Saeima šodien noraidīja Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) frakcijas deputātu iesniegto likumprojektu «Latvijas Republikas Nacionālās valūtas uzglabāšanas likums», kas paredz nodrošināt nacionālās valūtas - lata - uzglabāšanu līdz 2019.gada 1.janvārim.

Likumprojekts paredz, ka Latvijas Banka nacionālo valūtu uzglabā piecus gadus, līdz 2019.gada 1.janvārim, un pirms 2019.gada 1.janvāra Saeima lemj, vai šis termiņš ir pagarināms vai nē, iepriekš informēja ZZS.

Frakcijas deputāte Iveta Grigule (ZZS) uzsver, ka, ņemot vērā pašreizējo situāciju eirozonā, kā arī citu valstu rīcību, arī mums jābūt tālredzīgiem. Piemēram, Igaunija un Vācija savu nacionālo valūtu uzglabā arī pēc eiro ieviešanas, norāda Grigule.

Kā ziņots, Latvija nākamgad kļūs par 18.eirozonas valsti. Pāreja no latiem uz eiro notiks saskaņā ar līdz šim Latvijas Bankas apstiprināto oficiālo kursu - viens eiro ir 0,702804 lati jeb 1,42 eiro par vienu latu.

Pārejot uz eiro, lata monētas un banknotes tiks iznīcinātas. Banknošu smalcināšanā centrālā banka darbinās savas iekārtas, savukārt lata monētas tiks pārkausētas. Latvijas Banka par latu monētās esošo metālu saņems 2,8 miljonus latu, ko izmantos, maksājot par Latvijas eiro monētām. Monētu deformēšanas iekārtu Latvijas Bankai izīrēs, un deformēto monētu metālu tālākai pārstrādei iegādāsies Šveices firmu apvienība - «Metallum Metal Trading Ltd.» un «Eurocoin Recycling AG».

Latvijas eiro monētas rudens beigās tiks atvestas uz Latviju, un īsi pirms tam centrālā banka arī sāks pārstrādāt latu monētas un banknotes.

Atbildot uz jautājumu, vai no apgrozības izņemtos latus tomēr nevajadzētu saglabāt nenoskārstai vajadzībai, Latvijas Banka norāda: nav pamata bažām, ka eiro ķibeļu dēļ drīz atkal var ievajadzēties latus. Latus neatmaksājas glabāt ar apsvērumu, ka reiz nākotnē Latvijai var nākties atkal domāt par atgriešanos pie nacionālās valūtas. «Tādā iedomātā gadījumā jaunus latus nodrukāt un nokalt būtu lētāk, nekā glabāt no apgrozības izņemtos,» skaidro centrālā banka, atzīmējot, ka Latvijas Banka latus pret eiro mainīs mūžīgi, tādēļ arī no apgrozības izņemtie lati daudzus gadus būtu jāapsargā un jāglabā speciāli aprīkotās telpās, turklāt nauda noveco - nepārtraukti tiek pilnveidotas un uzlabotas banknošu drukāšanas un monētu kalšanas tehnoloģijas, kas naudu padara aizsargātāku pret viltošanu.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE VIDEO