Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisija otrdien vienojās doties uz Rīgas pili, pārliecinātos, ka tajā esošo trīs muzeju vērtības pēc jūnijā notikušā ugunsgrēka nav cietušas.

Rīgas pilī atrodas daļa Latvijas Nacionālā mākslas muzeja ārzemju mākslas kolekcijas, Rakstniecības un mūzikas muzeja krājums, kā arī Latvijas Nacionālais vēstures muzejs. Vizīte muzejos notiks nākamajā nedēļā.

Kultūras ministre Žaneta Jaunzeme-Grende (Nacionālā apvienība) deputātiem otrdien norādīja, ka muzeju pārcelšana uz citām Rīgas vietām ir ļoti dārgs risinājums, tomēr cita varianta neesot.

«Iziet no pils ir ļoti dārgi, tomēr palikt pilī ir riskanti mākslas un kultūras priekšmetiem. Man ir stipras aizdomas, ka mums būs jāiet dārgākais ceļš, jo mēs nespēsim visu izžāvēt,» teica nozares ministre.

Saeimas komisijas vadītāja Ina Druviete («Vienotība») uzsvēra, ka muzejiem ir nepieciešams drošākais risinājums, tāpēc kultūras ministre var rēķināties ar komisijas atbalstu.

Jaunzeme - Grende pauda viedokli, ka valsts grūtām situācijām nav īsti gatava un deputātiem būtu jābūt riska vadības treniņiem par to, kā rīkoties šādās situācijās.

«Valsts nekustamo īpašumu» (VNĪ) valdes priekšsēdētāja Baiba Strautmane komisiju informēja, ka šobrīd uzsākts darbs pie pastāvīgā jumta projektēšanas, kas turpināsies līdz oktobrim. Tāpat viņa sacīja, ka pagaidu jumtu VNĪ no būvniekiem joprojām nav pieņēmuši, jo uzskata, ka tam būtu jāiztur vismaz deviņus mēnešus.

Problēmas rada arī tas, ka tikai septembra beigās būs gala ekspertīzes slēdziens par kopējiem zaudējumiem. Un tikai pēc tam VNĪ zinās, vai apdrošināšanas kompānijas BTA piešķirtā nauda segs visus celtniecības risku zaudējumus.

Strautmane norādīja, ka šobrīd pils joprojām ir mitra. Lai pili varētu izžāvēt, tā ir jāatbrīvo no eksponātiem.

«Pils joprojām ir mitra un nav izžāvēta, tādēļ pastāv eksponātu apdraudējums un bojājumu risks. Esam sagatavojuši Kultūras ministrijai ziņojumu, kurā teikts, ka vissliktākais variants ir, ja muzeji paliek Rīgas pilī, jo tas apdraud gan muzeja vērtības, gan Rīgas pils tālāko rekonstrukciju. Tomēr reizē tas ir vislētākais variants. Otra iespēja ir labākais iespējamais variants, bet arī dārgākais - visu muzeju pārcelšana. Un tas izmaksās 3,6 miljonus latu,» teica VNĪ pārstāve.

VNĪ pārstāvji informēja, ka muzejus varētu pārcelt uz telpām Lāčplēša, Krišjāņa Valdemāra un Tērbatas ielā.

20.jūnija vakarā un to izdevās nodzēst vien pēc 16 stundām.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE VIDEO