Būtu nepieciešams vērtēt Rīgas brīvostas valdes darba efektivitāti, saistībā ar Valsts policijas (VP) lūgumu sākt kriminālvajāšanu pret brīvostas pārvaldnieku Leonīdu Loginovu un viņa vietnieku Aigaru Pečaku telefonintervijā Latvijas Televīzijai šovakar pauda satiksmes ministrs Anrijs Matīss (V).

Ministrs atgādināja, ka jau 2013.gadā valsts pārstāvji vērsās Rīgas brīvostas valdē ar lūgumu atstādināt no amata brīvostas pārvaldnieku, kā arī otro reizi tas notika 2014.gada septembrī, bet nekāda rezultāta tam nebija. Ministrs uzsvēra, ka tagad Loginova atbildību vērtēs tiesībsargājošās iestādes.

«Jautājums ir par to, vai gadījumā pašvaldības nominētie valdes pārstāvji nepiesedz kāda veida neizdarības vai nepilnības Rīgas brīvostā. Mēs, protams, varam rīkoties, bet divas reizes rīcība jau ir sekojusi,» sarunā skaidroja Matīss.

«Loginova kunga jautājums tiks risināts tiesiskā ceļā, bet brīvostas valdes efektivitāte un darbības - tas būs ļoti apsverams jautājums,» rezumēja ministrs.

Kā ziņots, VP lūgusi prokuratūru sākt kriminālvajāšanu pret Rīgas brīvostas pārvaldnieku Leonīdu Loginovu un viņa vietnieku Aigaru Pečaku par ļaunprātīgu dienesta stāvokļa izmantošanu mantkārīgā nolūkā, liecina neoficiāla informācija. Par izvirzītajām apsūdzībām amatpersonām draud brīvības atņemšana līdz četriem gadiem, piespiedu darbs vai naudas sods.

Loginovs un Pečaks uz tālruņa zvaniem šodien neatbildēja, savukārt ostas Sabiedrisko attiecību nodaļā aģentūrai LETA apgalvoja, ka informāciju par lūgumu sākt kriminālvajāšanu pret brīvostas darbiniekiem osta esot ieguvusi tikai no masu medijiem, līdz ar to pagaidām nevarot ne apstiprināt, ne noliegt, ka policija ir lūgusi sākt kriminālvajāšanu pret Loginovu un viņa vietnieku.

Ar brīvostu saistīti avoti aģentūru LETA informēja, ka lieta saistīta ar prēmiju izmaksu brīvostā pirms vairākiem gadiem - ostas valde savulaik nolēmusi, ka atkarībā no brīvostas darba rezultātiem ostas pārvaldes darbiniekiem tiks izmaksātas prēmijas, taču reālā prēmiju izmaksa notikusi brīdī, kad valdība nolēmusi, ka prēmijas maksāt nedrīkst. Ostas valdes lēmums savukārt bijis pieņemts vēl pirms valdības lēmuma.

Prokuratūras preses sekretāre Aiga Eiduka aģentūrai LETA apstiprināja, ka prokuratūrā ir saņemta policijas nosūtītā lieta, taču no plašākiem komentāriem viņa atturējās.

TV3 raidījums «Nekā personīga» pērn vēstīja, ka 2013.gadā pieņemtie brīvostas darba samaksas noteikumi strauji samazinājuši Loginova ienākumus līdz 5000 eiro. Lai to labotu, Rīgas brīvostas valdes locekļi lēmuši par Loginova prēmēšanu. Rīgas brīvostas pārvaldniekam Loginovam un vēl pieciem vadošajiem ostas darbiniekiem prēmijas esot maksātas ik gadu pēc gada pārskata apstiprināšanas. Loginovs 2012.gadā prēmijā saņēma 52 024 latus jeb 0,15% no ostas apgrozījuma.

