Krievijas kara lidmašīnas notriekšana uz Sīrijas robežas, kuru veica Turcijas gaisa spēki pēc tās gaisa telpas pārkāpšanas, var saasināt attiecības starp Rietumiem un Krieviju, sacīja bijušais Latvijas aizsardzības un ārlietu ministrs, pašreizējais Eiropas Parlamenta (EP) deputāts Artis Pabriks (V).

Politiķis atgādināja, ka ASV, Francija un Lielbritānija jau iepriekš norādījušas, ka Krievijas militārās operācijas Sīrijā tikai saasinās situāciju. «Neviens taču nezina, kur otrs lido. Turcija vienmēr ir bijusi valsts, kas nopietni pieiet savai aizsardzībai, un tā nekad nejoko ar savu robežkontroli. Tas ir stingrs signāls, ka viņi nepieļaus ākstīšanos uz viņu robežas,» sacīja Pabriks.

Vaicāts par turpmāko iespējamo NATO reakciju, politiķis prognozēja, ka varētu sekot konsultācijas, taču tajā pašā laikā jāraugās, kā uz notikušo reaģēs Krievija. «Labi, ka šie Krievijas piloti ir dzīvi. Jau tas, ka viņi nav nokļuvuši «Daesh» rokās, ir labi. Pieņemu, ka Krievija nākotnē tagad centīsies vairs neielidot Turcijas gaisa telpā,» sacīja Pabriks.

Viņš arī pauda viedokli, ka pašreizējā situācija var saasināt iespējamo sadarbību starp gaisa spēkiem, kuri uzturas Sīrijas teritorijā. «Krievija nopietnāk apsvērs iespējas apmainīties ar lidojumu grafikiem,» sprieda deputāts.

Savukārt avoti NATO aģentūrai LETA norādīja, ka šodien paredzēta pirmā sanāksme Gruzijas attiecībām ar NATO un, kā jebkurā no sanāksmēm, arī šoreiz pastāv iespēja, ka kāda no NATO dalībvalstīm vēlēsies konsultēties par tai nozīmīgu jautājumu.

Jau ziņots, ka Turcijas gaisa spēki uz Sīrijas robežas notriekuši Krievijas kara lidmašīnu pēc tās gaisa telpas pārkāpšanas, vēsta Turcijas mediji un amatpersonas.

Krievijas Aizsardzības ministrija paziņojusi, ka pie Sīrijas un Turcijas robežas notriekts Krievijas iznīcinātājs «Su-24». Krievija uzsver, ka lidmašīna nav pārkāpusi Turcijas robežu un tā notriekta no zemes.

Kā aģentūrai «Reuters» pastāstīja Turcijas militārpersona, Turcijas iznīcinātāji «F-16» atklāja uguni uz reaktīvo lidmašīnu pēc brīdinājumu izteikšanas, ka tā pārkāpj Turcijas gaisa telpu.

Lidmašīna uzsprāgusi gaisā, un tās atlūzas nogāzušās Sīrijas robežas pusē.

Turcijas mediji ziņo, ka divi lidmašīnas piloti katapultējušies, šo informāciju apstiprinājusi arī Krievija.

Turcijas premjerministrs Ahmets Davutoglu uzdevis Ārlietu ministrijai veikt konsultācijas ar ANO, NATO un ieinteresētajām pusēm par situāciju uz Sīrijas robežas.

Pēc Krievijas uzlidojumu sākšanās nemiernieku pozīcijām Sīrijā 30.septembrī tās lidmašīnas vairākkārt ielidojušas Turcijas gaisa telpā, kā arī izsekojušas Turcijas iznīcinātājus «F-16».

Lasīt un pievienot komentāru
JAUNĀKIE VIDEO
Saturs drīz būs pieejams