Protestētāji Francijā ceturtdien bloķējuši virkni svarīgu objektu un iesaistījušies sadursmēs ar policiju, kamēr arodbiedrības aicina visā valstī turpināt masu protesta akcijas pret prezidenta Nikolā Sarkozī iecerēto pensionēšanās vecuma paaugstināšanu.

Kamēr vairāk nekā ceturtdaļā benzīna uzpildes staciju beigusies degviela, policija mēģina atbloķēt degvielas noliktavas un naftas pārstrādes rūpnīcas, lai nepieļautu pilnīgu valsts ekonomikas apstāšanos.

"Sagrābjot ķīlniekos Francijas ekonomiku, uzņēmumus un ikdienas dzīvi, jūs graujat nodarbinātību," vēršoties pie arodbiedrību līderiem, uzsvēris Sarkozī, kurš apsūdzējis protestētājus valsts ekonomikas trauslā atlabšanas procesa bremzēšanā.

Foto: AFP/LETA

Sarkozī: tā vairs nav demokrātija!

"Mēs nevaram būt vienīgā valsts pasaulē, kur, notiekot reformām, mazākums vēlas visu bloķēt. Tas nav iespējams. Tā nav demokrātija," paziņoja prezidents, solot īstenot bargus pretpasākumus pret nekārtību cēlājiem.

Tikmēr ietekmīgās arodbiedrības CGT līderis Bernārs Tibo paziņojis, ka, ņemot vērā valdības "nesamierināmību", neesot "nekāda iemesla apturēt protestus", un aicinājis uz "turpmāku rīcību, sākot ar nākamo nedēļu". "Mums jāturpina ar iespējami masīvām akcijām," intervijā radiostacijai RMC sacīja Tibo.

Pēcpusdienā paredzēta arodbiedrību pārstāvju tikšanās, lai lemtu par nākamajām masu demonstrācijām, kas, iespējams, varētu notikt otrdien.

Foto: AFP/LETA

Vairāk nekā miljons demonstrantu

Šajā otrdienā, kas bija jau sestā nacionālā protesta diena kopš septembra sākuma, Francijas pilsētu ielās izgāja vairāk nekā miljons demonstrantu, kas pauda neapmierinātību ar valdības ieceri paaugstināt pensionēšanās vecumu no 60 līdz 62 gadiem, kā arī paaugstināt minimālo vecuma robežu pilnas valsts pensijas saņemšanai no 65 līdz 67 gadiem.

Tikmēr svarīgāko nozaru darbinieki, protestējot pret pensiju sistēmas reformu, jau ilgāk nekā nedēļu turpina streiku.

"Krīzi noveļ uz strādājošo pleciem"

Kamēr valdība norāda, ka reforma nepieciešama, lai iegrožotu milzīgo budžeta deficītu, arodbiedrības un politiskā opozīcija apgalvo, ka krīzes novēršanas izmaksas tiekot noveltas uz strādājošo pleciem.

Foto: AFP/LETA

Jaunieši demolē pilsētas

Lionā jau vairākas dienas turpinās nekārtības, tostarp novērota laupīšana un izcēlušās protestētāju sadursmes ar policiju. Sakozī situāciju pilsētā nosaucis par "skandalozu" un uzsvēris, ka "nekārtību cēlājiem nepaliks pēdējais vārds".

Policija ceturtdien pielietoja asaru gāzi, neļaujot aptuveni 200 vidusskolēniem pievienoties CGT demonstrācijai, bet skolēni policiju apmētāja ar dažādiem priekšmetiem.

Sporādiskas jauniešu un policijas sadursmes notikušas arī vairākās citās pilsētās, un pēc sadursmēm pie vidusskolas Puatjē pilsētā ceturtdien slimnīcā nogādāta kāda skolniece.

Foto: AFP/LETA

Apgalvo, ka policisti situši meitenei ar steku

Vidusskolēnu pārstāvji paziņojuši, ka meitenei, kuru esot ar stekiem piekāvuši policisti, lauztas trīs ribas. Tikmēr policija apgalvo, ka meitene saspiesta drūzmā un ka neviens viņu neesot sitis.

Arī Nicā pie kādas vidusskolas policija tika apmētāta ar akmeņiem un pieci jaunieši aizturēti.

Simtiem aizturēto, arī bērni

Iekšlietu ministrs Briss Ortefē paziņojis, ka līdz šim aizturēti vairāk nekā 1900 cilvēku un tikai trešdien arestēto skaits sasniedzis 245.

Starp aizturētajiem ir arī bērni, no kuriem daži - tikai desmit gadus veci. Viņiem būs jāstājas nepilngadīgo tiesas priekšā. Kādai 18 gadus vecai meitenei Lionā jau piespriests mēnesi ilgs administratīvais arests par atkritumu konteineru dedzināšanu.

