Premjera Valda Dombrovska un "Vienotības" piedāvātais koalīcijas modelis no četrām partijām ir labs pamats diskusijām, šādu Valsts prezidenta Valda Zatlera viedokli pēc tikšanās ar partiju pārstāvjiem žurnālistiem pauda Valsts prezidenta kancelejas vadītājs Edgars Rinkēvičs.

Zatlers šodien noslēdza pirmo sarunu raundu ar partijām un no vairākiem politiskajiem spēkiem saņēmis apliecinājumu, ka tie ir gatavi strādāt šādā koalīcijā. "Vienotība" kā Ministru prezidenta kandidātu izvirzījusi Dombrovski.

Sarunās ar visām partijām, izņemot ar apvienību "Par labu Latviju", tika apspriesti iespējamie koalīcijas modeļi, kā arī "Vienotības" un Dombrovska vakar izplatītais dokuments. "Zatlers to vērtē kā labu pamatu diskusijas sākšanai četru partiju līmenī," norādīja Rinkēvičs.

Pēc viņa teiktā, Zatlers gaida, ka nākamā nedēļa varētu viest skaidrību par partiju nostāju un koalīcijas modeli.

Neoficiāla informācija liecina, ka Rīgas pils sarunu gaitā no partiju puses saņēmusi nostāju, ka varētu veidot plašu koalīciju, kā arī iezīmes gatavībai uz kompromisiem. No apvienību "Visu Latvijai"-"Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK (VL-TB/LNNK) un "Saskaņas centrs" (SC) puses gan bijusi manāma neliela piesardzība.

Varas kuluāros spriež, ka plašās koalīcijas izveidošanas iespējas būšot atkarīgas no vairākiem faktoriem - no "Vienotības" un Dombrovska spējas veikt sarunas, no SC un VL-TB/LNNK gatavības patiesi diskutēt par smagiem jautājumiem, kā arī no saskaņas pašā apvienībā "Vienotība", kas sastāv no trim partijām. Ja VL-TB/LNNK vēlēšoties darboties koalīcijā, tad viņiem varētu būt jādomā par dažu savu prasību mīkstināšanu, jo iekšējā miera un ārējo attiecību labad atsevišķas lietas būtu labāk nolikt malā.

Zatlers ar potenciālo Ministru prezidenta amata kandidātu varētu tikties oktobra pēdējā nedēļā, bet oficiālais kandidāts, kā iepriekš vairākkārt ziņots, tiks nosaukts 2.novembrī.

Atbildes par dalību četru partiju koalīcijā un piedāvāto sadarbības dokumentu apvienība "Vienotība" no SC, Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) un VL-TB/LNNK gaidīs līdz pirmdienas vakaram, šodien pēc tikšanās ar Valsts prezidentu Valdi Zatleru žurnālistus informēja premjers Valdis Dombrovskis (JL), kurš uzņēmies koalīcijas veidošanu jaunajā Saeimā.

Par tālāko rīcību "Vienotība" lems pēc atbilžu saņemšanas.

Līdz pirmdienas vakaram sadarbības koncepciju un koalīcijas modeli plāno atsevišķi izvērtēt arī "Vienotībā" ietilpstošās partijas - "Jaunais laiks" (JL), "Pilsoniskā savienība" (PS) un "Sabiedrība citai politikai" (SCP). Minēto partiju līderi gan jau ir publiski pauduši atbalstu Dombrovska piedāvātajam četru partiju koalīcijai, kurā visi politiskie spēki darbotos vienlīdzīgās pozīcijās un strīdīgie jautājumi tiktu uz laiku "iesaldēti".

Pagaidām atbalstu sarunu sākšanai par dalību šādā koalīcijā paudis vienīgi SC. Tomēr kā vienu no dalības nosacījumiem "Vienotība" izvirzījusi Latvijas okupācijas fakta oficiālu atzīšanu, par ko SC pagaidām izvairās sniegt atbildi.

ZZS pārstāvji pagaidām atturas no jebkādiem komentāriem un viedokļu paušanas, norādot, ka šis jautājums vēl jāizdiskutē atsevišķi ZZS ietilpstošajās partijās. ZZS gan iepriekš norādījusi, ka to īpaši neinteresē koalīcijas partneri un ka partija gatava sadarboties ar visām Saeimā iekļuvušajām partijām, turklāt koalīcijas veidošana esot Dombrovska un "Vienotības" ziņā.

Savukārt VL-TB/LNNK pārstāvji iebilst pret Dombrovska piedāvāto sadarbības dokumentu un sola piedāvāt tajā būtiskus labojumus, norādot, ka ir aktuāli jautājumi, kurus nedrīkst "iesaldēt".

Šodien visu Saeimā iekļuvušo partiju pārstāvji tikās ar Valsts prezidentu, lai viņu iepazīstinātu ar savu redzējumu par koalīcijas veidošanu un valsts attīstības plāniem.

Jau ziņots, ka ceturtdien Dombrovskis nāca klajā ar paziņojumu, ka nākamo koalīciju Saeimā mēģinās izveidot no četriem politiskajiem spēkiem - "Vienotības", ZZS, SC un VL-TB/LNNK.

Partijām ir nosūtīts vienošanās projekts, par kuru politiskie spēki ir lūgti atbildi sniegt līdz pirmdienas, 18.oktobra, vakaram.

Ja izdotos izveidot Dombrovska iecerēto koalīciju, tai būtu 92 deputātu balsis Saeimā un opozīcijā atrastos tikai astoņi deputāti.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE VIDEO