Valsts kontrole (VK) prēmiju aprēķināšanu atkarībā no ostas apgrozījuma atzina par nelikumīgu. Osta grozīja darba samaksas noteikumus, paredzot, ka darbinieki var saņemt prēmiju divu mēnešalgu apjomā. Par prēmijām lemj struktūrvienību vadītāji, un nesen pār ostas darbiniekiem jau nolijis prēmiju lietus. Taču Loginovs esot palicis bez prēmijas, jo viņam nav tiešā priekšnieka un viņa darbību pārauga ostas valde, tādēļ viņa vietnieks Pečaks ierosinājis situāciju novērst un prēmiju Loginovam piešķirt.

Policija informē, ka izmeklēšanas laikā šā gada vasarā tika konstatēts, ka divas Rīgas brīvostas amatpersonas varētu būt ļaunprātīgi izmantojušas savu dienesta stāvokli mantkārīgā nolūkā. Līdz ar to no pamatlietas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes darbinieki izdalīja atsevišķu kriminālprocesu par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu, kur personas var tikt sodītas ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz četriem gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu, atņemot tiesības ieņemt noteiktu amatu uz laiku līdz pieciem gadiem.

Izdalītajā kriminālprocesā par aizdomās turētajiem tika atzīti divi vīrieši, un šā gada oktobrī VP lietu nosūtījuši Finanšu un ekonomisko noziegumu izmeklēšanas prokuratūrai kriminālvajāšanas sākšanai.

Jau ziņots, ka VP pēc VK materiālu izvērtēšanas 2013.gada pavasarī nolēma sākt kriminālprocesu par iespējamām nelikumībām Rīgas brīvostā. Šobrīd pamatlietā jeb tā saucamajā Rīgas brīvostas lietā joprojām turpinās izmeklēšana.

VK revīzijā tika secināts, ka Rīgas brīvostas pārvaldes finanšu līdzekļi 846 608 eiro (tolaik 595 000 latu) apmērā nelikumīgi tērēti gan darba samaksas noteikumiem neatbilstošām prēmijām, dāvanām un veselības apdrošināšanai valdes locekļiem, gan kļūdaini aprēķinātiem pabalstiem, atvaļinājuma naudai un darba nespējas lapas naudai. Tāpat tika secināts, ka finanšu līdzekļu izšķērdēšanas novēršanas noteikumiem neatbilstošiem ziedojumiem pārvalde ir izlietojusi 206 316 eiro (tolaik 145 000 latu). Apmierinot fizisku un juridisku personu lūgumus par finansiālu atbalstu, esot izlietoti 1 0 60 039 eiro (tolaik 745 000 latu), noformējot šo atbalstu kā reklāmas pakalpojumu pirkšanu, lai gan šādu pakalpojumu pirkšana nebija plānota, to tāmes netika saskaņotas un iespējamā ietekme uz ostas pakalpojumu pieprasījuma veicināšanu un kravu apgrozījuma palielināšanos nav vērtēta.

VK skaidroja, ka normatīvie akti prasa sasniegt mērķi ar iespējami mazāku finanšu līdzekļu izlietojumu, taču pārvalde, piešķirot komersantiem piestātņu uzturēšanas izdevumu segšanai 1 536 701 eiro (tolaik 1,08 miljonus latu), nav noskaidrojusi komersantu faktiski ieguldīto līdzekļu apmēru, kas jāsedz saskaņā ar līgumiem. Nelietderīgu lēmumu rezultātā un darbiniekiem nolaidīgi pildot savus pienākumus, radīti zaudējumi vismaz 573 417 eiro (tolaik 403 000 latu) apmērā, secināja VK. Naudas līdzekļi izlietoti ledlauža «Varma» kapitālajam remontam 503 696 eiro (tolaik 354 000 latu) apmērā, neieguldot tos kuģa īpašnieka pamatkapitālā, SIA «Rīgas brīvostas flote» piederošie velkoņi bez atlīdzības nodrošināti ar apkalpi, izlietojot darba samaksai 68 297 eiro (tolaik 48 000 latu).

Lasīt un pievienot komentāru
JAUNĀKIE VIDEO
Saturs drīz būs pieejams