Patvēruma meklētāji, kuri pēc trīs mēnešu dzīvošanas izmitināšanas centrā «Mucenieki» vēl nespēs integrēties sabiedrībā, varētu dzīvot vēl deviņus mēnešus tā dēvētajā pusceļa mājā, pirmdien žurnālistiem pastāstīja Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) vadītājs Andris Jaunsleinis.

Pie šādas idejas nonākts pirmdien, tiekoties LPS, Ekonomikas ministrijas un biedrības «Patvērums «Droša māja«» pārstāvjiem.

Iecerēts, ka patvēruma meklētāji varēs izvēlēties kādu no trīs variantiem - braukt prom no Latvijas, uzsākt patstāvīgu dzīvi tūlīt pērc trīs mēnešu pavadīšanas «Muceniekos», vai arī dzīvot pusceļa mājā. Pēdējais variants tiks piedāvāts tad, ja cilvēks pēc trīs mēnešiem «Muceniekos» nespēs dzīvot patstāvīgi.

Pusceļa mājā šādam cilvēkam būtu intensīvajos kursos jāapgūst latviešu valoda, un šādas mājas mērķis ir panākt, lai cilvēks tiktu sagatavots dzīvošanai patstāvīgi. Iecerēts, ka puceļa mājā atšķirībā no «Muceniekiem» patvēruma meklētājiem par savu dzīvošanu, tostarp sadzīviskiem jautājumiem, būs jārūpējas pašiem. Mitināšanās pusceļa mājā arī būtu jāsedz daļēji vai pilnībā no piešķirtā pabalsta, kas būs 256 eiro apmērā.

Pagaidām LPS nav konkrētu piedāvājumu, kur varētu būt šāda pusceļa māja, taču idejas līmenī tā varētu būt viena institūcija, kurai telpas varētu rast, pielāgojot kādu no valsts īpašumiem. Šobrīd Ekonomikas ministrija (EM) ievācot datus par brīvām ēkām, kur šāda institūcija varētu atrasties.

Tā ir ideja, kam vēl jāgūst atbalsts Iekšlietu ministrijas darba grupā. Uz tās starpziņojumu 30.septembrī LPS un EM sagatavos savu priekšlikumu, kā arī apkopos riskus, ar kādiem varētu saskarties pašvaldības un iesniegs sarakstu ar brīvajām ēkām un dzīvokļiem.

Jaunsleinis uzsvēra, ka visi tikšanās dalībnieki bijuši vienisprātis par to, ka, integrējot patvēruma meklētājus, jāspēj nodrošināt to, lai viņi ir vienlīdzīgi ar visiem pārējiem iedzīvotājiem un lai viņiem nebūtu piešķirtas kādas īpašas atlaides.

«Galvenais, lai - kad patvēruma meklētājs aiziet dzīvē, lai viņam nav nekādas īpašas atlaides, lai viņš ir vienlīdzīgs ar visiem. Pusceļa māja būtu integrācijas ietvaros, taču pēc tam cilvēkam jādzīvo patstāvīga dzīve,» sacīja Jaunsleinis, vienlaikus norādot, ka tas, cik veiksmīgi vai neveiksmīgi tas izdosies, būs atkarīgs no katra paša patvēruma meklētāja.

Savukārt biedrības «Patvērums «Droša māja«» jurists Alvis Šķenders norādīja, ka noteikti būs tādi, kuri vēlēsies palikt Latvijā, un par viņiem, kā potenciālajiem darba ņēmējiem interesējas lauksaimnieki.

LPS apkopo informāciju par visu pašvaldību dzīvojamiem fondiem, kā arī darba iespējām. Iecerēts, ka patvēruma meklētājs varēs arī saņemt konsultāciju par to, kurās pašvaldībās ir šie brīvie dzīvokļi un darbs.

Šķenders pastāstīja, ka līdzīgs centrs jeb pusceļa māja ir izveidota Lietuvā.

Aģentūra BNS ziņoja, ka otrdien notiks ES Tieslietu un iekšlietu ministru padomes sanāksme, kurā plānots lemt par papildu 120 tūkstošu patvēruma meklētāju uzņemšanu ES. Valdības apstiprinātā Latvijas pozīcija paredz atbalstīt Eiropas Komisijas prezidenta Žana Kloda Junkera plānu migrācijas krīzes risināšanai Eiropā, kopumā mūsu valstī uzņemot 776 patvēruma meklētājus.

Lasīt un pievienot komentāru
JAUNĀKIE VIDEO
Saturs drīz būs pieejams