Visā Latvijā banku filiālēs, 302 pasta nodaļās un Latvijas Bankas kasēs var iegādāties 14,23 eiro jeb desmit latus vērtus Latvijas eiro monētu sākumkomplektus.

Sākumkomplektā iekļautas 45 monētas: divas divu eiro monētas, četras viena eiro monētas, septiņas 50 centu monētas, astoņas 20 centu monētas, septiņas 10 centu monētas, piecas piecu centu monētas, sešas divu centu monētas, sešas viena centa monētas. Monētas ir iepakotas plastmasas maisiņā, un kopējais sākumkomplekta svars ir aptuveni 230 grami.

Lai ar jauno naudu varētu iepazīties iespējami lielāks interesentu loks, vienam pircējam vienā reizē tiks pārdots ne vairāk par pieciem sākumkomplektiem.

Sākumkomplekti ļaus iedzīvotājiem vēl pirms eiro dienas 2014.gada 1.janvārī iepazīties ar jaunajām apgrozības monētām, taču šīs monētas izmantot norēķinos varēs tikai no 2014.gada sākuma.

[gal:17009

Latvijas Bankas Kases un naudas apgrozības pārvaldes vadītājs Jānis Blūms aicina iedzīvotājus rīkoties bez steigas un panikas un atcerēties, ka eiro monētu komplekti nav vienīgā iespēja mainīt naudu. Latus pret eiro varēs mainīt nākamgad gan bankās, gan pastā, no nākamā gada janvāra eiro izsniegs bankomāti, arī tirdzniecības centros atlikumus par pirkumiem izsniegs eiro. Sākumkomplektu galvenais uzdevums ir ļaut cilvēkiem iepazīties ar monētām klātienē, ne tikai bukletos, internetā vai īpašos šim mērķim paredzētos stendos, skaidroja centrālās bankas pārstāvis.

Blūms aicināja iedzīvotājus nesteigties pēc monētām ne rīt, ne parīt, tāpat viņš mudināja izturēties ar izpratni, ja kaut kur veidojas rindas. Vienā reizē viens iedzīvotājs varēs iegādāties piecus komplektus, taču Blūms uzsvēra, ka monētas kopumā bankās ir nogādātas pietiekamā daudzumā un iedzīvotājiem jāatceras, ka visi, kas vēlēsies, latus pret eiro varēs samainīt nākamgad.

Eiro sākumkomplekti tiks tirgoti bez komisijas maksas.
9

Tie iegādājami komercbanku filiālēs, Latvijas Bankas kasēs un filiālēs Daugavpilī un Liepājā, kā arī 302 Latvijas pasta nodaļās, kurās no 2014.gada 2.janvāra būs iespējams samainīt latus pret eiro. Šīs 302 nodaļas atrodas reģionos, kur nav pieejami banku pakalpojumi un bankomāti, un tās ir pazīstamas pēc speciālām informatīvām uzlīmēm. Šo pasta nodaļu saraksts ir pieejams Latvijas Pasta tīmekļa vietnē «www.eiropasts.lv».

Latvijas eiro monētu komplekti ir fasēti Vācijā, kur kaltas Latvijas eiro monētas, - Bādenes-Virtembergas Valsts kaltuvē.

Lai arī sākumkomplektos iekļautas tikai Latvijas eiro monētas, jāņem vērā, ka pēc 1.janvāra likumīgs maksāšanas līdzeklis Latvijā būs visu eirozonas valstu eiro monētas. Līdzīgi arī Latvijas eiro monētas varēs izmantot visā eirozonā. Savukārt

eiro banknotes visā eirozonā ir vienādas.
9

Eiro monētu sākumkomplektu tirdzniecība ir Eiropas Komisijas rekomendēta prakse, radot papildu drošības sajūtu, lietojot jauno naudu. Latvijas Banka gan norāda: cilvēki, kam nebūs iespējas vai vēlēšanās iegādāties sākumkomplektu, var mierīgi sagaidīt gada sākumu, lai tiktu pie Latvijas eiro monētām apmaiņas procesā bankās, pastā vai arī iepērkoties veikalā. Sākumkomplekti kā «mazā» maiņas nauda atvieglos vienlaicīgās latu un eiro apgrozības periodu, kas ir nākamā gada pirmās divas nedēļas. Tomēr šis nav veids, kā sevi nodrošināt ar jauno naudu, un nav domāts skaidrās naudas iekrājumu maiņai uz eiro.

Latu maiņa pret eiro sāksies 2014.gada janvārī un notiks trīs mēnešus 302 Latvijas Pasta nodaļās, sešus mēnešus komercbankās un bez laika ierobežojuma Latvijas Bankā. Ļoti ērts un vienkāršs naudas maiņas veids ir izmantot automātisko konvertāciju no latiem uz eiro norēķinu kontos un norēķināties ar karti, atzīmē centrālā banka.

Sagatavoti 800 000 eiro monētu komplektu iedzīvotājiem.
9

Nepārdotos sākumkomplektus bankas nākamgad drīkstēs atvērt un lietot monētas vai neizplatītos komplektus atdot (iemaksāt) Latvijas Bankai.

Latvijas eiro monētu kalšana, piegāde, tāpat arī eiro banknošu piegāde Latvijas Bankai un tālāka banku nodrošināšana ar skaidro naudu kopā izmaksās ap 12 miljoniem latu.

Latvijas vajadzībām nepieciešamos 110 miljonus eiro banknošu mūsu valsts saņemsim no citas eirosistēmas centrālās bankas - Vācijas centrālās bankas «Deutsche Bundesbank». Pēc tam banknotes plānotā kārtībā tiks drukātas saskaņā ar Eiropas Centrālās bankas koordinētiem plāniem.

Visām eirozonas valstīm ir vienādas eiro banknotes, kuras var raksturot ar formulu «7+1» - septiņas pirmās sērijas eiro banknotes un pirmā otrās (Eiropas) sērijas banknote, kura tika laista klajā šā gada pavasarī. Eiropas sērijas 10 eiro banknote tiks prezentēta 2014.gada 13.janvārī, bet apgrozībā nonāks 2014.gada vidū.

Apgrozībā ir septiņu nominālvērtību eiro banknotes
9

- 5, 10, 20, 50, 100, 200 un 500 eiro, un uz tām attēloti dažādu Eiropas vēstures periodu arhitektūras stili.

Detalizēta informācija par eiro naudaszīmēm atrodama Eiropas Centrālās bankas tīmekļa vietnē «www.jaunas-euro-banknotes.eu» un Latvijas Bankas mājaslapā «www.bank.lv».

Latvija nākamgad kļūs par 18.eirozonas valsti. Pāreja no latiem uz eiro notiks saskaņā ar oficiālo kursu - viens eiro ir 0,702804 lati jeb 1,42 eiro par vienu latu.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE VIDEO