ECB prezidents Mario Dragi

FOTO: Reuters/ScanPix

Grieķijas parlamenta lēmums ceturtdienas rītā atbalstīt smagās reformas, kuras pieprasīja veikt starptautiskie aizdevēji apmaiņā pret jaunu palīdzības programmu, varētu nodrošināt iespēju Eiropas Centrālajai bankai (ECB) palielināt valsts bankām pieejamā ārkārtas finansējuma apjomu.

ECB ceturtdien rīko sanāksmi neilgi pēc tam, kad Grieķijas premjerministrs Aleksis Ciprs spēja panākt parlamentā apstiprinājumu darba tirgus un nodokļu reformām, lai valstij nodrošinātu iespēju saņemt jau trešo glābšanas programmu.

ECB šobrīd ir vienīgais finanšu avots, kas nodrošina Grieķijas banku un savā mērā arī visas valsts darbību. Ņemot vērā drūmo finanšu stāvokli, Grieķijai šobrīd nav piekļuves finanšu tirgiem un valsts finansējums pilnībā ir atkarīgs no tās bankām.

Pirmdien ECB nolēma saglabāt Grieķijas bankām pieejamā ārkārtas finansējuma apjomu nemainīgu aptuveni 89 miljardu eiro apmērā.

ECB ārkārtas likviditātes fonda (ELA) līdzekļu apjomu Grieķijas bankām šajā līmenī saglabājusi jau kopš 27.jūnija, taču pagājušajā nedēļā tā grieķu bankām noteica bargākus nosacījumus attiecībā uz šo līdzekļu saņemšanu.

Taču analītiķi norāda, ka ECB prezidents Mario Dragi ceturtdienas preses konferencē varētu paziņot, ka banka paaugstinājusi ELA līdzekļu apjomu.

Tas varētu palīdzēt mazināt spiedienu uz grūtībās nonākušo Grieķijas finanšu sistēmu, lai nodrošinātu iespēju atsākt banku darbību, kura valdības noteikto kapitāla plūsmas kontroles pasākumu ietvaros bijusi apturēta divarpus nedēļas.

Vienlaikus daļa analītiķi uzskata, ka ECB varētu nolemt nogaidīt par turpmāku rīcību, kamēr vairāki citi eirozonas valstu parlamenti nebūs nobalsojuši par pārrunu uzsākšanu ar Grieķiju par jauno glābšanas programmu.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE VIDEO