XXV Vispārējo latviešu Dziesmu un XV Deju svētku dalībnieki šonedēļ atdzīvina Rīgas ielas, parkus, pagalmus, koncertzāles un izglītības iestādes. Dziedātāji un dancotāji sarunā ar portālu TVNET atzīst, ka šī nedēļa viņiem ir ļoti īpaša.

Svētku dalībnieki nešķiras no savām «pasēm»

Jau pa gabalu pamanāmi kāda Vidzemes deju kolektīva dalībnieki. Par viņu saistību ar Dziesmu un deju svētkiem liecina ne tikai vienādie sarkanie krekliņi ar svētku simboliku, bet arī visiem kaklā uzkarinātās dalībnieku kartītes.

«Tās šajās dienās ir kā mūsu pases. Ar kartītēm tiekam gan uz mēģinājumiem, gan pusdienās, gan naktsmītnēs. Kartītes ap kaklu apliekam, tiklīdz pieceļamies,» skaidro dejotājs Jānis, rādīdams savu kartīti, kas ērtības labad sastiprināta kopā ar E-talonu.

Pastalas un tulznas taupa koncertiem

Savukārt viņa bērnības draugs Juris pievērš uzmanību kādam citam dejotājiem ļoti svarīgam aspektam – kvalitatīviem apaviem. Saudzēdami skatuves kurpes, zābakus un pastalas, dejotāji mēģinājumu starplaikos apvilkuši vieglas pludmales čības un sandales.

«Tā kā šie nav mūsu pirmie Deju svētki, zinām, ko nozīmē noberztas pēdas un tulznaini pirksti. Šogad esam nolēmuši no tiem izvairīties,» vīrietis smaidot saka. Vienlaikus viņš piebilst: «Taču droši vien nedaudz smeldzošās kājas par svētkiem atgādinās arī nākamnedēļ, kad svētki būs beigušies. Bet tas savā ziņā ir pat patīkami. Galu galā Dziesmu un deju svētki jau nav katru gadu!»

FOTO: publicitātes

Pirmā reize Lielajos svētkos

Patlaban Dziesmu un deju svētki rit pilnā sparā un optimistisks ir arī dalībnieku noskaņojums. «Ļoti gaidu sadancošanos ar citiem Latvijas tautas deju kolektīviem. Pēdējo gadu laikā esam čakli pastrādājuši, lai nepaliktu kaunā,» lepojas Liene. Viņa ir viena no tām dejotājām, kura lielajos Deju svētkos piedalās pirmo reizi mūžā.

Tāpēc man šī nedēļa būs ļoti, ļoti īpaša.
1

«Vēlos izbaudīt šos svētkus pilnībā. Tveršu katru mirkli, lai pēc tam ir ko atcerēties,» viņa pauž apņēmību.

Liene tikai nesen sākusi strādāt savā pirmajā pastāvīgajā darba vietā pārtikas veikalā. Viņa gandrīz gavilējusi, kad darba devējs izrādījis sapratni un Deju svētku dēļ iedevis brīvas dienas, kaut arī meitene nostrādājusi tikai pusotru mēnesi.

Pieredzējušie palīdz jaunajiem

Jaunā dejotāja arī priecājas, ka viņu kolektīvā ir vairāki ļoti pieredzējuši svētku dalībnieki. Viņi palīdz gan ar praktiskiem padomiem, piemēram, kā labāk sagatavoties nepastāvīgajiem laika apstākļiem un kā neapmaldīties Rīgā.

Mēs visi cenšamies turēties kopā.
1

«Jau autobusā sarunājām, ka šajās dienās galvaspilsētā uzvedīsimies kā vienots deju kolektīvs, nevis atsevišķi indivīdi, kas uz Rīgu atbraukuši «šopingā» vai kā tūristi.

Varbūt ikdienā latvieši vairāk turas savrup katrs par sevi, bet šajās svētku dienās tomēr var redzēt tautiešu saliedētību.»

FOTO: LETA

Vēlas apskatīt Rīgas pārmaiņas

Savukārt tramvaja pieturā satiktā dziedātāja Laila uzskata, ka svētkos jāpagūst ne tikai pašiem izdziedāties, bet arī paklausīties citu sniegumā. «Vēl esmu nolēmusi apskatīt Rīgu, jo pēdējo reizi galvaspilsētā biju iepriekšējos Dziesmu un deju svētkos un pa šiem gadiem pilsētā daudz kas ir mainījies. Mājas apstākļu dēļ es citā laikā nevaru atbraukt līdz Rīgai,» kurzemniece atzīst un skaidro, ka arī šīs nedēļas izbrīvēšana bijusi iespējama tikai ar tuvinieku lielu atbalstu un ikdienas darbu pārbīdi: bija jādomā, kā uzraudzībā atstāt ne tikai bērnus, bet arī dārzu un nelielo piemājas saimniecību.

Man šī nedēļa ir lieli svētki kaut vai tādēļ, ka varu nedomāt par mājas rūpēm.
1

To pateikusi, Laila steidz palabot: «Protams, pavisam par mājiniekiem, mājām un ar tām saistītajiem kreņķiem aizmirst nav iespējams. Katru vakaru sazvanīsimies. Mana mamma un bērni solījās skatīties visas svētku pārraides, arī koncertus un gājienu.»

FOTO: TVNET

Izpušķotie autobusi

Pie kādas Rīgas skolas sastopu vairākus šoferus, kuri stāv pie ozolu vītnēm rotātiem autobusiem. Transportlīdzekļu durvis ir plaši atvērtas un deju kolektīva puiši krauj ārā līdzpaņemtās mantas. Starp tām ir ne tikai rūpīgi iepakotie tautastērpi un to aksesuāri, bet arī dažādas sadzīvē nepieciešamas lietas. Jaunie vīrieši demonstrē kastes, kurās sakrauti ūdens vārītāji, termosi, vienreizējās glāzītes, dakšiņas un citi sadzīves priekšmeti. Tāpat līdzi paņemti vietējās tirdzniecības vietās iegādātie cepumi, konfektes, banāni un citas uzkodas, kas ilgi glabājas un karstumā nebojājas.

«Cerams, ka rīdzinieki mūs ēdinās labi, vismaz iepriekšējos gados nevarēja sūdzēties, bet

drošības labad paņēmām līdzi vēl savējās kalorijas,
1

lai dejotāji var iestiprināties vakaros, kas parasti ievelkas līdz pirmajai gaismai,» atklāj ar organizatores talantu apveltītā svētku dalībniece Astrīda. Viņas teiktajam klausot ne tikai vietējie kultūras darbinieki, bet arī tehniskāk noskaņotie cilvēki.

Piemēram, baltos kreklos un kaklasaitēs tērptie autobusu vadītāji labprāt izpilda Astrīdas rīkojumus. «Skaidri zinām – ja Astrīdas kundze izplānojusi, ka astoņos no rīta izbrauksim, tā arī notiks. Visi rēķinās ar viņas rīkojumiem,» šoferi slavē kolektīva vadītāju.

Turpinājums sekos

Portāls TVNET katru dienu piedāvās reportāžas no Dziesmu un deju svētku norises vietām.

Seko līdzi svētku norisei ar TVNET!

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE VIDEO