Kādas daļas parādu norakstīšana, neatvieglos Grieķijas finansiālo situāciju un valstij par to nākotnē būs dārgi jāmaksā, šodien žurnālistiem sacījis Ministru prezidents Valdis Dombrovskis (V).

Taujāts, vai šādu ceļu savulaik nevajadzēja izvēlēties arī Latvijai, premjers uzsvēra, ka mums nevajag domāt, ka parādu norakstīšana vai kontrolēts defolts kā Grieķijas gadījumā atvieglo valsts finansiālo situāciju.

Šajā gadījumā tas ļauj izvairīties no Grieķijas maksātnespējas un zināmā mērā ir nodeva, ka Grieķija ir eirozonas valsts, bet tajā pašā laikā Grieķija maksās ļoti dārgi par turpmāku investoru neuzticību un augstām procentu likmēm tai parādu daļai, kas nav norakstīta un krietni pārsniedz 100% no iekšzemes kopprodukta.

Premjers arī atgādināja, ka parādu norakstīšanu veicis privātais sektors - bankas un tā norakstīšana atbilst arī pašreizējai Grieķijas tirgus parāda vērtībai.

Pēc Dombrovska domām, samitā pieņemtie lēmumi ir pietiekami nopietni un adekvāti ļaus risināt eirozonas parādu problēmas.

Eiropas Savienības (ES) līderi ceturtdien samitā izstrādājuši plašu vienošanos izejai no eirozonas krīzes, pārliecinot bankas uzņemties lielus zaudējumus Grieķijas parādu nastas samazināšanai un palielinot Eiropas Finanšu stabilitātes fondu (EFSF) līdz vienam triljonam eiro.

Pieņemtie lēmumi "ir liels solis pretim spēcīgu ugunsmūru uzstādīšanai, lai novērstu krīzes izplatīšanos uz citām eirozonas valstīm", paziņoja Francijas prezidents Nikolā Sarkozī.

Pēc teju desmit stundas ilgušajām sarunām privātās bankas piekrita norakstīt 50% no Grieķijas obligāciju, valsts parādu samazinot par 100 miljardiem eiro. Grieķijas parāds sasniedz 350 miljardus eiro, no kā tās parāds privātajām bankām ir ap 210 miljardi eiro.

Iepriekš bankas piekrita norakstīt 21% viņu īpašumā esošo Grieķijas parādsaistību, tādējādi palīdzot novērst valsts maksātnespēju. Taču kopš tā laika ekonomiskā situācija pasliktinājusies, tādēļ ES līderi bijuši spiesti lūgt bankām norakstīt Grieķijas parādus vēl lielākā apmērā.

Vienošanās ar bankām būtu jāpalīdz Grieķijas parādam līdz 2020.gadam sarukt no 160% no IKP līdz 120%.

Lasīt un pievienot komentāru
JAUNĀKIE VIDEO
Saturs drīz būs pieejams