Tradicionāli novembrī nav vērojams būtisks cenu pieaugums, tomēr šogad novembrī novērojamais cenu samazinājums bijis lielākais pēdējo 15 gadu laikā, neņemot vērā 2009.gada deflāciju, informēja Ekonomikas ministrijā (EM).

Šā gada novembrī, salīdzinot ar oktobri, patēriņa cenu līmenis Latvijā samazinājās par 0,5% - precēm patēriņa cenas samazinājās par 0,5%, bet pakalpojumiem - par 0,3%. Savukārt šā gada novembrī salīdzinājumā ar iepriekšējā gada novembri patēriņa cenas samazinājās par 0,4%. Arī gada vidējā inflācija turpina samazināties un novembrī bija 0,1%.

EM norāda, ka cenu līmeņa samazinājumu novembrī galvenokārt noteica cenu samazinājums pārtikai, alkoholiskajiem dzērieniem, apaviem un transportam.

Lielākā ietekme uz cenu samazinājumu novembrī bija pārtikas cenu kritumam akciju ietekmē (par 0,8%), kas kopējo patēriņa cenu līmeni pazemināja par 0,2 procentpunktiem.

«Vēsturiski pārtikai novembrī nav bijis raksturīgs cenu samazinājums, tomēr arī pasaules pārtikas cenas novembrī, salīdzinot ar oktobri, samazinājās par 0,2%, ko ietekmēja cenu kritums praktiski visās galvenajās pārtikas produktu grupās,» sacīja ministrijā.

Cenas novembrī samazinājās arī alkoholiskajiem dzērieniem - par 1,9% un apaviem - par 2,2%, kas kopējo patēriņa cenu līmeni kopā samazināja par 0,13 procentpunktiem.

Salīdzinoši neliela ietekme uz cenu līmeni bija arī cenu kritumam degvielai. Novembrī, vidēji nedaudz mazinoties naftas cenām pasaulē, degvielas cenas Latvijā mēneša laikā saruka par 0,7%. Tā rezultātā kopējais patēriņa cenu līmenis saruka par 0,04 procentpunktiem.

Turpretim citās preču un pakalpojumu grupās cenu svārstības aizvadītajā mēnesī kopējo cenu līmeni būtiski neietekmēja.

«Turpmāk patēriņa cenu izmaiņas lielā mērā būs atkarīgas no ekonomiskās situācijas uzlabošanās Latvijā un cenu tendencēm pasaulē. Lai arī pēdējos mēnešos patēriņa cenu dinamika ir mērena, pakāpeniski aug patērētāju inflācijas gaidas saistībā ar plānoto eiro ieviešanu, tomēr tās ietekme uz cenām nebūs lielāka par 0,2-0,3%. Paredzams, ka kopumā šogad vidējais patēriņa cenu līmenis saglabāsies iepriekšējā gada līmenī,» prognozēja EM.

Kā ziņots, vidējais patēriņa cenu līmenis 2013.gada novembrī, salīdzinot ar 2012.gada novembri, samazinājies par 0,4%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Precēm cenas samazinājās par 1%, bet pakalpojumiem pieauga par 1%.

Pēdējo 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, ir palielinājies par 0,1%.

Lielākā ietekme uz vidējo patēriņa cenu līmeni 2013.gada novembrī, salīdzinot ar 2012.gada novembri, bija degvielas un pārtikas preču cenu pazeminājumam, kā arī pakalpojumu cenu nelielam pieaugumam.

Lasīt un pievienot komentāru
JAUNĀKIE VIDEO
Saturs drīz būs pieejams