Latvijas nacionālā valūta lati izņemta no apgrozības. Tā tiek nogādāta Latvijas bankā. Apsardzes kompānija norāda, ka viss līdz šim noticis ļoti labā kārtībā, palīdzējis arī tas, ka laikapstākļi bija labi un sniegs netraucējis naudas pārvešanu. Kas notiks ar banknotēm un monētām tālāk?

Iedzīvotāju rīcībā vēl 985 tonnas latu un santīmu monētu

15.janvārī, iedzīvotāju krājumā vēl bija 422,5 miljoni latu un santīmu monētu, kas svara izteiksmē ir 985 tonnas, liecina jaunākie dati.

Patlaban eiro skaidrā nauda apgrozībā ir 61% jeb 640 miljoni eiro, savukārt lati apgrozībā ir 411 miljonu eiro vērtībā, šodien preses konferencē informēja Latvijas Bankas Kases un naudas apgrozības pārvaldes vadītājs Jānis Blūms.

Tālākais latu nomaiņas temps būs atkarīgs no naudas īpašnieku rīcības, bet Latvijas Banka prognozē, ka gada pirmajos trīs mēnešos varētu tikt samainīti 80-90% latu gan monētās, gan banknotēs.

Desmitajā dienā pēc eiro ieviešanas Latvijā vairāk nekā puse no apgrozībā esošās skaidrās naudas - 570 miljoni - bija eiro valūtā, bet lati 10.janvārī apgrozībā bija aptuveni 526 miljonu eiro vērtībā.

Blūms vērtēja, ka pārejas temps uz eiro atbilst sagaidītajam, tas ir līdzīgs kā citām valstīm, un dažos parametros pat labāks nekā citām valstīm, kurās nesen ieviests eiro.

Pāreja uz eiro skaidro naudu un maksājumu sistēmās ir notikusi raiti un bez pārrāvumiem vai ķibelēm. Tas izdevies, pateicoties visiem sadarbības partneriem - komercbanku asociācijai, Finanšu ministrijai, Valsts policijai, tirgotājiem. Bija vērojama visu iesaistīto pušu elastība, kas kādreiz varbūt vairāk raksturīga biznesam, atzina Latvijas Bankas pārstāvis.

No 15.janvāra eiro ir kļuvis par vienīgo maksāšanas līdzekli, bet latu apmaiņa pret eiro turpinās. Latus pret eiro mainīs Latvijas Pasta reģionālajās nodaļās līdz marta beigām, komercbankās - līdz jūnija beigām, bet Latvijas Bankā - bez ierobežojuma.

Blūms uzsvēra, ka centrālajai bankai ir pietiekami skaidrās eiro naudas krājumi.

Latvijas Banka aizņēmusies no Eirosistēmas krājumiem 110,30 miljonus eiro banknošu 3,12 miljardu eiro vērtībā, lai apmierinātu sākotnējās prasības pēc eiro un iespējamo pieprasījumu 2014.gadā un vēlāk. Bādenes-Virtembergas Valsts kaltuve izgatavoja 400 miljonus Latvijas eiro monētu 98,8 miljonu eiro vērtībā.

Skaidro naudu Latvijas Banka turpinās laist apgrozībā ar komercbanku starpniecību, kas tās konkrētos nominālos pieprasa bankā, reaģējot uz savu klientu pieprasījumu.

Latvija eiro banknošu drukāšanā eirozonas vajadzībām iesaistīsies 2015.gadā. Ieviešot eiro Latvijā, racionālu iemeslu dēļ mūsu valsts eiro banknotes Latvijas vajadzībām aizņēmās no Vācijas centrālās bankas. Sākot drukāt eiro monētas, Latvija pamazām tās atdos Eirosistēmai.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE VIDEO