Šogad Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcā piecu mēnešu laikā bērnu pasaulē laidušas jau 11 meitenes, kuras nav vecākas par 17 gadiem. Mediķi un sociālie dienesti apgalvo, ka problēma Latvijā ir tā, ka skolēniem trūkst pat elementāru zināšanu un izpratnes par savu ķermeni un to, kā rodas bērni.

Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcā pērn dzemdēja 15 nepilngadīgas māmiņas, bet šogad piecos mēnešos jau 11. Rīgas Dzemdību namā situācija ir labāka – pērn tur dzemdēja 35 nepilngadīgas māmiņas, bet šogad deviņas. Jautājot par iemesliem, ārsti velta skarbus vārdus jauniešu izpratnei par seksu.

«Es domāju, ka tā ir

agrīna dzimumdzīves sākšana un zems izglītības līmenis, kā arī bezatbildība,

ka jaunieši vienkārši nedomā, viņiem liekas, ka ar viņiem tas nenotiks, viņi neinteresējas, pie ginekologa neiet, jo vairs nav obligātās ginekologa apskates,» domā Rīgas Dzemdību nama Dzemdību centra virsārste Linda Grīnberga.

Rīgas domes Labklājības departamentā, kas ilgstoši sadarbojas ar Rīgas Dzemdību namu un arī apkopo statistiku par nepilngadīgajām māmiņām, kā arī sniedz atbalstu ģimenēm, ieskicē vēl citus iemeslus.

«Ir gan psiholoģiskie, gan fizioloģiskie, pusaudžu vecums, hormonu darbība, otrs – mīlestības trūkums, kas varētu būt gan sociālā riska ģimenēs, gan arī ne tajās,» skaidro Rīgas domes Labklājības departamenta pārstāve Agnese Igaune.

Tomēr, runājot par iemesliem jauniešu nezināšanai, akmens ir jāraida arī ierēdņu virzienā, kuri savulaik veselības mācību kā atsevišķu priekšmetu izņēma no mācību programmas.

«Es domāju, ka skolā

noteikti būtu jāatjauno veselības mācība

un jāmāca tas jebkuram bērnam jau no skolas sola,» uzsver Linda Grīnberga.

Kopumā pērn Latvijā 236 bērni dzimuši meitenēm, kuras ir vecumā no 15 līdz 17 gadiem, savukārt pērn sasniegts pēdējo sešu gadu rekords, proti, pērn 10 māmiņas bijušas jaunākas par 14 gadiem.

«Es domāju, ka priekšrocību jaunajām māmiņām ir mazāk nekā to mīnusu, jo vienīgā priekšrocība manā izpratnē ir tas, ka viņa būs jauna mamma un spēs lekt līdzi savam bērnam vēl ilgi, bet, kamēr citas

14 gadus vecas meitenes skrien pa diskotēkām un iet uz ballītēm,

tev ir jāauklē mazulis,» secina Agnese Igaune, Rīgas domes Labklājības departamenta pārstāve.

«Vienai daļai māmiņu arī partneris ir nepilngadīgs, un arī manā praksē ir bijis gadījums, kad dzemdēja četrpadsmitgadīga meitene un puisim, ja nemaldos, arī bija 14 vai 15 gadu. Viņš tepat netālu gāja skolā un

pēc stundām ar skolas somu nāca ciemos pie sava bēbīša un draudzenes,»

pieredzē dalās Rīgas Dzemdību nama Dzemdību centra virsārste Linda Grīnberga.

Par šo gadu vispārējie dati par nepilngadīgajām māmiņām vēl nav apkopoti, taču fakts, ka pusgada laikā Stradiņa slimnīcā dzemdējušas jau 11 nepilngadīgas meitenes, liek domāt, ka situācija nav mainījusies un sabiedrībai būs jārēķinās ar to, ka bērns piedzimst mammām, kuras vēl sēž skolas solā. Sociālajā dienestā norāda, ka arī ģimenei būtu jāizglīto bērni par šādiem jautājumiem un jāpastāsta, kā rodas bērni un kā izsargāties no nevēlamas grūtniecības un arī veneriskajām slimībām.

Lasīt un pievienot komentāru
JAUNĀKIE VIDEO
Saturs drīz būs pieejams