Jau 2.novembrī spēkā stāsies izmaiņas pabalstu aprēķināšanas kārtībā topošajiem un jaunajiem vecākiem, nosakot pabalstu “griestus”. TVNET sadarbībā ar vecāku apvienību “Māmiņu klubs” aptaujāja gan esošās, gan topošās māmiņas, lai uzzinātu viedokli. Jāatzīst, ka pārsvarā māmiņas ir gan apjukušas, gan negatīvi noskaņotas pret jauninājumiem pabalstos.

Izmaiņas visvairāk skars turīgās ģimenes

Jaunā kārtība pabalstiem nosaka "griestus" 11,51 lata apmērā vienā kalendārajā dienā un papildus paredz izmaksāt pusi no aprēķinātās pabalsta summas, kas to pārsniedz. Vienlaikus tām māmiņām, kas grūtniecības atvaļinājumā dosies pēc 2. novembra, maternitātes pabalstu aprēķinās 80% apmērā no algas pirms nodokļu nomaksas vienā kalendārajā dienā līdzšinējo 100% vietā. Kopējā saņemto pabalstu summa līdz bērna viena gada vecumam, salīdzinot ar situāciju līdz šā gada 2. novembrim, ģimenei ar zemiem ienākumiem samazināsies par 6-10%, ģimenei ar vidēji augstiem ienākumiem - par 10-31%, bet turīgai ģimenei ar augstiem ienākumiem - vairāk nekā par 31%, liecina institūta veiktie aprēķini.

Foto: sxc.hu/simmbarb

Neesmu turīga, tomēr apkrāpta jūtos!

Māmiņa Ginta, kura audzina jau divus gadus veco meitiņu un ir otrā bērniņa gaidībās, kam jānāk pasaulē pēc 2.11., nepiekrīt apgalvojumam, ka pabalstu „apcirpšana” ietekmēs tikai turīgos iedzīvotājus. “Nesauktu sevi un savu ģimeni par turīgu. Dzīvojam normāli, ēst ir ko. Apvainojoši ir tas, ka esmu strādājusi oficiālu darbu un godīgi maksājusi nodokļus, alga netika speciāli paaugstināta pirms iešanas dekrēta atvaļinājumā. Tagad jūtos apkrāpta no valsts puses,” secina māmiņa. “Protams, ja bērniņš ir mūs izvēlējies tieši tagad, tas nozīmē, ka viss būs kārtībā, un tas nozīmē, ka tā tam ir jābūt! Bet, protams, viegli nebūs...” Visvairāk Gintu uztrauc drēbju iegāde, kuru cenas Latvijā ir vienkārši neadekvāti augstas - līdz pat 200% uzcenojumu!

Nesaņemšu pelnīto – kāpēc jāzāģē zars, uz kura pats sēdi?

Ksenija gaida savu pirmo bērniņu un dekrēta atvaļinājumā dosies šā gada 8.novembrī, janvāra beigās viņai jādzemdē mazulis. "Mani šīs izmaiņas ar pabalsta griestiem skars vistiešākajā veidā, jo līdz šim strādāju labā firmā ar labu atalgojumu," secina Ksenija. “Es nesaprotu, kādēļ valsts zāģē koku, uz kā pati sēž. Bērni ir mūsu nākamie nodokļu maksātāji, un

šie ierobežojumi nekādā veidā neveicinās dzimstību. Jau tagad esam pēdējā vietā Eiropā..

" Ksenija atzīst, ka lielākā daļa viņas paziņu jau devušies dzīvot ārpus Latvijas, un viens no iemesliem bija tieši ģimenēm ar bērniem nedraudzīgā politika. "Arī mums bija tādas domas, tomēr izvēlējāmies palikt," saka Ksenija.

Foto: flickr.com/LadyDragon

Mēs nevaram atļauties otro bērnu!

Daina, kura jau ir divgadīga dēla mamma, apzinās, ka pabalstu sistēmas dēļ viņa var vien sapņot par otru bērniņu: “Manam dēliņam šobrīd ir divi gadiņi. Es ļoti vēlētos otru bērnu, bet valsts ģimenes atbalsta sistēmas trūkuma dēļ es to nevaru atļauties. Mēs tik tikko savelkam ar vīru galus kopā, nav nekādas stabilitātes sajūtas.” Kā secina māmiņa, ja abi ar vīru nolems laist pasaulē vēl vienu bērnu, viens no vecākiem nestrādās un arī pabalsts nekāds nesanāks.

  “Mēs vienkārši nevaram atļauties vēl vienu bērnu ģimenē, bet man jau ir tuvu 40 gadiem,” skumji nosaka Daina.

Lai gan māmiņa Aleksandra, kura jau audzina meitiņu, paspēja saņemt maternitātes pabalstu 100% apmērā un māmiņas alga bija 70% apmērā no algas, pašreizējā situācija viņu neapmierina: "Es zinu, kādas tagad būs izmaiņas, un uzskatu, ka mūsu valstī tiek darīts viss, lai dzimtu mazāk bērnu. Nejūtu nekādu veicināšanas pasākumu. Ja man rastos doma par otru bērniņu, es pagaidītu, līdz mainās valstī likumdošana un pabalstu sistēma, līdz varēsim atļauties šeit bērnu."

