Visas pasaules lielākajās pilsētās sestdien notiek protesti pret "korporatīvo alkatību" un valdību īstenotajiem bargajiem taupības pasākumiem. Vislielākā demonstrācija līdz šim brīdim notikusi Romā, kur arī izraisījušās pirmās sadursmes starp protestētājiem un policiju. Lielas protesta akcija notika arī Igaunijā, Spānijā, Austrālijā.

Ziņa papildinātas ar video.

Cilvēki Romā, kur norisinājās līdz šim plašākā "United for #GlobalChange" ("Vienoti pārmaiņām pasaulē") akcija, rokās turēja plakātus ar uzrakstiem "Tikai viens risinājums: Revolūcija!", "Mēs neesam īpašumi baņķieru rokās!", bet viena no demonstrantu grupiņām nesa kartona zārku ar Itālijas premjerministra Silvio Berluskoni vārdu uz tā. Demonstranti skandināja: "Mēs nemaksājam par krīzi!"

Kāds no demonstrantiem uzsvēra, ka "šodien tas ir tikai sākums. Ceram turpināt vispasaules kustību. Mūsu ir daudz un mēs visi vēlamies vienu un to pašu".

Kultūras objektus apmeklētājiem slēdz

Slavenas Romas kultūrvēsturiskās vietas, piemēram, Kolizejs un Romas Forums, bija slēgtas apmeklētājiem, tāpat kā četras metro stacijas. Ielās patrulēja 1500 policistu un no gaisa situāciju kontrolēja divi policijas helikopteri.

Protestētāji Romā ieradās ar vilcieniem un apmēram 750 autobusiem no 80 Itālijas provincēm, informēja organizatori. Itālijas mediju aplēses liecina, ka Romā bija pulcējušies 100-200 tūkstoši demonstrantu.

Lai gan vispasaules protesta akcija tika izsludināta kā miermīlīga, demonstranti Romā jau aizdedzinājuši vairākas automašīnas un izsituši vairākus banku un veikalu skatlogu stiklus.

Protesta akcijas sākumā apmēram 100 aktīvisti ielauzās pieczvaigžņu viesnīcā "Exedra", izkliedzot pret kapitālistiem vērstus saukļus, tomēr ēku viņi pameta tiklīdz tur ieradās policija.

Saprot jauniešu niknumu

Itālijas mediji vēsta, ka Itālijas Bankas vadītājs Mario Dragi, kas nākamajā mēnesī pārņems Eiropas Centrālās bankas (ECB) vadību, pasaules 20 lielāko ekonomiku G20 finanšu ministru un centrālo banku vadītāju sanāksmē Parīzē atzinis, ka "jauniešiem ir tiesības būt nikniem".

Jau vēstīts, ka protestētāji visā pasaulē sestdien iziet ielās, lai paustu savas dusmas pret baņķieriem, finansistiem un politiķiem, kurus tie apsūdz par globālās ekonomikas sagraušanu, miljoniem cilvēku iedzīšanu nabadzībā un grūtībās vien savas alkatības dēļ.

Kustības "Okupēt Volstrītu" ("Occupy Wall Street") rīkoto protestu Ņujorkā iedvesmotie iziet ielās visā pasaulē.

Globālos protestus šodien sāka Japānas un Austrālijas aktīvisti

Sestdien gaidāmās demonstrācijas, kuras iedvesmojusi ASV protestu kustība "Okupē Volstrītu", kā arī tā dēvētā 15.maija kustība jeb "saniknotie" Spānijā, ievadījuši pret kapitālismu noskaņotie aktīvisti Japānā un Austrālijā.

Tomēr demonstrantu prasības dažādās vietās atšķiras.

Japānas galvaspilsētas ielās, skandējot "Okupē Tokiju", izgājis tikai aptuveni simts cilvēku, kas sapulcējušies centrā, kur atrodas imperatora pils. Līdztekus neapmierinātībai ar brīvā tirgus ekonomikas netaisnību un pārmērībām viņi pauda sašutumu par varasiestāžu rīcību Fukušimas atomelektrostacijas katastrofas laikā.

Tikmēr Sidnejā, lai protestētu pret "alkatīgo kapitālismu", zem saukļa "Pietiek!" pulcējies vairāk nekā tūkstotis cilvēku. Viņi izveidoja nometni pie Austrālijas centrālās bankas ēkas. Taču šeit protestētāji pauž arī bažas par patvēruma meklētāju Austrālijas aborigēnu likteni.

Saņemtas ziņas, ka līdzīga demonstrācija notikusi arī otrajā lielākajā Austrālijas pilsētā - Melburnā. ASV aktīvistu izraisītais vilnis sasniedzis arī Taivānu, kuras galvaspilsētā Taibei ar līdzīga satura lozungiem pulcējušies kādi 20 jaunieši. Aptuveni 500 cilvēki iesaistījušies arī Honkongas finanšu rajonā.

