Aizvadītās nedēļas nogalē no Palangas uz Rīgu izceļojis kādam Nīderlandes uzņēmējam piederošs atrakciju parks, kas pagājušajā mēnesī izraisīja plašu sašutuma vētru Lietuvā saistībā ar kādu gandrīz letālu incidentu - tehniska bojājuma dēļ deviņiem bērniem vienā no atrakcijām stundu nācās karāties ar galvu uz leju. Rīgā pašvaldība sola atļauju karuseļu izvietošanai nedot, kamēr būs jebkādas šaubas par drošību.

Tehniku izved pa nakts tumsu

Kā vēsta laikraksts "Lietuvos rytas", tiesa gan - divas iekārtas, tostarp incidentā iesaistītā atrakcija "Move it", palikušas Palangā, jo pagājušajā nedēļā tās pēc cietušo bērnu vecāku prasības ar tiesas lēmumu arestētas.

Kā raksta avīze, kravas automašīnu karavānu, kas piektdien pēc pusnakts citu pēc citas izveda no pilsētas atrakciju parka iekārtas, palangieši pavadījuši ar vētrainām ovācijām. "Trūka tikai puķu - kā pirms divdesmit gadiem, kad pavadījām okupācijas karaspēku," stāstījis kāds aculiecinieks.

FOTO: Mobilais reportieris

Kārto atļaujas, lai atrakcijas uzstādītu Rīgā

Rīgas domes pārstāvis Uģis Vidauskis apstiprināja, ka "Leander LTU" sācis kārtot formalitātes atļaujas saņemšanai, lai uzstādītu karuseļus laukumā pie tirdzniecības centra "Elkor Plaza", līdzās VEF kultūras pilij. Tomēr pašvaldība šodien nav devusi savu piekrišanu karuseļu uzstādīšanai, jo uzņēmums vēl nav iesniedzis visus nepieciešamos dokumentus.

Tā kā karuseļi uzskatāmi par bīstamām iekārtām, pirms to uzstādīšanas sertificēti vērtētāji veic drošības pārbaudes un sniedz atzinumu, kas jāiesniedz Rīgas domē. Vidauskis sacīja, ka daļa iekārtu jau ir pārbaudītas. Kaut arī saplīsušās iekārtas uz Rīgu neesot atvestas, Rīgas dome vērsusies pie Palangas pilsētas pašvaldības, lai pieprasītu oficiālu skaidrojumu par notikumiem, kas pirmdien atspoguļoti Lietuvas medijos.

"Kad būs iesniegti visi nepieciešamie dokumenti, Rīgas domes izpilddirektors Juris Radzevičs (LPP/LC) izvērtēs situāciju un, ja viss būs kārtībā, dos atļauju. Kamēr pastāvēs jebkādas šaubas par karuseļu drošību, atļauja netiks dota," norādīja Vidauskis.

Problēmas Lietuvā jau bijušas 4 gadus

Problēmas ar kompānijai "Leander LTU" piederošo atrakciju parku, kas Palangā darbojies jau četrus gadus, Lietuvas varas iestādēm bijušas jau iepriekš. Slēgt nelikumīgo izklaižu vietu nav bijis pa spēkam nedz pašvaldībai, nedz policijai, nedz citām Lietuvas institūcijām.

Kūrortpilsētas pašvaldība šai sezonā pat nebija izdevusi tam atļauju darboties un vērsās pie visām iespējamajām valsts institūcijām, taču labākajā gadījumā saņēma atrakstīšanos, vienīgi Valsts Zemes dienests apņēmās pārtraukt vienu no zemes gabala nomas līgumiem.

Jūlija vidū Klaipēdas apriņķa tiesa pieņēma lēmumu apturēt daļu atrakciju, tomēr karuseļi turpināja griezties. Nekas nemainījās pat pēc 17.augusta, kad vēlā vakara stundā elektroapgādes traucējumu dēļ viena no parka atrakcijām pēkšņi apstājās un bērni palika karājamies ar galvu uz leju četru līdz sešu metru augstumā.

Vēl pusstunda bērniem varēja izrādīties liktenīga

Lai gan elektrības bojājumus izdevās salabot jau desmit minūšu laikā, tomēr atrakcija "Move it!" neatsāka darboties. Nestrādāja arī mehāniskās nolaišanas sistēma, kas šādām atrakcijām ir obligāta.

Izsauktie ugunsdzēsēji neko daudz nevarēja līdzēt - metāla aizsargkonstrukcijas nebija iespējams pārzāģēt, nekaitējot bērniem. Ar hidrauliskajām grieznēm pārgriežot tievākās konstrukcijas, viņiem izdevās izglābt tikai vienu, pašu mazāko bērnu. Pārējie varēja atgriezties uz zemes tikai pēc tam, kad bojājums bija novērsts. Četrus no viņiem nācies nogādāt slimnīcā, vienu meiteni - ar diezgan smagiem asinsrites traucējumiem.

FOTO: Mobilais reportieris

Tikai pēc vairākām dienām Lietuvas Valsts darba inspekcija apturēja minēto atrakciju.

Tiesa gan, "Leander LTU" advokāte Jeļena Pališaitiene kompānijas mantas aprakstā uzsvērusi, ka abas tiesu izpildītāju arestētās atrakcijas nemaz nepiederot "Leander LTU".

Kā savukārt norādījusi advokāte Simona Seleļonīte, kas pārstāv cietušo bērnu vecākus, bīstamo iekārtu reģistrā šīs atrakcijas tomēr fiksētas tieši kā minētās kompānijas īpašums.

Pēc juristes teiktā, viņa esot pa tālruni informēta, ka atrakcijas un to darbība apdrošinātas par diviem miljoniem eiro (1,4 miljoniem latu) un apdrošinātāji esot gatavi izmaksāt cietušajiem kompensācijas. "Ja tā, varbūt nebūtu vajadzīgas nekādas tiesas prāvas. Tomēr nekādus dokumentus, kas to apliecinātu, es neesmu saņēmusi," viņa piebildusi.

Iepriekš mediji ziņoja, ka bērnu vecāki vēlas no atrakciju īpašniekiem piedzīt kompensāciju 40 000 litu (8160 latu) apmērā, tomēr advokāte norādījusi, ka summa būs lielāka.

Kā stāstījis Klaipēdas Jūrnieku slimnīcas Palangas departamenta vadītājs Remigijs Kirstuks, jau iepriekš bijuši gadījumi, kad bērni nogādāti slimnīcā arī no citām šā parka atrakcijām.

Turklāt, pēc pašvaldības amatpersonu teiktā, atrakcijas Palangā darbojušās bez kases aparātiem, bet, cik zināms, par to nav ieinteresējusies nedz Nodokļu, nedz Darba inspekcija.

"Ja holandieši sezonā ieņem piecus miljonus litu (miljonu latu), bet atskaitēs valstij min 160 000 litu zaudējumus, ir skaidrs, ka viņu rīcībā ir milzīgas skaidras naudas summas. Nav šaubu, ka tās tiek liktas lietā, lai uzpirktu valsts ierēdņus," izteicies Lietuvas Kultūras mantojuma departamenta Klaipēdas nodaļas vadītājs Naglis Puteiķis.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE VIDEO