Parlaments ceturtdien galīgajā lasījumā pēc ilgām debatēm atbalstīja grozījumus Saeimas vēlēšanu likumā, kas paredz, ka turpmāk vēlētāji varēs nobalsot iepriekš un savu balsi nodot glabāšanā trīs dienas pirms vēlēšanu dienas. Par likumprojektu balsoja 59 deputāti, savukārt 28 atturējās.

Vēlēšanu iecirkņus, kur varēs nobalsot iepriekš, iekārtos pilsētās un novados, kuros ir vismaz 10 tūkstoši balsstiesīgo. Turpmāk pilsoņi, kuri atrodas ārvalstīs, vēlēšanās varēs balsot arī pa pastu, iepriekš piesakoties ne vēlāk kā trīs nedēļas pirms vēlēšanu dienas.

Saeimas vēlēšanās varētu piedalīties arī rīcības nespējīgas personas.

Tāpat atvieglos balsošanas kārtību karavīriem, kuri dienestu pilda starptautiskajās misijās. Karavīri varēs balsot starptautiskās operācijas rajonā, un vēlētāja pasē tiks izdarīta atzīme par piedalīšanos attiecīgajās Saeimas vēlēšanās.

Kandidējot Saeimas vēlēšanās, kandidātam rakstveidā būs jāapliecina, ka viņš prot valsts valodu tādā līmenī, kāds nepieciešams profesionālo pienākumu veikšanai. Līdz šim Saeimas deputāta kandidātam bija jāsniedz latviešu valodas prasmes pašnovērtējums.

Arī turpmāk Saeimas vēlēšanās varēs nobalsot tikai ar pasi, elektroniskās identifikācijas (eID) kartes izmantot nebūs iespējams. Iepriekš tika diskutēts par grozījumiem, kas paredzētu balsošanas iespēju ar eID kartēm, tomēr šādi grozījumi vairs nav nepieciešami, jo Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde (PMLP) ir gatava bez maksas piešķirt tūkstoš pasu tiem pilsoņiem, kuri likuma nepilnību dēļ pašlaik izņēmuši tikai eID kartes un tādēļ nevar piedalīties Saeimas vēlēšanās.

Pagājušā gada 1.aprīlī Latvijā sāka izdot eID kartes, bet likumā nebija noteikts, ka ar eID kartēm var balsot tikai pašvaldību un Eiropas Parlamenta vēlēšanās. Pārejas noteikumi, ka Saeimas vēlēšanās var piedalīties tikai ar pasi, noteikti vien 12.jūnijā, tamdēļ tūkstotis cilvēku līdz šim brīdim pases vēl nav izņēmuši.

Saeimas vēlēšanās ar eID karti piedalīties nevar, jo kartē nav iespējams iespiest zīmogu, lai kontrolētu, ka katrs pilsonis vēlēšanās nobalso tikai vienu reizi.

Lasīt un pievienot komentāru
JAUNĀKIE VIDEO
Saturs drīz būs pieejams