Ministru prezidents Valdis Dombrovskis ("Vienotība"), kuram Valsts prezidents Andris Bērziņš trešdien uzticējis veidot jauno valdību, vēl precizēs tās veidošanas grafiku.

Premjera preses pārstāvis Mārtiņš Panke pastāstīja, ka pašlaik konkrēts grafiks valdības tālākai veidošanai vēl nav saplānots, un par tālāko notikumu gaitu Dombrovskis varētu sīkāk izteikties pēc valdības sēdes beigām.

Jau vēstīts, ka koalīciju veidojošās Zatlera Reformu partija (ZRP), "Vienotība", Nacionālā apvienība un seši no ZRP aizgājušie deputāti otrdien vienojušies par kopīgu koalīcijas veidošanu ar 56 balsīm, atsevišķu sadarbības līgumu noslēdzot ZRP un tās šķeltniekiem.

Neoficiāli zināms, ka ZRP vienojusies par izglītības ministra amata kandidātu virzīt sociālantropologu Robertu Ķīli, iekšlietu ministra amata kandidāts būs ZRP valdes loceklis Rihards Kozlovskis, savukārt ārlietu ministra amata kandidāts ir bijušais Valsts prezidenta kancelejas vadītājs Zatlera prezidentūras laikā Edgars Rinkevičs.

Par ekonomikas ministru ZRP nominējusi pašreizējo "Swedbank" korporatīvo komunikāciju vadītaju Danielu Pavļutu, kurš iepriekš strādājis arī valsts pārvaldē un bijis Kultūras ministrijas valsts sekretārs. Savukārt informācijas tehnoloģiju nozares uzņēmējs Edmunds Sprūdžs ir vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra amata kandidāts, kura pārziņā tādējādi arī būs e-lietu nozare, kurā viņš darbojas.

Vairāki līdzšinējie "Vienotības" ministri savus portfeļus saglabās, proti, partija piedāvā finanšu ministra pienākumus arī turpmāk uzticēt Andrim Vilkam, savukārt aizsardzības ministra krēslu arī turpmāk varētu ieņemt Artis Pabriks. Labklājības ministrijas vadīšanai "Vienotība" virza pašreizējo Finanšu ministrijas parlamentāro sekretāri Ilzi Viņķeli, savukārt veselības ministra portfeļa kandidāte ir Ingrīda Circene, kas šo amatu ieņēma arī Einara Repšes valdības laikā no 2002. līdz 2004.gadam.

Nacionālā apvienība kultūras ministres amatam paredz virzīt bijušo Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes priekšsēdētāju Žaneti Jaunzemi-Grendi, savukārt tieslietu ministrs, visticamāk, būs advokāts Jānis Bordāns.

Saskaņā ar iepriekš izskanējušo informāciju zemkopības ministra amatam varētu virzīt Laimdotu Straujumu, kas daudzus gadus strādāja par Zemkopības ministrijas valsts sekretāri, taču pašlaik ieņem valsts sekretāra vietnieces amatu Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā. Savukārt pēdējo pāris dienu laikā "Vienotība" virzījusi sarunas ar Zaļo un zemnieku savienību, ka zemkopības ministra amatā varētu atstāt tās virzīto bezpartejisko Jāni Dūklavu. Pret šo kandidātu iebilst ZRP.

Satiksmes ministrijas vadīšanai tiek virzīts bezpartejiskais diplomāts Aivis Ronis. Politisko atbildību par satiksmes ministra darbību saskaņā ar noslēgto vienošanos uzņemtos "Vienotība" un seši šķeltnieki.

Atbilstoši sešu no ZRP aizgājušo deputātu publiski teiktajam viņi nepretendējot uz ministru amatiem.

Jau vēstīts, ka Valsts prezidents Andris Bērziņš trešdien nolēma uzticēt jaunās valdības veidošanu esošajam premjeram Valdim Dombrovskim. Prezidents uzskata, ka ilgāka vilcināšanās valdības veidošanā var radīt nopietnu apdraudējumu darbam pie nākamā gada valsts budžeta un citu nozīmīgu lēmumu pieņemšanas.

Līdz ar to pašreizējais koalīcijas modelis, ko veidotu "Vienotība", Nacionālā apvienība (NA) un Zatlera Reformu partija (ZRP), kā arī no ZRP izstājušies deputāti, ir vienīgais, kas pašlaik dod reālu iespēju izveidot valdību. Taču šāds lēmums neliedz partijām rīkoties, lai piedāvāto modeli uzlabotu, atzīst Bērziņš.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE VIDEO