Baltijā protests notiek tikai Igaunijā

Kustība izveidojusi mājaslapu internetā "15october.net", kurā aicina visus pasaules iedzīvotājus sestdien pulcēties vienotā protesta akcijā "United for #GlobalChange" ("Vienoti pārmaiņām pasaulē"). Kopumā aicinājums šajā mājas lapā ievietots 18 valodās. Mājaslapa vēsta, ka akcijas protesti notiek 951 pilsētā 82 valstīs, tomēr šī informācija varētu būt neprecīza, jo kartē ar pilsētām, kur sestdien plānotas demonstrācijas, iekļauta arī Rīga, lai gan līdz šim ziņas par šāda veida pasākumiem nav saņemtas. Vienīgā Baltijas valsts, kur akcijas ietvaros notika protesti bija Igaunija, kur apmēram 100 cilvēki pulcējās Tallinā, bet vairāki desmiti sanāca arī Tartu.

Policija daudzviet strādā pastiprinātā režīmā

Policija, lai izklīdinātu demonstrantus Romā, izmantoja stekus, asaru gāzi un ūdensmetējus.Protestētāji, kurus iedvesmojusi ASV kustība "Okupē Volstrītu" un tā dēvētā 15.maija kustība jeb "saniknotie" Spānijā, izgājuši ielās visu kontinentu pilsētās - gan Āzijā, gan Eiropā, gan Āfrikā, gan Ziemeļamerikā, gan Latīņamerikā.

Akciju organizatori, kas lielā mērā paļaujas uz tādiem sociālās komunikācijas instrumentiem kā "Facebook" un "Twitter", apgalvo, ka kopumā demonstrācijas gaidāmas 82 valstīs, protestētājiem izejot 951 pilsētas ielās.

Tomēr vairumā gadījumu demonstrantu skaits pagaidām nav liels.

Organizatori savā interneta vietnē "15october.net" paziņojuši, ka viņu mērķis esot "ierosināt tās globālās pārmaiņas, kādas mēs vēlamies".

Policija visā pasaulē strādā, lai novērstu iespējamajās nekārtības, lai gan nav iespējams pateikt, cik plaši būs protesti un cik daudz cilvēkus, galvenokārt izmantojot sociālos medijus, būs izdevies pulcināt Spānijas antikapitālistu kustībai "Indignados" ("Saniknotie"), kas maijā rīkoja plašus protestus Madrides centrālajā laukumā "Puerta del Sol" ("Saules vārti"), un aktīvistu organizācijām, kas pēc "Indignados" iniciatīvas uzņēmušās akcijas īstenošanu katrā valstī un pilsētā atsevišķi.

Kustība izveidojusi mājaslapu internetā "15october.net", kurā aicina visus pasaules iedzīvotājus sestdien pulcēties vienotā protesta akcijā "United for #GlobalChange" ("Vienoti pārmaiņām pasaulē"). Kopumā aicinājums šajā mājas lapā ievietots 18 valodās.

Konkrētu prasību demonstrantiem nav

Konkrētu prasību demonstrantiem nav, ir vien kopīgais uzskats, ka "alkatīgajiem un korumpētajiem" bagātniekiem, jo īpaši bankām, ir jāmaksā vairāk un tas, ka ievēlētās valdības neieklausās savās tautās.

"Ir laiks mums apvienoties; Ir laiks viņiem ieklausīties; pasaules iedzīvotāji, ceļaties!" aicināts "United for #GlobalChange" mājaslapā. "Mēs neesam preces politiķu un baņķieru rokās, kas mūs nepārstāv," norāda vispasaules demonstrācijas iniciatori. "Mēs mierīgi protestēsim, runāsim un organizēsim līdz panāksim, ka tā notiek," norāda organizatori, aicinot pasaules iedzīvotājus protestēt, lai panāktu, ka politiķi ieklausās un kalpo tautas gribai un interesēm, un apzinās, ka tauta nevis "finanšu elite, kam viņi kalpo", ir tie, kas izlems nākotni.

Protesti notiek daudzās lielajās Eiropas pilsētās

Apmēram 800 cilvēki sestdien devās gājienā pa Lielbritānijas Londonas finanšu centru Londonas Sitiju, lai piedalītos vispasaules protesta akcijā "United for #GlobalChange" ("Vienoti pārmaiņām pasaulē") , ko protestā pret korporatīvo alkatību un budžeta samazinājumiem iedvesmojusi Ņujorkas kustība "Okupēt Volstrītu" ("Occupy Wall Street"), bet policija neļāva viņiem nonākt līdz Londonas Biržas ēkai, savukārt līdzīgas protesta akcijas notika pie Eiropas Centrālās Bankas (ECB) mītnes Frankfurtē, kā arī Briselē un daudzviet citur.

