Igaunijas prezidenta amatā šodien uz otro pilnvaru termiņu pārvēlēts līdzšinējais valsts vadītājs Tomass Hendriks Ilvess, ziņo postimes.ee. Lai prezidentu ievēlētu jau pirmajā kārtā, parlamentā slēgtajā balsojumā kandidātam bija jāsaņem divas trešdaļas jeb 68 no kopumā 101 deputāta balss.

Ilvess vēlēšanu pirmajā kārtā saņēma 73 deputātu balsis.

Igaunijas prezidenta pilnvaras ir pārsvarā vien ceremoniālas, tomēr valsts pamatlikums viņam paredz arī tiesības atlaist parlamentu jeb Rīgikogu un izsludināt jaunas vēlēšanas..

Konkurentam krietni mazāks atbalsts

Parlamenta balsojumā augstajam amatam bija izvirzīts Ilvess, kā arī Eiropas Parlamenta deputāts Indreks Tarands, par kuru savas balsis šodienas balsojumā atdeva 25 deputāti.

Ilvesa uzvara tika prognozēta jau iepriekš, tā kā viņam atbalstu publiski pauda valdošā koalīcija. Ilvesa pārsvars bija redzams arī tajā, ka viņa kandidatūru balsojumam virzīja 75 deputāti, kamēr Taranda - tikai 26.

Igauņiem Ilvess patīk

Jaunākās sabiedriskās domas aptaujas liecina, ka Ilvesu prezidenta amatā arī otro termiņu pēc kārtas vēlas redzēt aptuveni 48% iedzīvotāju, kamēr Tarandu atbalsta piektdaļa jeb 20% iedzīvotāju.

Prezidenta amatā 1953.gadā dzimušais Ilvesss bijis kopš 2006.gada oktobra. Pirms stājies valsts vadītāja amatā, viņš aktīvi darbojies masu medijos un diplomātijā.

Dzimis trimdā

Tomasa Ilvesa Hendriksa vecāki bija igauņu bēgļi, un viņš dzimis Zviedrijas pilsētā Stokholmā. Vēlāk ģimene pārcēlās uz Amerikas Savienotajām Valstīm, kur nākamais prezidents uzauga un Kolumbijas un Pensilvānijas universitātē ieguva grādu psiholoģijā.

Astoņdesmitajos gados Ilvess bija Radio Brīvā Eiropa žurnālists un vēlāk aktīvi iesaistījās cīņā par Igaunijas neatkarības atjaunošanu.

Pēc PSRS sabrukuma viņš vairākus gadus bija Igaunijas vēstnieks ASV, Kanādā un Meksikā. 1996.gadā viņš kļuva Igaunijas ārlietu ministru. Vēlākos gados bijis arī Eiropas Parlamenta deputāts.

Ilvesu sveic Latvijas prezidents Bērziņš

Valsts prezidents Andris Bērziņš pirmdien nosūtījis vēstuli Igaunijas prezidentam Tomasam Hendrikam Ilvesam, sveicot viņu ar pārvēlēšanu amatā un novēlot veiksmi un izdošanos amata pienākumu pildīšanā nākamajā prezidentūras termiņā.

Valsts prezidents izsaka pārliecību, ka Tomasa Hendrika Ilvesa vadībā Igaunija sasniegs tās izvirzītos mērķus, lai arī turpmāk uzlabotu valsts iedzīvotāju dzīves līmeni, kā arī stiprinātu Igaunijas starptautiskās pozīcijas.

"Vēlos uzsvērt tradicionāli tuvās, aktīvās un veiksmīgās Latvijas un Igaunijas attiecības visās nozarēs un līmeņos. Mūsu kopējā reģionālās sadarbības izpratne ir pamats ilgtspējīgiem rezultātiem transporta un enerģētikas jomā," vēstulē norāda Andris Bērziņš, paužot cerību kopā ar Igaunijas prezidentu arī turpmāk veiksmīgi strādāt Baltijas sadarbības stiprināšanai.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE VIDEO