Dienu pirms 11. Saeimas pirmās sēdes, seši Zatlera reformu partijas (ZRP) biedri svētdien izplatīja paziņojumu par izstāšanos no partijas. Zatlers to nosauca par "sitienu zem jostasvietas". Partiju pametušie par iemesliem min "nedemokrātisko lēmumu pieņemšanu un savstarpējo neuzticēšanos". Savukārt "pietiek.com" vēsta, ka aiz šo deputātu mugurām stāv ekonomiskie grupējumi, kas "sešinieku" izmanto, lai iegūtu lielāku ietekmi un pāris amatus topošajā valdībā.

Papildināts viss teksts, pievienots video.

Svētdien notika aktīvas konsultācijas par turpmākajiem valdības veidošanas soļiem pēc atsevišķu biedru atšķelšanās no ZRP

Pēc sešu ZRP deputātu paziņojuma par partijas pamešanu, svētdien noritēja aktīvas politiķu konsultācijas par turpmākajiem soļiem jaunveidojamās valdības sakarā, ņemot vērā notikušo pavērsienu - sešu biedru izstāšanos no Zatlera reformu partijas (ZRP).

Kā svētdien vakarpusē informēja pašreizējā Ministru prezidenta un potenciālā jaunveidojamās valdības vadītāja Valda Dombrovska (V) preses sekretārs Mārtiņš Panke, konsultācijas svētdien notika gan ar tiem sešiem deputātiem, kuri nolēmuši izstāties no ZRP, gan ar atlikušajiem šīs partijas biedriem, gan arī nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK politiķiem.

SC + ZZS + "neatkarīgie deputāti"

Tikmēr aģentūras LETA rīcībā svētdien nonākusi politikas aizkulisēs apspriesta informācija, ka patlaban, jaunajā politiskajā situācijā pēc ZRP sašķelšanās, partijas īsteno jaunus manevrus savu interešu aizstāvībai. Iespējams, ZRP zaudējusi iniciatīvu sarunās par nākamo koalīciju un vairākos apspriestajos variantos tiek vērtēta kā opozīcijas partija.

Proti, tiekot apspriesta iespēja, ka no ZRP atšķelsies vēl pāris deputāti, kas

ļaus izveidot koalīciju, kurā piedalītos SC ar 31 deputātu, Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) ar 13 deputātiem un neatkarīgā deputātu grupa ar astoņiem deputātiem.

Patlaban no ZRP atšķēlušies seši tautas kalpi.

Šāda iespēja neapmierina "Vienotību", kas apsvēr dažādus risinājumus, piemēram, par iespēju izveidot valdību kopā ar nacionālo apvienību, neatkarīgo deputātu grupu un ZZS.

ZRP: Tika domāts par Olšteina izslēgšanu

"Ir nopietns pamats apšaubīt Klāva Olšteina godaprātu un patieso motivāciju izstāties no partijas, jo ceturtdienas ievēlēto deputātu un valdes kopējā sēdē viņš negaidīti paziņoja par vēlmi kļūt par iekšlietu ministru. Šāda vēlme no Olšteina puses nekad iepriekš nebija izskanējusi un nāca kā pārsteigums," teikts ZRP izplatītājā svētdienas vakara paziņojumā par sešu deputātu vēlmi pamest partiju.

Ja minētie deputāti pametīs ZRP, tad Saeimā partijas frakcijai paliks vien 16 deputāti, jo kopumā no šī saraksta tika ievēlēti 22 deputāti. Savukārt nākamā koalīcija pavisam droši var rēķināties ar 50 deputātu atbalstu - pirms sešu deputātu izstāšanās no ZRP triju labējo partiju koalīcijai bija 56 balsis. "Mēs garantējam atbalstu Valdim Dombrovskim kā Ministru prezidentam gan valdības veidošanas procesā, gan valdības darba laikā," svētdien informēja Olšteins.

Savukārt par vēlmi izstāties no ZRP, Olšteins min: "Uzskatām, ka partijā pastāvošie lēmumu pieņemšanas mehānismi ir klajā pretrunā ar pašas ZRP sludinātajiem godīguma, atklātības un līdzdalības principiem. Ja sākotnēji ZRP un tās programmu veidošanas process bija izteikti demokrātisks, ar daudzu profesionāļu piedalīšanos, tad šobrīd varu ZRP ir atklāti uzurpējusi šaura cilvēku grupa jeb tā dēvētais "partijas kodols"," teikts sešu nu jau bijušo ZRP biedru paziņojumā.

Viņi apgalvo, ka ZRP iekšienē bez partijas valdes un jaunievēlētās 11.Saeimas deputātu frakcijas pastāv vēl kāds vai kādi publiski nezināmi varas centri, kuros lēmumi tiek pieņemti voluntāri, bet pēc tam uzspiesti pārējiem ZRP biedriem.

"Atšķēlušies" no ZRP pārmet nerēķināšanos ar partijas biedriem

Gan jaunievēlētie 11.Saeimas deputāti, gan atsevišķi ZRP valdes locekļi ir daudzkārt norādījuši uz šo faktu, atgādinot, ka ZRP vieni no galvenajiem solījumiem, ienākot politikā, bija tiesiskums, godīgums un līdzdalība.

"Diemžēl visi šie atgādinājumi ir tikuši ignorēti, tieši tāpat, kā tiek ignorētas partijas biedru iniciatīvas. Apstākļos, kad svarīgu lēmumu pieņemšanas process ZRP ir necaurskatāms un lēmumi netiek saskaņoti ne tikai ar partijas biedriem un jaunievēlētajiem 11.Saeimas deputātiem, bet ļoti bieži pat arī ar daļu ZRP valdes locekļu, izstāšanās no ZRP ir mūsu vienīgā iespēja attaisnot vēlētāju uzticību un pildīt viņiem dotos solījumus," teikts paziņojumā.

