Jūrmalā būs gan "Jaunā viļņa" laukums, gan atsevišķa Slavas aleja, kurā godinās dažādas personības par ieguldījumu pilsētas attīstībā, pastāstīja Jūrmalas pilsētas domes pārstāve Elita Cepurīte. Šādu lēmumu ceturtdien pieņēma Jūrmalas dome. Pret šo ieceri iebilst gan bijušie konkursa dalībnieki, gan kultūras ministre, gan citi sabiedrībā pazīstami cilvēki un Jūrmalas iedzīvotāji.

Pie Jūrmalas domes pret "Jaunā viļņa" slavenību alejas veidošanu protestēja 20 cilvēku

Aptuveni 20 partijas "Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK (TB/LNNK) Jūrmalas grupas pārstāvju pie Jūrmalas domes ēkas protestēja pret ieceri Jūrmalā, Turaidas ielas galā, veidot "Jaunā viļņa" zvaigžņu aleju.

Jūrmalnieki rokās turēja plakātus ar uzrakstiem "Slavas aleja - neslava Jūrmalai", "Slavas aleju - Krievijā", "Krievu balagānu - Krievijā" un citus saukļus.

Nacionālās apvienības Jūrmalas grupas vadītājs Juris Griķis aģentūrai LETA uzsvēra, ka zvaigžņu aleja plānota kā labiekārtošanas projekts, kaut arī pašvaldība jau pirms trim gadiem šo ielu sakārtoja visā garumā un iepretī Dzintaru koncertzālei ierīkoja strūklaku.

"Šāda "Jaunā viļņa" alejas izveide Jūrmalā būs tas pats, kas Uzvaras laukums Rīgā, un "Jaunais vilnis" Jūrmalā ir tas pats, kas 9.maijs Rīgā," uzsvēra Griķis.

Slavas aleja Turaidas ielas galā pie izejas uz jūru

Slavas alejā paredzēts godināt jūrmalniekus un pilsētas viesus par nozīmīgu ieguldījumu Dzintaru koncertzāles un Jūrmalas pilsētas atpazīstamībā un tās attīstībā. Pagaidām gan nav zināmas Slavas alejas izmaksas, jo nav izstrādāts tās nolikums, ko plāno izdarīt tuvāko nedēļu laikā.

Pagaidām nav arī nolemts, kā tiks godināti cilvēki Slavas alejā, tas būs zināms pēc nolikuma izstrādes.

Plānots, ka Slavas aleja atradīsies Turaidas ielas galā pie izejas uz jūru.

Turaidas ielā 1 veidos "Jaunā viļņa" laukumu

Turpretī Turaidas ielā 1 veidos "Jaunā viļņa" laukumu, kurā izvietos zvaigznes, lai godinātu konkursa finālistus, katru gadu laukumam pievienojot jaunu zvaigzni ar finālistu vārdiem.

"Jaunā viļņa" laukuma izveides izmaksas segs pasākuma organizatori, savas darbības saskaņojot ar pilsētas domi.

Iepriekš Jūrmalas pilsētas mērs norādīja, ka "Jaunā viļņa" laukumu varētu atklāt jau šā gada jauno izpildītāju konkursa norises laikā jaunnedēļ.

Sabiedrībā pazīstami cilvēki pārsteigti par šā festivāla īpašo izcelšanu

Kultūras ministre Sarmīte Ēlerte ("Vienotība") pauda neizpratni par tāda viduvēja festivāla kā "Jaunais vilnis" pārspīlēto izcelšanu, ierādot tam īpašu vietu Jūrmalas pilsētvidē.

""Jaunais vilnis" gan pats par sevi, gan rosīšanās ap to simbolizē postpadomju telpu, no kuras mēs gribam aiziet uz visiem laikiem. Viena viduvēja festivāla izcelšana, tam ierādot īpašu vietu Jūrmalas pilsētvidē, ir neizprotama un nepieņemama," uzsvēra Ēlerte.

Pauls nesaprot, kāpēc jāķēmojas pakaļ Holivudai

Pret šo ideju iebilst arī komponists Raimonds Pauls un iepriekšējo gadu konkursa dalībnieki no Latvijas.

