10.Saeimas vēlēšanu biļetenu aploksnēs atrastas ne vien kopumā četras piecu latu banknotes, bet arī viena dolāra banknote. Pie tam dāsnais viena dolāra ziedotājs esot nosūtījis arī sveiciena uzrakstu - „Lāčukam no Aivara”, tā svētdien ziņo LNT raidījums TOP10, saskaņā ar savā rīcībā esošu neoficiālu informāciju.

Naktī pēc vēlēšanām balsu skaitītāju smaidu izraisīja kāds vēlētājs, kurš bija aploksnē ievietojis „piecīti” – piecu latu banknoti. Tagad oficiāli noskaidrojies, ka balsošanas aploksnēs atrastas pavisam četras piecu latu banknotes.

Ziedotais 1 dolārs - pazudis

Taču svētdien LNT raidījums TOP10 informē, ka tam neoficiāli kļuvis zināms, ka kādā vēlēšanu aploksnē tika atrasta arī viena dolāra banknote - ar uzrakstu „Lāčukam no Aivara”. Taču dolārs kaut kādu iemeslu dēļ neesot ticis iemūžināts protokolā un esot pazudis.

Tagad balsošanas aploksnēs atrasto naudu glabājot kā lielu dārgumu - aiz slēgtām durvīm, tāpat kā pārējos vēlēšanu materiālus, kas ir aizzīmogoti saiņos un gaida to dienu, kad tiks iznīcināti.

Gaidīs CVK rīkojumu

Rīgas vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Juris Kokins TOP10 atzīst: „Pēc jaunās Saeimas sanākšanas pēc 10 dienām, mēs gaidīsim Centrālās vēlēšanu komisijas rīkojumu, un tie materiāli tiks iznīcināti. Naudu mēs neiznīcināsim, mēs to izņemsim, un ir tāda doma – ielikt rāmītī un pielikt pie sienas kā joku un kuriozu.”

Savukārt Siguldas novada vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja Elīna Grobiņa vēlēšanu aploksnē atrastos piecus latus definējusi kā svešķermeni, sakot, ka „pēc balsu skaitīšanas instrukcijas šāds priekšmets nav jāglabā kopā”. Tāpēc nauda esot ielikta atsevišķā maisiņā un arī gaida savu turpmāko likteni. „Neapzīmēts, bez īpašām pazīmēm, ka tas būtu kāds īpašs,” norāda Grobiņa, piebilstot, ka „piecītim” klāt esot bijis arī biļetens.

Pieci lati ielikti ar un bez norādēm

TOP10 noskaidrojis, ka ne Siguldā, ne Rīgā vēlēšanu aploksnē atrastajai naudai klāt neesot bijis nekāds paskaidrojums vai vēstījums. Taču vēstījums bijis klāt uz trešās fiksētās piecu latu banknotes, kas šobrīd jau nodota glabāšanā Centrālajā vēlēšanu komisijā (CVK).

Trešais „piecītis” ticis atrasts Salacgrīvas novada vēlēšanu iecirknī. Uz tā ar zilu tintes pildspalvu skaidrā latviešu valodā bija uzrakstīts – „nauda domāta Valstij un sūtītāji ir Jaundzimušie”.

Nauda vēlēšanu aploksnē - precedents

Naudas ievietošana vēlēšanu zīmju aploksnēs – šāda prakses Latvijas valsts vēlēšanu vēsturē esot precedents – nauda biļetenu vietā tikusi atrasta pirmo reizi. Balsu skaitītājiem, kas uzgāja šo atradumu, ir sava versija par notikušo.

Rīgas 141. vēlēšanu iecirkņa loceklis Āris Rozentāls TOP10 izvirzījis divas versijas: „Varbūt vēlētājs gribēja nobalsot par partiju Nr. 5, bet varbūt gribēja uzdāvināt valstij.”

Tomēr joki esot mazi, jo CVK tagad lauza galvu, ko ar biļetenos ievietoto naudu darīt. CVK priekšsēdētājam Arnim Cimdaram bija viedoklis, ka nauda jāieskaita valsts budžetā, jāsazinās ar Valsts kasi vai pat ar Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju.

FM: Var ieskaitīt Valsts kasē!

Tikmēr Finanšu ministrija uzskata - acīmredzot vēlētāji esot apzinājušies, cik bēdīgā finanšu stāvoklī atrodas Latvijas valsts, tāpēc nolēmuši palīdzēt ar ziedojumiem un šo naudu tik tiešām varot ieskaitīt Valsts kasē.

Finanšu ministrijas Komunikācijas nodaļas pārstāvis Aleksis Jarockis TOP10 atzīst: „CVK kā mērķi var norādīt, lai uzlabotu budžeta deficītu. Tāpat kā starptautiskie aizdevēji, Latvijas pilsoņi ar šiem latiem mazinās budžeta deficītu. Uz šiem gadījumiem varam ar pateicību paraudzīties un arī ar zināmu smaidu.” Savukārt Juris Kokins esot gatavs noņemt ierāmēto „piecīti” no sienas un Valsts kasē „ieskaitīt ar visu rāmīti”.

CVK neesot ienākumu gūšanas institūts

CVK vadītājs Arnis Cimdars turpmāk gan negribētu vēlēšanas pataisīt par ziedojumu vākšanas kampaņu: „Jāatceras viena lieta – vēlēšanu komisija nav ienākumu gūšanas institūts, nevajag ieviest tādu sistēmu, ka caur vēlēšanu komisijām valsts budžetā tiks ieskaitīti naudas līdzekļi.”

Kamēr CVK vēl domā, ko iesākt ar vēlētāju ziedoto naudu, tikmēr Ogres novada vēlēšanu komisija balsošanas aploksnē atrastos piecus latus jau izlietojusi bez konsultēšanās ar Rīgu un naudu nodevuši „Ogres sociālajam dienestam - zupas virtuves vajadzībām”.

Viens "piecīša" īpašnieks atzinies

Ogrē piecu latu īpašnieks vēlāk gan esot uzradies - anonīmi zvanījis un stāstījis, ka neesot gribējis tādā veidā glābt valsti no bankrota, bet gan veicis eksperimentu. Dāsnais vēlētājs apzināti aploksnē ielicis naudu, jo viņam neesot bijusi pārliecība, ka šīs aploksnes kāds ver vaļā un tajās ielūkojas, jo domājis, ka „balsu skaitīšana ir šāda tāda”.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE VIDEO