Kā piemēri tiek minēti vairāki lēmumi, kuri tikuši pieņemti, ignorējot vai neinformējot par nodomiem daļu ZRP valdes, ZRP jaunievēlētos 11.Saeimas deputātus, kā arī partijas ierindas biedrus un atbalstītājus. Tie esot Edmunda Sprūdža izvirzīšana par ZRP premjerministra amata kandidātu, valdības veidošanas sarunu vedēju izvēle, lēmums par "Saskaņas centra" aicināšanu veidot koalīciju kopā ar ZRP un "Vienotību".

Pirms vēlēšanām tika skaidri deklarēts, ka ZRP prioritāro partneru secība ir "Vienotība", tad nacionālā apvienība, bet tikai pēc tam seko "Saskaņas centrs". Tomēr vēlāk, neinformējot nedz jaunievēlētos deputātus, nedz partijas biedrus, tika pieņemts lēmums, ka ZRP dod priekšroku koalīcijai ar "Saskaņas centru".

"Īpaši vēlamies uzsvērt, ka lēmums par šādu sadarbības piedāvājumu tika pieņemts vēl pirms ZRP valdes sēdes, un arī daļa valdes biedru tika nostādīta jau notikuša fakta priekšā," teikts paziņojumā.

Tāpat seši bijušie ZRP biedri ir neapmierināti ar veidu, kā tika pieņemts lēmums par nacionālās apvienības aicināšanu valdībā. Lēmums esot pieņemts, iepriekš neinformējot jaunievēlētos 11.Saeimas deputātus. "Lai arī deputātu vairākums atbalsta šo izvēli, uzskatām, ka nākamo parlamentāriešu neinformēšana nav atbilstoša ZRP deklarētajiem principiem."

Neapmierināti ar ministru izvēli

Tāpat tiek kritizēta ZRP prioritāro ministriju un ministru amata kandidātu izvēle. Lēmums par ZRP prioritārajām ministrijām un izvirzītajiem ministru amatu kandidātiem pieņemts, nekonsultējoties ar daļu ZRP valdes un jaunievēlētajiem 11.Saeimas deputātiem.

"Līdzīgā, nedemokrātiskā veidā ir tikuši pieņemti arī daudzi citi, mazāk nozīmīgi lēmumi, bet neviens no mēģinājumiem mainīt stāvokli nav vainagojies ar panākumiem. Situācija, kad, nerēķinoties ar ZRP biedru vairākumu, tiek uzurpēta vara šaura "kodola" ietvaros, atsakoties sniegt jebkādus paskaidrojumus, mums nav pieņemama un neatbilst sabiedrības interesēm. Tāpat mēs nevaram uzņemties atbildību par lēmumiem, kurus nespējam ietekmēt un nevēlamies, ka mūsu veidoto partijas programmu un mūsu vārdus izmanto sabiedrības konsekventai maldināšanai," teikts paziņojumā.

"Tā kā mums ir liegta iespēja produktīvi strādāt valsts un savu vēlētāju interesēs, esam pieņēmuši lēmumu par izstāšanos no ZRP un neatkarīgo deputātu grupas izveidi 11.Saeimā. Ceram uz vēlētāju sapratni un gaidām ierosinājumus, kā turpmāk organizēt mūsu politisko darbību, kuras pamatā būs tiesiskuma, godīguma un caurspīdīguma principi."

Seši bijušie ZRP biedri akcentē, ka viņu rīcība nekādā gadījumā neizraisīs parlamentāro krīzi un nebūs šķērslis jaunas valdības izveidošanai. "Mēs garantējam atbalstu Dombrovskim kā Ministru prezidentam gan valdības veidošanas procesā, gan valdības darba laikā."

Vēl vakar aģentūra LETA lūdza ZRP vadībai tuvu stāvošu personu komentēt runas par vairākām naidīgām grupām ZRP iekšienē, starp kurām ir konflikts par amatu sadali, taču saņēma apliecinājumu, ka nekādu iekšēju pretrunu ZRP neesot.

Jaunā Saeima darbu sāks 17.oktobrī

Seši deputāti, kas plāno izstāties no ZRP - Klāvs Olšteins, Elīna Siliņa, Gunārs Rusiņš, Jānis Upenieks, Viktors Valainis un Jānis Junkurs.

Rīt, 17.oktobrī, uz pirmo sēdi sanāks jaunievēlētā 11.Saeima. "Saskaņas centrs" Saeimā kopumā ieguvis 31 mandātu, ZRP - 22 mandātus, "Vienotība" - 20 mandātus, nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK - 14 mandātus, Zaļo un zemnieku savienība - 13 mandātus.

No ZRP Rīgā ievēlēti Edmunds Sprūdžs, Vjačeslavs Dombrovskis, Kārlis Eņģelis, Inga Bite, Valdis Liepiņš, Vidzemē - Valdis Zatlers, Romualds Ražuks, Gunārs Rusiņš, Elīna Siliņa, Zanda Kalniņa-Lukaševica, Jānis Upenieks, Guntars Bilsēns, Latgalē - Juris Viļums un Gunārs Igaunis, Kurzemē - Inese Lībiņa-Egnere, Inita Bišofa, Jānis Junkurs un Edmunds Demiters, savukārt Zemgalē - Klāvs Olšteins, Jānis Ozoliņš, Inga Vanaga un Viktors Valainis.

Nākamo Dombrovska valdību veidojošajām partijām līdz ar to paliek 50 mandāti.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE VIDEO