"Kāpēc vajag darīt kaut ko tādu, par ko skaidri zināms, ka tas izraisīs konfliktus?" savu viedokli pauda Pauls, piebilstot - viņš uzskata, ka līdzekļus varētu ieguldīt daudz saprātīgāk. "Nu, piemēram, pie koncertzāles varētu uzbūvēt otru tualeti," teica komponists, lūgts pateikt, kā, viņaprāt, varētu tērēt šo naudu.

"Protams, ka tie veči, kam ir nauda, ir iedegušies par ideju, ka šāda slavas aleja ir vajadzīga. Es gan turos malā un uz to visu skatos šķībi," piebilda Pauls, atzīstot - viņam neviens neesot piedāvājis topošajā slavas alejā izvietot kādu savu piemiņas zīmi. "Man tas vispār nepatīk, turklāt manas rokas atlējums jau ir apskatāms Liepājā, mūziķu alejā," atgādina komponists, sev raksturīgajā manierē uzsverot, ka visas šīs aktivitātes viņam atgādina Holivudu un ka viņš nesaprot, kādēļ mums jāķēmojas pakaļ.

"Es arī esmu dzirdējis, ka jūrmalniekiem šī ideja nepatīk un ka tur briest protesti, tādēļ es turos malā un uzskatu - nevajag darīt kaut ko tādu, kas izraisīs domstarpības," sarunas nobeigumā piebilda Maestro.

Busulis: Tam nav nekāda sakara ar mūsu valsti

Pret topošo slavas aleju noskaņoti ir arī iepriekšējo gadu konkursa "Jaunais vilnis" Latvijas pārstāvji - dziedātāji Intars Busulis un Andris Ērglis.

"Tam nav nekāda sakara ar mūsu valsti, tādēļ, manuprāt, tas ir pilnīgi lieki!" savas izjūtas neslēpj Busulis, piebilstot - viņaprāt, tas nebūtu pieļaujams. Viņš arī atzīst, ka nekādu savu piemiņas zīmi ne alejā, ne laukumā nevēlētos redzēt.

Ērglis iesaka šādu aleju veidot Krievijā

Mazliet neitrālāk bija noskaņots Andris Ērglis, atzīstot - ja kāds to ir ieplānojis, apturēt šo procesu nevarēs. "Tomēr uzskatu: ja reiz "Jaunajā vilnī" piedalās pārsvarā Krievijas mākslinieki, tad varbūt šādu aleju varētu veidot Krievijā, nevis šeit.

Saikne ar šiem māksliniekiem ir tikai šis konkurss un varbūt reizi gadā kāds koncerts," - tā Ērglis.

Sākotnējā Jūrmalas pašvaldības iecere bija Slavas alejā "Dzintara zvaigzni" auseklīša veidolā piešķirt izcilām personībām, par kurām lēmumu pieņemtu tikai sabiedrības pārstāvji – 13 pazīstami jūrmalnieki. Tā aprīlī klāstīja Jūrmalas Tūrisma un kūrorta jautājumu komitejas deputāts Arnis Ābelīte. Tālākā nākotnē paralēli zvaigznei, ko iestrādās sienā pie Dzintaru koncertzāles, bija ieceres izgatavot arī īpašu krūšu nozīmi.

Bija paredzēts, ka kandidātus "Dzintara zvaigznei" varēs izvirzīt domes deputāti, domes komitejas un komisijas, darba grupas, Jūrmalā reģistrētās juridiskās personas un ne mazāk kā desmit jūrmalnieku. Zvaigznes bija iecerēts atklāt Jūrmalas kūrorta vasaras sezonas atklāšanas svētkos.

Nolikuma projektā par "Dzintara zvaigznes" piešķiršanu bija teikts, ka šo titulu piešķir, lai izteiktu atzinību izcilām personām, kuras uzstājušās Dzintaru koncertzālē un veicinājušas Jūrmalas pilsētas atpazīstamību valsts un pasaules mērogā.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE VIDEO