Abu iespējamo premjera amata kandidātu - Kārļa Šadurska (V) un Māra Kučinska (ZZS) - izredzes tikt nominētiem šim amatam un vēlāk arī izveidot valdību ir atkarīgas no turpmākajām sarunām, tomēr pašlaik koalīcijas vairākums sliecas atbalstīt Kučinski, noskaidroja aģentūra LETA. Abi gan publiski pauduši pārliecību par Saeimas vairākuma atbalstu savai kandidatūrai.

Šadurskim pašlaik atbalstu pauž visa partijas «Vienotība» frakcija, savukārt pārējie politiskie spēki skaidru atbalstu šim kandidātam vēl nav formulējuši.

Tikmēr par Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) premjera amata kandidāta, Saeimas Ilgtspējīgas attīstības komisijas priekšsēdētāja Māra Kučinska (ZZS) izredzēm veidot nākamo valdību samērā labvēlīgi šķiet noskaņota arī nacionālā apvienība «Visu Latvijai!»-«Tēvzemei un brīvībai»/LNNK (VL-TB/LNNK). Nacionālā apvienība otrdien neformāli tikās ar Kučinski, un abu pušu saruna esot bijusi pozitīva un konstruktīva. Tikuši rasti arī kopsaucēji politikā, kas varētu liecināt par VL-TB/LNNK pozitīvo attieksmi pret ZZS atbalstīto kandidātu.

Ja neizdotos vienoties par «Vienotības» premjeru, tad Kučinski, iespējams, varētu atbalstīt arī daļa no «Vienotības» - tā dēvētais sešinieks un frakcijā pārstāvētie «reģionāļi». Primāri šie politiķi gan vēlētos vienoties par savas partijas premjeru.

Spēku un atbalsta samēru abiem kandidātiem ietekmēs Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa gaidāmais lēmums, kuram no viņiem uzticēt valdības veidošanu, jo nominācija nodrošina zināmas priekšrocības sarunās ar pārējiem politiskajiem spēkiem.

ZZS piedāvā, ka Kučinska iespējamajā valdībā finanšu ministra amatam izvirza pašreizējo ekonomikas ministri Danu Reiznieci-Ozolu (ZZS), bet satiksmes ministra amatam - pašreizējo labklājības ministru Uldi Auguli (ZZS). Politiskā spēka pārstāvji publiski pauduši, ka nacionālā apvienība valdībā varētu saglabāt tās pašlaik ieņemtos ministru posteņus.

Tāpat ZZS uzskata, ka Rihards Kozlovskis (V) ļoti labi pilda iekšlietu ministra pienākumus, politiskajam spēkam nav pretenziju arī pret ārlietu ministru Edgaru Rinkēviču (V), aizsardzības ministru Raimondu Bergmani (ZZS), zemkopības ministru Jāni Dūklavu (ZZS) un kultūras ministri Daci Melbārdi (VL-TB/LNNK). Amatu varētu saglabāt arī Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (VL-TB/LNNK).

Savukārt «Vienotība» Šadurska iespējamajā valdībā varētu saglabāt finanšu ministra amatu, turklāt tā vēlas iegūt pārraudzību pār tieslietām, kas pašlaik ir VL-TB/LNNK pārziņā. Šadurskis uzsvēris, ka šajā valdībā strādā vairāki ministri, kurus viņš labprāt redzētu nākamajā valdībā. Tie ir aizsardzības ministrs, ārlietu ministrs, iekšlietu ministrs, kultūras ministre, kā arī finanšu ministrs Jānis Reirs (V).

Mazo partiju pozīcijas valdības veidošanas procesā varētu pielāgoties tam, kādu toni noteiks prezidents un koalīcija. Latvijas Reģionu apvienībā atsevišķas personas drīzāk pozitīvi raudzītos uz premjeru no «Vienotības». Partijas «No sirds Latvijai» rindās ir cilvēki, kas labāk vērtētu Kučinska kandidatūru. Taču no šīm attieksmēm vēl būtu pāragri izdarīt secinājumus minēto partiju rīcību, kad process būs nonācis līdz balsojumam Saeimā.

Kā ziņots, Vējonis trešdien tiksies ar «Vienotības» iespējamo premjera amata kandidātu Šadurski un ZZS premjera amata kandidātu Kučinski. Sagaidāms, ka drīz pēc tam prezidents varētu arī nominēt premjera kandidātu.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE VIDEO