Pilsētas prokurors Marks Dizērs norādījis, ka starp nekārtību cēlājiem ir

nepieredzēti liela "jaunāku un jaunāku meiteņu proporcija".

Visā valstī arvien biežāk uzliesmo spontānas demonstrācijas. Piemēram, Tulūzā ceturtdien ielās izgāja vismaz 8000 cilvēku. Arodbiedrības gan apgalvo, ka demonstrantu skaits sasniedzis 35 000.

Arī Bordo ielās izgāja 3500 līdz 5000 skolēnu, nesot plakātus ar tādiem uzrakstiem kā

"Mēs šo reformu sadedzinātu, taču nav palicis benzīna".

Parīzē demonstrāciju sarīkoja vismaz 4000 vidusskolēnu, un studentu arodbiedrību līderi paziņojuši, ka protesti tiks turpināti, neskatoties uz to, ka piektdien sākas brīvlaiks.

Foto: AFP/LETA

Bloķē lidostu

Priekšpusdienā protestētāji bloķēja Marseļas lidostu, taču pēc vairākām stundām policija viņus izklīdināja. Tomēr lidostas blokāde radīja vairākus kilometrus garu autosatiksmes sastrēgumu.

Marseļā streiko arī atkritumu savācēji, tāpēc piegružoto ielu sakopšanā iesaistīta armija. Atkritumu savācēji streiko arī Tulūzā, kur streikotāji bloķējuši pieeju izgāztuvēm.

Tikmēr streiks Marseļas ostā turpinās jau mēnesi, un tur faktiski vairs nav brīvu piestātņu. Desmitiem kuģu izkraušanu un degvielas uzpildi spiesti gaidīt reidā. "Cilvēki Marseļā nekad nav redzējuši tik daudz kuģu," atzina ostas virsnieks Žils Belafronts.

Streiki apturējuši arī Francijas 12 naftas pārstrādes rūpnīcas, un, kā pavēstījis Ortefē, 14 no 219 degvielas noliktavām šobrīd ir bloķētas, neskatoties uz Sarkozī rīkojumu policijai blokādes likvidēt.

Prasa policijai iesaistīties un pārtraukt benzīna blokādi

Benzīna uzpildes staciju operatori vērsušies pie premjerministra Fransuā Fijona, aicinot degvielas noliktavu un pārstrādes rūpnīcu atbrīvošanā iesaistīt policijas īpašo uzdevumu vienības vai pat armiju, norādot, ka, apņēmīgi ķeroties pie lietas, problēmu iespējams atrisināt pāris dienu laikā.

"Iespējams, mums jāpiespiež Fijons rīkoties, pat sūtīt tankus," izteicās benzīna piegādātāju apvienības CNPA pārstāvis Kristiāns Rū.

Tikmēr autotransporta federācija FNTR paziņojusi, ka tās biedru darbs ir apgrūtināts un ka drīzumā apstāties būs spiestas pat degvielas cisternas, ja vien kā ārkārtas transportam tām netiks nodrošināta prioritāte.

Foto: AFP/LETA

Tūkstošiem uzpildes staciju nedarbojas

Enerģētikas ministrs Žans Luiss Borlū Senāta locekļiem pavēstīja, ka no 12 300 benzīna uzpildes stacijām šobrīd degviela beigusies 2790, kas gan ir mazāk nekā trešdien, kad darbu bija spiestas pārtraukt 3190 stacijas.

No Parīzes un uz Parīzi ceturtdien kursē trīs ceturtdaļas TGV ātrvilcienu, taču provincēs kursē tikai puse vilcienu.

Milzu zaudējumi

Tajā pašā laikā Francijas lidsabiedrības ceturtdien paziņoja, ka streiki un degvielas piegādes traucējumi tām izmaksājuši jau vairāk nekā aprīlī notikušais Īslandes vulkāna izvirdums.

Vulkāna Eijafjadlajegidla izmesto pelnu mākoņa dēļ pavasarī Eiropā tika atcelti simtiem avioreisu, un franču lidsabiedrībām tas radīja 188 miljonus eiro (131 miljonu latu) lielus zaudējumus.

Tagad lidostu personāla streiki un ārkārtas pasākumi, lai lidmašīnas nodrošinātu ar degvielu, prasījuši vēl lielāku summu, un izmaksas turpina augt.

Pensiju sistēmas reformu likumprojekts jau apstiprināts Nacionālajā sapulcē, bet tā izskatīšana senātā joprojām turpinās. Galīgais balsojums par likumprojekta apstiprināšanu parlamenta augšpalātā, iespējams, notiks piektdien.

Lasīt un pievienot komentāru
JAUNĀKIE VIDEO
Saturs drīz būs pieejams