Jau rīt jaunajā Nacionālās bibliotēkas ēkā varētu ievest pirmos plauktus. Tajos nonāks 18. janvārī no rokas rokā nodotās tautas saziedotās grāmatas. Tas gan ir tikai pats sākums. Kopumā uz Gaismas pili no dažādām bibliotēkas filiālēm un nodaļām jāpārvieto četrarpus miljoni vienību. Katrs izdevums rūpīgi jānotīra un jāsagatavo pārvešanai, vēsta raidījums «Panorāma».

Lai arī tās fasāde izgaismota, vēl pēdējās dienas Gaismas pils ir tukša, iebūvēti tikai lielie pārbīdāmie plaukti krātuvēs. Vai ēku izdosies nodot ekspluatācijā, kā iecerēts – līdz 18. janvārim, vēl nevar zināt, jo tajā joprojām turpinās papilddarbi. Milzu darbs bibliotēkas krājumu pārvietošanai gan pamazām jāsāk jau tuvākajā laikā.

«Lai būtu vēl sarežģītāka mums pārcelšanās, tad sakarā ar mēbeļu iepirkuma iekavēšanos mums būs visu laiku jāsinhronizē tās aktivitātes, kas ir saistītas ar mēbeļu piegādi, mēbeļu izgatavotājiem, jo mēs gluži uz grīdas arī mantas nevarēsim likt,» stāsta LNB direktors Andris Vilks.

Grāmatu pārvietošana ir tikai viens punkts darāmo darbu sarakstā.

Bibliotēkas darbinieki jau labu laiku darbojas pastiprinātā režīmā, gatavojot pārvešanai dažāda vecuma un formāta kartes un citus izdevumus.

«Visgrūtākais, vissarežģītākais ir tieši šie lielie formāti, lielie laikraksti, kas ir pilnā apjoma gada iesējumi, kas ir gan smagi, gan slīdīgi, daži ir iziruši, tā ka es neapskaužu tos cilvēkus, kuriem ar to būs jānodarbojas,» saka Vilks.

Pašas pirmās uz Gaismas pili pārvietos kartes, periodiku un letoniku, jo NB telpas Jēkaba ielā jāatbrīvo jau līdz aprīlim, kad šeit notiks gatavošanās ES prezidentūrai. Līdz tam atlikuši vēl gandrīz trīs mēneši, bet darāmā arī netrūkst.

Pavisam neliels krājums – tikai 40 tūkstoši vienību, smejas Karšu nodaļas vadītāja, priecājoties, ka pa dienām, kad lasītāji uz bibliotēku nenāk, gandrīz visu jau izdevies pārvešanai sagatavot. Pieredzes šāda apjoma krājumu pārvietošanā gan nevienam nav. Paredzams, ka lielākās problēmas varētu sagādāt lielformāta objekti.

Periodikas nodaļā ir gandrīz miljons izdevumu, vecākie – vēl no 18. gadsimta.

Apmēram desmitā daļa ir ļoti sliktā stāvoklī un pārvešanai jāsagatavo īpaši uzmanīgi, pie citiem atkal jārāpjas pa trepēm.

Pēdējos mēnešus bibliotēkas darbinieki pavadījuši kā uz čemodāniem. Jau noguruši gaidīt lielo pārcelšanos.

Lasīt un pievienot komentāru
JAUNĀKIE VIDEO
Saturs drīz būs pieejams