Londonā demonstranti, no kuriem daži sejas bija aizseguši ar maskām, nesa plakātus ar saukļiem ""Goldman Sachs - paša Nelabā roku darbs", "Vairs nekādu samazinājumu" un citiem, devās ceļā no Svētā Pola katedrāles, kur viņus uzrunāja interneta vietnes "WikiLeaks" dibinātājs Džuljens Esanžs, uz Londonas Biržu, tomēr policija viņus apturēja pie Paternosteras laukuma, pie kura atrodas biržas ēka.

Demonstranti, nepiekļuvuši biržas ēkai, spēlējot ģitāras un bungas devās tālāk. Protesta akcija visumā noritēja mierīgi, katedrāle visu laiku palika atvērta apmeklētājiem, bet netālu esošā metro stacija gan tika slēgta.

Akcijā Londonā piedalījās nepilns tūkstotis cilvēku, lai gan tās organizatori - kustība "OccupyLSX" ("Okupē Londonas Biržu") - cerēja uz daudz lielāku atsaucību, jo sociālajās vietnēs "Facebook" un "Twitter" atbalstu protesta akcijai pauda apmēram 15 tūkstoši cilvēku.

Frankfurtē protests pulcējis apmēram 5000-6000 cilvēku

Savukārt Vācijas pilsētā Frankfurtē pie ECB galvenās mītnes bija pulcējušies vairāki tūkstoši cilvēku, protestējot pret ienākumu nevienlīdzību un korporatīvo alkatību.

Starptautiskās antiglobālistu organizācija "Attac", kas rīkoja protesta akciju Frankfurtē, paziņoja, ka pie ECB ēkas pulcējušies 6000 cilvēku, bet policijas aplēses liecina, ka sanākuši 5000 protestētāju.

Jaunieši, pensionāri un ģimenes ar bērniem aicināja "Nost ar kapitālisma diktatūru" un "ECB, neizpārdodiet mūsu demokrātiju".

Vairāki simti demonstrantu pulcējušies arī Vācijas galvaspilsētā Berlīnē.

Uz protestu Briselē sabrauc no daudzām valstīm

Bet 2000 Briselē sanākušie demonstranti, kas bija ieradušies no Beļģijas, Anglijas, Francijas, Nīderlandes un pat ASV, kritizēja valdības un bankas solot turpināt izdarīt spiedienu uz Eiropas līderiem.

Beļģijas policija gan pēdējā brīdī izmanīja demonstrantu gājiena maršrutu, tomēr tas nekārtības neradīja un viņi turpināja ceļu uz Eiropas Savienības (ES) galveno mītni, tomēr apejot vairākas ES institūciju ēkas.

Visplašākā protesta akcija sestdien notika Itālijas galvaspilsētā. Cilvēki Romā rokās turēja plakātus ar uzrakstiem "Tikai viens risinājums: Revolūcija!", "Mēs neesam īpašumi baņķieru rokās!", bet viena no demonstrantu grupiņām nesa kartona zārku ar Itālijas premjerministra Silvio Berluskoni vārdu uz tā. Demonstranti skandināja: "Mēs nemaksājam par krīzi!".

Jau vēstīts, ka protestētāji visā pasaulē sestdien iziet ielās, lai paustu savas dusmas pret baņķieriem, finansistiem un politiķiem, kurus tie apsūdz par globālās ekonomikas sagraušanu, miljoniem cilvēku iedzīšanu nabadzībā un grūtībās vien savas alkatības dēļ.

Kustības "Okupēt Volstrītu" ("Occupy Wall Street") rīkoto protestu Ņujorkā iedvesmotie iziet ielās visā pasaulē. Protesta akcijas notika Austrālijas pilsētās Melburnā un Sidnejā, Japānas galvaspilsētā Tokijā, Filipīnu galvaspilsētā Manilā, Grieķijā, Spānijā, Portugālē, Bosnijas un Hercegovinas galvaspilsētā Sarajevā un daudzviet citur.

Policija neprognozē, kā beigsies protesti

Policija visā pasaulē strādā, lai novērstu iespējamajās nekārtības, lai gan nav iespējams pateikt, cik plaši būs protesti un cik daudz cilvēkus, galvenokārt izmantojot sociālos medijus, būs izdevies pulcināt Spānijas antikapitālistu kustībai "Indignados" ("Saniknotie"), kas maijā rīkoja plašus protestus Madrides centrālajā laukumā "Puerta del Sol" ("Saules vārti"), un aktīvistu organizācijām, kas pēc "Indignados" iniciatīvas uzņēmušās akcijas īstenošanu katrā valstī un pilsētā atsevišķi.

Lasīt un pievienot komentāru
JAUNĀKIE VIDEO
Saturs drīz būs pieejams