54% no aptaujātajiem uzņēmumiem šogad palielinājuši darbinieku atalgojumu, liecina "Hay Group" veiktais pētījums. Kopumā šogad 54% no pētījumā apskatītajiem uzņēmumiem palielinājuši atalgojumu, 42% to nav mainījuši, bet 4% - samazinājuši atalgojumu.

Kopumā Latvijā darbinieku pamatalga 2011.gadā pieaugusi par 1,2%. Starptautiskos uzņēmumos pamatalga pieaugusi par 2,1%, vietējos uzņēmumos - par 0,4%. Vislielākā pamatalga ir farmācijas un finanšu nozares uzņēmumos.

Mainās labāk apmaksātās profesijas

Kopējās algas apmēra dati rāda, ka labāk apmaksāto amatu augšgalu skārušas pārmaiņas - pagājušā gada līderi informācijas tehnoloģiju vislabāk apmaksāto amatu saimju kategorijā šogad apsteidz projektu vadītāji, juristi, finanšu un grāmatvedības speciālisti. Līdz šim labi apmaksātā informācijas tehnoloģiju amatu saime ieņem ceturto vietu. Savukārt viszemāk apmaksāts joprojām ir izpētes un attīstības, kā arī mazumtirdzniecības jomā strādājošo darbs.

Atalgojuma sistēmā starp reģioniem nav īpašu izmaiņu. Salīdzinot ar pagājušā gada datiem, joprojām vislielākais atalgojums ir Rīgā un Kurzemē, zemāks - Vidzemē un Latgalē.

Arvien vairāk izmaksā bonusus

Taču, salīdzinot ar pērnā gada datiem, pieaudzis to darbinieku skaits, kuri saņēmuši bonusus, lai gan bonusu apmērs ir nedaudz samazinājies.

"Latvijā jūtama ekonomikas atveseļošanās, gandrīz pusi no iekšzemes kopprodukta patlaban veido eksports. Uzņēmumi palielina darbinieku algas ekonomikas stabilizācijas un organizācijas iekšējā taisnīguma iespaidā," norādīja Rode, uzsverot, ka pirmskrīzes laikā atalgojumi vienā uzņēmumā nebija līdzsvaroti.

Visvairāk trūkst IT speciālistu un inženieru

Kā norāda kompānijas pārstāve Līga Rode, lielākais darbinieku trūkums ir IT, pārdošanas un inženiertehniskajās specialitātēs. "Ja krīzes laikā darbinieku pieprasījums bija ārkārtīgi neliels, tagad situācija ir mainījusies. Uzņēmumiem ir parādījusies vajadzība pēc augsti kvalificētiem un zinošiem speciālistiem. Tirgū atgriezušās ''galvas medības'' jeb tā saucamais "headhunting"," teica Rode.

Tāpat viņa norāda, ka, pēc statistikas speciālistu prognozēm, gada beigās patēriņa cenas būs palielinājušās par 4,2% un ir pamats uzskatīt, ka nākamgad darbinieki sarunās ar vadītājiem par algas paaugstināšanu atsauksies arī uz inflācijas rādītājiem. Pētījuma dati rāda, ka 56% no aptaujātajiem uzņēmumiem plāno pārskatīt algas ar mērķi paaugstināt tās vismaz atsevišķiem darbiniekiem. Savukārt 44% uzņēmumu nākamgad plāno atstāt darbinieku atalgojumu līdzšinējā līmenī. Aptaujātie uzņēmumi plāno paaugstināt darbinieku algas vidēji par 2,1%.

Pētījuma rezultāti liecina, ka Latvijas algas nav pietuvojušās rietumvalstu atalgojuma līmenim. Līdzīgi kā iepriekšējos gados, vislielākās atšķirības ir administratīvā personāla atalgojumā, kas ir līdz pat četrām reizēm mazāks nekā citās Eiropas valstīs, mazākās - vadības līmeņa darbinieku atalgojumā.

Atalgojuma pētījumā piedalījās 149 Latvijas organizācijas - valsts un privātā sektora uzņēmumi, Latvijas kapitāla un starptautiskās kompānijas. Pētījuma analīzēm izmantoti 35 111 darbinieku darba samaksas dati. Pētījums aptver vadības, speciālistu, administratīvā personāla un mazkvalificētā darbaspēka atalgojumu.

Lasīt un pievienot komentāru
JAUNĀKIE VIDEO
Saturs drīz būs pieejams