Latvijas zemnieki tiešmaksājumos varētu saņemt tikai par 36 latiem vairāk nekā patlaban jeb 98 latus par vienu hektāru, nevis pieprasītos 140 latus, paredz Eiropas Komisija (EK) likumdošanas priekšlikumi Kopējai lauksaimniecības politikai pēc 2013.gada.

Par liecina EK izplatītais piedāvājums, informēja Zemkopības ministrijā.

Piedāvājums nozīmē, ka Latvijas lauksaimnieki saņems papildus tikai aptuveni 36 latus pie pašreizējiem 63 latiem par hektāru, kas ir 53,7% no vidējiem maksājumiem Eiropas Savienībā (ES).

"Visās valstīs, kur tiešie maksājumi ir mazāki nekā 90% ES vidējā rādītāja, no 2014. līdz 2017.gadam viena trešdaļa starpības tiks dzēsta. Latvijas gadījumā tas vairāk nekā 50% pieaugums - no 90 eiro uz 141 eiro par hektāru. Pieaugumu finansē valstis, kas pašlaik saņem vairāk nekā 90% ES vidējo maksājumu. Latvijas "aploksnes" griesti palielinās no 146 miljoniem eiro uz 218 miljoniem eiro gadā," norādīts paziņojumā.

Priekšlikumu šodien asi nosodījis zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (ZZS), norādot, ka Latvijai priekšlikums nav pieņemams, jo turpina diskriminēt Latvijas lauksaimniekus, nostādot nevienlīdzīgos konkurences apstākļos, salīdzinājumā ar citu ES dalībvalstu lauksaimniekiem.

"Mūsu prasība joprojām ir spēkā - tiešajiem maksājumiem Latvijas lauksaimniekiem ir jābūt vismaz 80% no tiešmaksājumu vidējā līmeņa. Tiešie maksājumi jebkuras citas dalībvalsts lauksaimniekiem nedrīkst būt augstāki par 120% no ES vidējā līmeņa. Šādas atšķirības 20 procentu robežās uz abām pusēm no tiešo maksājumu vidējā rādītāja Latvija varētu saprast un atbalstīt," norādīja Dūklavs.

Plānots, ka ES dalībvalstu ministri priekšlikumus pirmo reizi apspriedīs 20.oktobrī, bet galīgais lēmums dalībvalstu vadītājiem un Eiropas Parlamentam būs jāpieņem līdz 2013.gada sākumam, lai 2014.gada 1.janvārī visi jaunie noteikumi varētu stāties spēkā.

Protestējot pret EK priekšlikumiem un nemainīgo situāciju saistībā ar nevienlīdzīgajiem platību maksājumiem, šodien Briselē un Rīgā notiekošajā vienlaicīgajā zemnieku akcijā piedalījās vairāk nekā 500 Latvijas lauksaimnieku.

Platību maksājumi Latvijas zemniekiem patlaban ir viszemākajā līmenī - 90 eiro jeb 63 lati par hektāru -, kamēr vidējais ES rādītājs ir 266 eiro jeb 186 lati par hektāru. Vienlaikus atsevišķās Eiropas valstīs tie sasniedz pat 600 eiro jeb 420 latus par hektāru.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE VIDEO