Paļauties vien var uz ģimenes ienākumiem, nevis uz valsti

Māmiņa Ilze dekrēta atvaļinājumā ir jau devusies līdz 2.11., tomēr arī viņas ienākumi tiks samazināti pēc bērniņa piedzimšanas. Māmiņa uzskata, ka pārdzīvot jēgas neesot, jo sava bērniņa piedzimšana netika plānota cerībā uz materiālā atbalsta saņemšanu no valsts. “Sapratām, ka paļauties varam tikai uz sevi un mūsu ģimenes ienākumiem, nevis uz mūsu valsts atbalstu,” savos uzskatos pārliecināta ir Ilze. “Tomēr, kad Daudze kāpj Saeimas tribīnē un stāsta, ka valstī ekonomiskais stāvoklis nu ir krietni uzlabojies un tamdēļ ministru padomniekiem ir atceļami visi algu ierobežojumi, tad gan mani pārņem dusmas, jo, ja jau atceļam, tad atceļam ierobežojumus visiem - jaunajiem vecākiem, pensionāriem un arī ministru padomniekiem, tas tikai būtu godīgi, bet nu mūsu valstī mēs parasti sākam visu no otra gala - ačgārnā republika...”

Foto: LETA

Lai saņemtu pabalstu – no sākuma piedzemdē!

"Mans dzemdību datums paredzēts 2011.gada maijā, un teorētiski es ietilpstu to jauno vecāku grupā, kas jau pirms grūtniecības zināja par gaidāmajiem ierobežojumiem pabalstu sistēmā, kas stāsies spēkā šā gada 2.novembrī. Teorētiski tāpēc, ka, ja godīgi, praktiski pirms bērniņa ieņemšanas es par pabalstiem nezināju," atzīst Tatjana, kura gaida savu pirmdzimto. Lai noskaidrotu, kas tad īsti viņai pienāksies pēc dzemdībām, Tatjana zvanījusi uz VSAA (Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūru). Attieksme esot bijusi vienkārši nekaunīga. "VSAA filiālē man atbildēja ar šādu tekstu: "Lai saņemtu pabalstu, sākumā vajag piedzemdēt!" Man šobrīd ir vidēja alga, un, cik saprotu, pabalstu griesti mani īpaši neskars, jo tāpat saņemšu mazāk par tiem, tomēr man nav nekāda priekšstata, cik tad īsti mums izmaksās bērns pirmajā dzīves gadā?" jautā Tatjana.

Akmens to dārziņā, kuri “uzbūra” sev milzīgās algas

Māmiņa Kristiāna jau savu bērniņu ir sagaidījusi un uzskata, ka pabalstu situācija nemaz nav tik dramatiska, jo senāk māmiņām bijis grūtāk: “Manai draudzenei pirms gadiem pieciem piedzima meitiņa, un viņa nevarēja atļauties pavadīt laiku ar mazo līdz gada vecumam, jo par toreizējo pabalstu vienkārši nevarētu izdzīvot... Šobrīd tas jau ir savādāk.” Tomēr Kristiāna arī apzinās, ka pabalstu jauninājumi nav vēlamākais visām māmiņām. “Protams, cita lieta, ja mamma pirms bērniņa piedzimšanas ir pelnījusi daudz vairāk par šobrīd noliktajiem griestiem un bijusi vairāk vai mazāk vienīgā ģimenes apgādniece, tad situācija atkal līdzīga - mammai gribot negribot jāatgriežas darbā, kas noteikti sāpīgi gan pašai, gan mazulim,” secina māmiņa. Kā plusu šajā “griestu lietā” Kristiāna saskata vienlīdzību, kas tagad būs attiecināma arī pret turīgajām ģimenēm: “Protams, visā šajā "griestu" lietā akmens to dārziņā, kas uzbūra sev milzīgās algas, lai pēc tam saņemtu lielo pabalstu. Šobrīd šādas rīcības dēļ cieš māmiņas, kas apzinīgi veidojušas savu karjeru, maksājušas nodokļus un nu nevar aiziet pelnītā atpūtā ar savu, iespējams, ilgi gaidīto un plānoto mazuli kaut uz vienu gadu."

Radot bērnus, kļuvām maznodrošināti!

Māmiņas Tamāras dzemdības gaidāmas ap 5.februāri 2011.gadā. Tas būs viņas otrais bērniņš. "Es paliku stāvoklī, kad pirmajam bērniņam bija tikai 8-9 mēneši, tātad vēl bērna kopšanas atvaļinājuma laikā, tāpēc nesaprotu, kāds tad būs mans nākamā bērna pabalsts?" jautā māmiņa. Līdz pirmā bērna kopšanas atvaļinājumam Tamāra saņēmu minimālo algu, un arī pabalsts bija 50 latu + 8 lati valsts ģimenes pabalsts. "Protams, tā ir niecīga summa ģimenei ar diviem bērniem, kur māte vairākus gadus nestrādā, jo ir divi bērni pēc kārtas. Mēs nolēmām noformēties kā mazturīgā ģimene savā pašvaldībā. Saņemam arī speciālu pabalstu par dzīvokli un atbalstu ēdināšanā.

Esam nabadzīga ģimene, jo nolēmām radīt divus bērnus

," skumji secina topošā māmiņa.

Vecāku apvienība «Māmiņu klubs» jau 2009.gada pavasarī nāca klajā ar skaļām protesta akcijām pret pabalstu ierobežojumiem jaunajiem vecākiem. Tika iesniegtas sūdzības Satversmes tiesā, rīkoti ratiņu gājieni ap Ministru kabinetu, bet valdības pārstāvji bija stingri nolēmuši bērnu un vecāku intereses neņemt vērā. «Māmiņu klubs» bija savācis vairāk nekā 20 000 parakstu pret pabalstu griestiem un strādājošo vecāku pabalstu ierobežojumiem.

Lasīt un pievienot komentāru
JAUNĀKIE VIDEO
Saturs drīz būs pieejams