdomas, ka ASV ir veikusi noklausīšanos Eiropas valstu un Eiropas Savienības (ES) institūcijās.

Kerijs sacīja, ka ES ārējās un drošības politikas augstā pārstāve Ketrīna Eštone ir paudusi bažas par izskanējušo informāciju tikšanās laikā Brunejā, tomēr viņš nevarot komentēt specifiskas aizdomas, jo atrodas ārvalstu vizītē.

«Lēdija Eštone patiešām par to runāja ar mani šodien [pirmdien], un mēs vienojāmies turpināt saziņu šajā jautājumā. Es piekritu noskaidrot precīzu situāciju un informēt par to viņu,» Kerijs žurnālistiem sacīja Dienvidaustrumāzijas valstu asociācijas (ASEAN) reģionālās sanāksmes laikā.

«Es teikšu, ka ikviena valsts pasaulē, kas ir iesaistīta starptautiskajās lietās, valsts drošības vārdā veic dažādas darbības, lai aizsargātu savu nacionālo drošību un tam izmanto dažādu informāciju,» paziņoja ASV valsts sekretārs, piebilstot, ka «mēs visi zinām, ka tas nav nekas neparasts daudzās valstīs».

«Turklāt es nesniegšu vairāk nekādus komentārus, līdz man nebūs visu faktu un es nebūšu noskaidrojis, kāda tieši ir situācija,» viņš piebilda.

Eiropas Savienība pirmdien pauda saniknojumu par Vācijas nedēļas žurnāla «Spiegel» svētdien publicētām ziņām, ka ASV spiegošana ir vērsta arī pret ES un noklausīšanās ierīces tikušas izvietotas ES birojos Briselē un Vašingtonā. Šādu informāciju «Spiegel» ieguvis no konfidenciāliem dokumentiem, ar kuriem tas varējis iepazīties, daļēji pateicoties ziņu noplūdinātājam par ASV izlūkdienestiem Edvardam Snoudenam.

Bloka lielākās valsts Vācijas kancleres preses sekretārs Štefens Zeiberts žurnālistiem sacīja, ka «Eiropa un ASV ir partneres, draugi un sabiedrotie. Mūsu sadarbības pamatam ir jābūt uzticībai, un uzticība šajā jomā ir jāatjauno». «Vairs nav Aukstais karš,» viņš piebilda.

Savukārt avoti ES institūcijās, kas vēlējās palikt anonīmi, aģentūrai AFP sacīja, ka notikusī «uzticības laušana» var radīt nopietnu politisko krīzi.

«Ja izrādīsies patiesība, ka amerikāņi ir izspiegojuši savus sabiedrotus, būs politiska eksplozija,» sacīja viens avots, kas uzsvēra, ka «tas ir tālu no valsts drošības prasībām. Tā ir uzticības laušana, un mēs esam kaut kā ļoti nopietna sākumā».

Cits avots ES sacīja, ka Eštone ir lūgusi Kerijam «pēc iespējas ātrāk noskaidrot» situāciju.

ES tieslietu komisāre Viviana Redinga norādījusi, ka jūnijā oficiāli sāktās sarunas par ES un ASV brīvās tirdzniecības līgumu var tikt apdraudētas, ja aizdomas izrādīsies patiesas.

ASV svētdien solīja atbildēt Eiropas Savienībai (ES) pa «diplomātiskiem kanāliem» uz preses ziņām, ka ASV spiegojušas ES iestāžu birojos.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE VIDEO