Ja Valsts prezidents Valdis Zatlers premjera amatam nominēs pašreizējo valdības vadītāju Valdi Dombrovski ("Vienotība"), tad, kā šodien vienojās partijas, nākamo valdību veidos trīs partijas - nacionālā apvienība "Visu Latvijai!" - TB/LNNK (VL-TB/LNNK), apvienība "Vienotība" un Zaļo un zemnieku savienība (ZZS).

Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) un "Vienotība" piektdien vienojušās likvidēt Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministriju (RAPLM), tās funkcijas pamatā nododot Vides ministrijai.

Valdību veidos trīs partijas

Jauno valdību veidos trīs partijas - Saeimas vēlēšanās uzvarējusī apvienība "Vienotība", Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) un Nacionālā apvienība ""Visu Latvijai!" - "Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK.

Par to žurnālistiem piektdien pavēstīja premjers Valdis Dombrovskis ("Jaunais laiks", "Vienotība").

VL-TB/LNNK jaunajā valdībā tiktu deleģēts viens - tieslietu ministra - amats. Pēc Dombrovska teiktā, būtu vēlams, ja šo amatu ieņemtu cilvēki ar jau iepriekšēju pieredzi Ministru kabineta darbā - Gaidis Bērziņš vai Dzintars Rasnačs.

Rasnačs gan norādīja, ka VL-TB/LNNK arī gribētu iegūt izglītības ministra amatu, bet Dombrovskis atzina, ka tas esot maz ticams.

Dobrovskis norādīja, ka iepriekš bija izvirzīti nosacījumi nacionālās apvienības dalībai koalīcijā - ka netiks virzīti repatriācijas jautājumi un jautājumi, kas saistīti ar mazākumvalodas izglītības nostādnēm. No VL-TB/LNNK saņemta piekrišana, tādēļ būtiskākais šķērslis apvienības dalībai koalīcijā esot noņemts.

Lielāku skaidrību par amatu sadalījumu Dombrovskis sola pirmdien.

Divas ministrijas apvienos

Apvienoto Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju, visticamāk, vadīs pašreizējais vides ministrs Raimonds Vējonis (ZZS), žurnālistiem pēc abu politisko spēku tikšanās pavēstīja premjers Valdis Dombrovskis ("Jaunais laiks", "Vienotība").

RAPLM varētu likvidēt divu līdz triju mēnešu laikā. Pašvaldību lietu ministrijas likvidāciju premjers pamatoja ar to, ka sabiedrībā negatīvi tiek uztverta, piemēram, Kultūras un Veselības ministrijas reorganizācija, bet RAPLM savulaik ir mākslīgi izveidota, lai īstenotu teritoriālo reformu, kas patlaban ir pabeigta.

ZZS pretendē uz sešiem ministru portfeļiem

Abi politiskie spēki arī vienojušies, ka ZZS pārziņā paliks Zemkopības un Labklājības ministrija, bet kopumā savienībai varētu būt seši ministru portfeļi. Par atlikušajām trim ministrijām vēl notiek diskusijas.

ZZS līderis Augusts Brigmanis norādīja, ka Zemkopības ministriju arī turpmāk varētu vadīt Jānis Dūklavs, bet kandidatūra labklājības ministra krēslam vēl neesot skaidra.

Uz jautājumu, vai tajā varētu palikt Uldis Augulis, Brigmanis atbildēja izvairīgi, norādot, ka šis jautājums ir atvērts un Auguļa kandidatūra tiek apsvērta vairākās ministrijās. Iepriekš neoficiāli izskanējis, ka Augulis varētu ieņemt satiksmes ministra vadītāja posteni.

Uz jautājumu, vai ZZS savā pārziņā vēlētos arī Satiksmes ministrijas vadību, Brigmanis atbildēja, ka tas ir "sarunu objekts".

Brigmanis arī uzsvēra, ka, neskatoties uz labklājības ministra personību, pensijas nākamgad netiks samazinātas.

"Vienotība" savus interešu lauciņus pagaidām vēl neatklāj

Premjers gan vēl neatklāja, kādas ir "Vienotības" intereses attiecībā uz ministru amatiem, norādot, ka to atklās, kad būs apkopoti visu iespējamo koalīcijas partneru viedokļi.

Lai gan ZZS jaunajā valdībā varētu būt seši ministri un tādējādi līdz ar RAPLM likvidēšanu tukši paliek vien septiņi ministru krēsli, premjers noliedza apgalvojumu, ka tādējādi jau ir izlemts valdībā neņemt Nacionālo apvienību "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK.

Brigmanis arī norādīja, ka piektdien neesot runāts par amatiem Saeimā, tostarp parlamenta priekšsēdētāja krēslu.

Iepriekš tika ziņots, ka ZZS darbam valdībā virzīs arī pašreizējo labklājības ministru Uldi Auguli, kurš varētu mainīt atbildības sfēru un ieņemt ekonomikas vai satiksmes ministra amatu. Augulis šādu iespēju nav noliedzis, taču ir atzinis, ka varētu palikt arī līdzšinējā amatā. Pašlaik ZZS pārziņā ir arī Izglītības un zinātnes ministrija.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE VIDEO