Apvienība "Vienotība" ar "Saskaņas centru" (SC) varētu slēgt sadarbības līgumu un, iespējams, deleģēt SC kāda ministra amatu, to šodien pēc tikšanās ar SC pārstāvjiem žurnālistiem sacīja premjers Valdis Dombrovskis.

(Pievienots ZZS viedoklis!)

Dombrovskis norādīja, ka sarunu laikā SC piedāvāta iespēja noslēgt sadarbības līgumu ar jauno koalīciju un vienoties par sadarbības formu, kas abām pusēm būtu pieņemama.

Pēc Dombrovska teiktā, atsevišķi jaunās koalīcijas partneri ir norādījuši, ka negrib būt vienā koalīcijā ar SC, tādēļ tiek meklētas citas sadarbības formas. Dombrovskis atzina, ka tajā pašā laikā pārējie koalīcijas partneri "kaut kādas sadarbības formas" neizslēdzot.

Partijas vēl runās ar partneriem

SC priekšsēdētājs Nils Ušakovs žurnālistiem teica, ka SC patlaban atrodoties nogaidošās pozīcijās un respektējot "Vienotības" kā vēlēšanu uzvarētāju rīcību un plānus. "Par iespējamo sadarbību ar mums "Vienotībai" vēl vajag izrunāties ar saviem partneriem," teica Ušakovs.

Ušakovs norādīja, ka SC ir gatava atbalstīt jauno koalīciju šajā grūtajā darbā, jo visi "sēžot vienā laivā" un esot jāstrādā kopā.

"Noslēdzies tikai pirmais sarunu raunds"

SC vadītājs norādīja, ka viņa partijai patlaban sarunām ir atvērtas un ļoti pozitīvas pozīcijas. Viņš gan piebilda, ka ir noslēdzies tikai pirmais sarunu raunds un vēl viss ir priekšā.

Dombrovskis piebilda, ka "Vienotība" ir gatava uzrunāt SC un meklēt ar viņiem saskarsmi.

VL-TB/LNNK - pārsteigti par piedāvājumu SC

Iespējamās koalīcijas partneres apvienības "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK (VL-TB/LNNK) vadītāji Roberts Zīle un Raivis Dzintars pauda pārsteigumu par iecerēto sadarbības līgumu ar SC.

"Tas izklausās diezgan dīvaini," atzina Zīle. "Nesaprotu, kādēļ SC tā vajadzētu pazemoties un pietikt ar vienu ministru, ja viņiem ir 29 balsis."

Zīle norādīja, ka šis jautājums vēl nav apvienībā izrunāts un nav apspriests ar koalīcijas partneriem, tādēļ neko sīkāk komentēt nevarot.

Arī Dzintars norādīja, ka iecerētā sadarbība ar SC viņam esot pārsteigums, jo par to iepriekš neesot runāts.

"Esam solījuši saviem vēlētājiem, ka ar SC vienā valdībā nestrādāsim. Dodot viņiem ministra vietu, šis solījums tiktu pārkāpts," teica Dzintars, gan piebilstot, ka šis jautājums vēl VL-TB/LNNK neesot apspriests.

Brigmanis: vai nu SC ir koalīcijā vai nav - skaidri jāpasaka

Iespējamo koalīcijas partneru Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis norādīja, ka par sadarbību var runāt atkarībā no tā, kā to formulē. "Ja SC ir ministra amats, tad viņi ir koalīcijas partneri, savukārt pavisam kaut kas cits ir sadarbība parlamentā," teica Brigmanis.

Politiķis norādīja, ka šī iespējamā sadarbība ar SC ir jāpārrunā partijā. Viņš piebilda, ka ZZS pati neorganizē sarunas, bet to dara "Vienotība".

Brigmanis uzsvēra, ka nevar miglaini runāt: "Ir jāpasaka - vai nu SC ir koalīcijā, vai nav. Ja "Vienotība" skaidri pateiks, ka SC būs koalīcijas partnere, tad mums tas būs jāvērtē un jāpieņem savs lēmums."

"Vienotība" priekšroku dod līdzšinējiem partneriem

Kā SC pārstāvji uz sarunām bija ieradušies Rīgas domes priekšsēdētājs Ušakovs, Jānis Urbanovičs un Sergejs Dolgopolovs. Savukārt "Vienotību" pārstāv Dombrovskis, apvienības priekšsēdētājs Ģirts Valdis Kristovskis, līdzpriekšsēdētāji Solvita Āboltiņa un Aigars Štokenbergs.

Vakar vēlēšanu uzvarētājs - "Vienotība" - tikās ar saviem partneriem Dombrovska valdībā. Pēc tikšanās "Vienotības" priekšsēdētājs Kristovskis paziņoja, ka, visticamāk, jaunajā Saeimā valdības koalīciju veidos "Vienotība", Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) un "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK (VL-TB/LNNK).

Konceptuāla vienošanās ar VL-TB/LNNK

Dombrovskis pastāstīja, ka "Vienotības" sarunās ar VL-TB/LNNK panākta konceptuāla vienošanās, ka valstī jāturpina līdzšinējā stabilizācijas programma. VL-TB/LNNK pārstāvis Raivis Dzintars pēc sarunām norādīja, ka abas puses bijušas pārliecinātas, ka jāsaglabā esošā koalīcija.

Sekmīgas bija arī "Vienotības" un ZZS sarunas, atzina abu politisko spēku pārstāvji - Dombrovskis un ZZS priekšsēdētājs Augusts Brigmanis (ZZS). "Pārrunājām tālākas sadarbības iespējas un esam gatavi turpināt kopēju darbu," sacīja Dombrovskis. Viņš norādīja, ka turpinās sarunas arī ar citām partijām par iespējamu iesaistīšanos koalīcijā.

Brigmanis žurnālistiem sacīja, ka starp "Vienotību" un ZZS, kas kopā ieguvušas 55 balsis Saeimā, panākta vienošanās par koalīcijas veidošanu. Tomēr šī koalīcija varētu būt arī jāpaplašina. Pēc Brigmaņa teiktā, abām partijām ir kopīgs vēlētāju dots mandāts.

Partijas nešķirošot pēc simpātijām

Runājot par iespējamajiem sadarbības partneriem starp citām partijām, Brigmanis norādīja, ka sadarbības iespējas nav jāvērtē pēc simpātijām, bet jādomā, kas valstī krīzes situācijā ir vissvarīgākais. "Partijas nešķirosim pēc simpātijām, šeit nav skaistumkonkurss," sacīja Brigmanis.

Dombrovskis norādīja, ka vēlētāji ir nobalsojuši par stabilitāti un esošā kursa turpināšanu. Pēc viņa teiktā, jāturpina Latvijas ekonomikas stabilizācijas programmas realizēšana un sadarbība ar starptautiskajiem aizdevējiem.

Abi politiķi nevēlējās izteikties par iespējamām pārraudzības jomām pēc koalīcijas izveidošanas, kā arī apgalvoja, ka par konkrētiem amatiem vēl nekas neesot runāts un viss vēl esot priekšā.

Saskaņā ar provizoriskajiem vēlēšanu rezultātiem "Vienotībai", ZZS un VL-TB/LNNK būs 63 deputātu mandāti 10.Saeimā. "Vienotība" parlamentā ieguvusi 33 deputātu mandātus, ZZS - 22 mandātus, bet VL-TB/LNNK - astoņus. Otrs lielāko vēlētāju atbalstu saņēmušais politiskais spēks SC ieguva 29 mandātus. Apvienība "Par labu Latviju" ieguvusi astoņus mandātus.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE VIDEO