Raidījums «Māmiņu klubs» pārrauidīja speciālizlaidumu, kas veltīts mājdzemdībām Latvijā. Noskaties to tagad arī TVNET! Nebaidies - šai māmiņai tas notiek viegli un rāmi...

Anete Gribuste, Mājdzemdību apvienības locekle: «Tāpat kā pastāv dažādi mīti un aizspriedumi par dzemdībām stacionārā, tāpat noteikti ir arī dažādi pieņēmumi par mājdzemdībām. Jāsaprot, ka mītus un aizspriedumus visbiežāk rada bailes un nezināšana. Tomēr negribētu koncentrēties uz šo mītu kultivēšanu, bet gan uz dažām vērā ņemamām un pētījumos pierādītām patiesībām par mājdzemdībām -

97% no plānotajām mājdzemdībām notiek bez sarežģījumiem!

Likumdevējs Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā paredzējis bezmaksas dzemdību, tādējādi - arī plānotu mājdzemdību palīdzības nodrošināšanu. Savukārt Ministru kabinets sašaurinājis termina «bezmaksas dzemdību nodrošināšana» īstenošanu. Rezultātā izveidojusies prakse, kas aizskar grūtnieču, kas izvēlas dzemdēt mājās, tiesības un nodara materiālo kaitējumu, nostādot viņas nevienlīdzīgā situācijā salīdzinājumā ar pārējām grūtniecēm.»

Statistika rāda, ka mājdzemdības ar katru gadu Latvijā kļūst aizvien populārākas. Egita Pole, valsts sekretāra vietniece veselības politikas jautājumos (Veselības ministrija):

«Latvijā mājdzemdības atļautas kopš 2006. gada un to skaits palielinājies: 2009. gadā - 141, 2014. gadā - jau 292 plānotas mājdzemdības.»

«Māmiņu kluba» veidotajā speciālizlaidumā sekosim līdzi, kā piedzimst ceturtais bērniņš māmiņas Margaritas ģimenē kopā ar Astrīdu Milleri, pirmo Latvijas mājdzemdību vecmāti: «90. gados par šo tēmu bija liela sabiedrības rezonanse un negatīva attieksme, taču tagad viss ir mainījies. Tomēr vēl joprojām saskaramies ar daudziem aizspriedumiem. Manā skatījumā mājdzemdības - tā ir ļoti apzināta un atbildīga izvēle!»

«Māmiņu kluba» veiktajā aptaujā 46% vecāku piekrīt, ka mājdzemdības ir katras sievietes izvēle - kur un kā viņa vēlas laist pasaulē savu bērnu; 27% atbalsta mājdzemdības, uzskatot, ka tajās ir vairāk plusu nekā mīnusu, bet 10% atzīst, ka mājdzemdības ir piemērots dzemdību risinājums tikai dažām sievietēm. 14% uzskata, ka tas ir riskanti - bērns vai māte var ciest!

62% vecāku atbalsta, ka mājdzemdību pakalpojumus vajadzētu apmaksāt valstij.

Ja valstī dzemdības ir «par brīvu», tad arī mājdzemdībām vajadzētu tikt iekļautām valsts apmaksātajos pakalpojumos. Šobrīd mājdzemdības Latvijā ir par maksu un vidējā dzemdību cena ir no 800 līdz 1000 eiro.

Lasīt un pievienot komentāru
JAUNĀKIE VIDEO
Saturs drīz būs pieejams