Riski, lai tieslietu ministrei Baibai Brokai (VL-TB/LNNK) atteiktu pielaidi valsts noslēpumam, bija pietiekami nopietni, atklāja Satversmes aizsardzības biroja (SAB) direktors Jānis Maizītis. SAB vadītājs gan arī sacīja, ka riski izvērtēti kā nopietni, tomēr nedz sabiedrība, nedz pati Broka par lēmuma iemesliem neuzzinās.

«Tā ir klasificēta informācija. Tas ir vesels informācijas komplekts, kas ir jāaizsargā, un tas stāv pāri sabiedrības tiesībām iegūt informāciju,» sacīja Maizītis. Viņš uzskata, ka arī Brokas ieņemamais amats nav iemesls, lai sabiedrībai atklātu SAB lēmuma pamatojumu, turklāt par līdzīgu lēmumu motivāciju nerunājot nevienas valsts atbildīgie specdienesti.

Vaicāts, vai SAB lēmums nav uztverams kā norāde, ka Broka nevar pildīt tieslietu ministres pienākumus, Maizītis tieši neatbildēja, tā vietā uzsverot, ka

SAB savā lēmumā vien norāda uz riskiem.
16

Maizītis stāstīja, ka lēmuma pieņemšanā SAB izvērtējis visus tam pieejamos faktus un informāciju. Birojs lēmuma pieņemšanā izvērtējis arī teorētiskus riskus, vai pārbaudāmā persona var tikt pakļauta ietekmei un vai būs iespējams ietekmēt valsts noslēpumu glabāšanu.

Runājot par Brokas izteiktajiem pārmetumiem, ka SAB lēmums esot politiski angažēts, Maizītis uzsvēra, ka Latvijas drošības iestādes tā nerīkojas. Viņš novērojis, ka šādi paziņojumi kļuvuši par biežu aizstāvības taktiku lietās, kad drošības iestādes saskaras un pieņem lēmumus attiecībā uz politiķiem. Maizītis arī noraidīja pārmetumus, ka pārbaude būtu vilkta garumā, jo SAB iekļāvies likumā noteiktajos termiņos.

Maizītis piebilda, ka

Brokai nav īsta pamata runāt par SAB politisko angažētību,
16

jo viņa nemaz nav un arī netiks iepazīstināta ar lēmumu, tātad nevar spriest par tā pamatojumu. Ar to varēs iepazīties tikai ģenerālprokurors, pie kura Broka var vērsties un pārsūdzēt SAB lēmumu. Maizītis piekrita, ka ir iespējamas diskusijas par izmaiņām likumdošanā, kas nosaka veidu, kā personu iepazīstināt ar lēmumu par pielaides piešķiršanas atteikumu, tomēr pašlaik likumdošana ir tāda, kāda tā ir.

Maizītis kā neloģisku novērtēja situāciju, ka pārraugāmajai institūcijai nācies lemt par savu pārraudzītāju, kas SAB gadījumā ir Broka.

Kā ziņots, SAB ir liedzis pieeju valsts noslēpumam tieslietu ministrei Brokai, kas gan nav bijis pietiekams iemesls, lai viņa pati izšķirtos par demisiju vai Ministru prezidente Laimdota Straujuma (V) tādu pieprasītu.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE VIDEO