Politisko partiju apvienība "Vienotība" nolēmusi neveidot koalīciju ar apvienību "Saskaņas centrs" (SC). Partiju politiskās konsultācijas pašlaik sliecas uz to, ka esošā koalīcija ar SC meklēs parlamentārās sadarbības iespējas, nevis sastrādāsies valdībā, šorīt Latvijas Radio sacīja premjers Valdis Dombrovskis (JL).

Papildināta ar Dombrovska viedokli

Dombrovskis norādīja, ka par SC uzrunāšanu, lai apzinātu sadarbības iespējas, nolemts jau pirmajās koalīcijas sarunās svētdien, tāpēc šim politiskajam spēkam izteikts piedāvājums par sadarbības līguma slēgšanu, kuru piedāvāja visu trīs "Vienotības" partiju saruna grupa, apspriežot šo jautājumu arī ar koalīcijas partneriem.

Tagad premjers atzīst, ka, visticamāk, valdības līmenī sadarbība neizdosies, jo piesardzīgs ir gan pats SC, kas nopietnu interesi par reālu kopdarbu neesot izrādījis,
16

gan arī rezervētu attieksmi sākušās paust koalīcijā esošās "Pilsoniskā savienība" un apvienība "Visu Latvijai"/"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK (VL/TB/LNNK).

Politiķis tomēr vēlējās uzsvērt, ka koalīcijā SC nav ticis aicināts un kā primārais tiek izskatīts esošais koalīcijas modelis. Jautājums par sadarbību ar SC bijis "Vienotībā" izdiskutēta ideja, lai nodrošinātu lielāku valdības darba stabilitāti.

Bažas arī par VL

Dombrovskis atzina, ka VL nepieredzējušo politiķu ienākšana valdībā var būt problēma tās darba stabilitātes nodrošināšanai, tāpēc viņš cer uz TB/LNNK stabilizējošo lomu. Savukārt taujāts, vai nav bažas, ka VL nonākšanu valdībā nesapratīs ne vien austrumos, bet arī rietumos, Dombrovskis pauda viedokli, ka viss ir pašu VL cilvēku ziņā - ja viņi pozicionēšoties tāpat kā nacionālās apvienības ietvaros, nekļūstot radikāliem, problēmām nevajadzētu rasties.

Ina Druviete (PS) intervijā LTV raidījumam "Panorāma" norādīja, ka vēlētāji tik pārliecinoši ir nobalsojuši par "Vienotību", lai pie varas nenāktu SC, tādēļ koalīcijas veidošana ar SC nav iespējama. Savukārt Artim Pabrikam (SCP) ir pretējs viedoklis, un viņš uzskata, ka koalīcijā ir jāaicina arī SC.

Koalīciju varētu veidot arī SC kopā ar Zaļo un zemnieku savienību (ZZS), kam parlamentā kopā būtu 51 balss.

Saeimas kuluāros sākts veidot valdības deklarāciju, kā arī notiek diskusijas par amatu sadali. Piemēram,

ZZS varētu atteikties no Saeimas spīkera vietas, lai iegūtu vienu ministra vietu.
16

Iepriekš ziņots, ka, visticamāk, koalīciju jaunajā Saeimā un valdību varētu veidot "Vienotība", ZZS un "Visu Latvijai-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK (VL-TB/LNNK). Tomēr "Vienotība" par iespējamu sadarbību veic arī sarunas ar SC, neizslēdzot, ka SC varētu tikt piedāvāts kāda ministra amats. Pret to piesardzīgu attieksmi paudusi ZZS, savukārt pret SC iesaistīšanu klaji negatīvi noskaņoti ir VL-TB/LNNK pārstāvji.

Izvairīgi vērtē sadarbību gan ar SC, gan VL-TB/LNNK

"Vienotības" līdzpriekšsēdētāja Solvita Āboltiņa patlaban izvairīgi komentē ne tikai iespējamo sadarbību ar SC, bet arī pauž piesardzīgu viedokli par VL-TB/LNNK. Intervijā Latvijas Radio politiķe uzsvēra, ka sarunas par koalīciju patlaban turpinās un vēl ir mēnesis laika līdz nākamās valdības apstiprināšanai.

Komentējot iespējamo sadarbību ar SC, Āboltiņa skaidroja, ka nevēlas, lai Saeima būtu sašķelta, un tik monolītai opozīcijai jāpiedāvā iespēja uzņemties atbildību par ekonomikai sarežģītiem lēmumiem. Tomēr "Vienotība" nekad nenodošot savus principus par valsts virzību Rietumu virzienā, valodu un pilsonību, un potenciālā sadarbība ar SC vēl tikšot diskutēta "Vienotības" valdē un Saeimas frakcijā.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE VIDEO