Apvienība "Vienotība" šodien pēc valdes sēdes paziņoja savus ministru amatu kandidātus topošajā premjera Valda Dombrovska (JL) valdībā. Apvienība ne pušplēsta vārda neminēja par kritērijiem, pēc kuriem tika vērtēti un atlasīti potenciālie ministri. Atliek izteikt minējumu, ka tādu nemaz nav bijis, ja vien par kritērijiem neuzskata vienkāršu matemātiku - septiņi mums, seši jums.

Vienotības virzītie ministri

Ja Valsts prezidents Valdis Zatlers kā premjera amata kandidātu nominēs Dombrovski, finanšu ministra amatam tiks virzīts bijušais "SEB bankas" ekonomists Andris Vilks, bet ekonomikas ministra amatam - jau esošais ministrs Artis Kampars (JL).

Ārlietu ministra amatam "Vienotība" virzīs "Pilsoniskās savienības" līderi Ģirtu Valdi Kristovski, bet aizsardzības ministra amatam - bijušo ārlietu ministru Arti Pabriku (SCP). Uz tieslietu ministra amatu pretendēs Aigars Štokenbergs (SCP).

Iekšlietu ministra amatam tiks virzīta esošā ministre Linda Mūrniece (JL), savukārt uz kultūras ministra posteni pretendēs Sarmīte Ēlerte (PS).

Pabriks varētu ieņemt arī Ministru prezidenta biedra amatu Latvijas prezidentūras Eiropas Savienībā sagatavošanai.

Kā šodien žurnālistiem sacīja Kristovskis, "Vienotības" valde lēmumu par šādu amatu sadalījumu pieņēmusi vienbalsīgi.

Skaidrojot to, kādēļ viņš tiek virzīts ārlietu, nevis aizsardzības ministra amatam, Kristovskis norādīja, ka partijas "Pilsoniskā savienība" (PS) valde paužot uzticību Dombrovska izvēlei un premjeru pilnībā atbalstot. Tāpēc pat neesot bijušas sarunas par veto tiesību izmantošanu amatu sadalīšanas laikā. "Mēs esam spēcīga, vienota komanda, kas apgāž izskanējušās bažas par mūsu nespēju vienoties," sacīja politiķis.

"Vienotības" partijas "Jaunais laiks" (JL) līdere Solvita Āboltiņa, kura varētu ieņemt Saeimas priekšsēdētāja amatu, žurnālistiem atzina, ka šo valdības komandu priekšā gaidot grūts darbs, kurā nevarēšot iztikt bez padomiem un palīdzības. Āboltiņa neslēpa, ka būs domstarpības par dažādiem jautājumiem, bet par visu tikšot diskutēts un lēmumi pieņemti kopīgi.

Štokenbergs pauda prieku, ka Ēlerte jau ar pirmo piegājienu politikā tiek virzīta par ministri, Āboltiņa atzina, ka neviens nevarot apstrīdēt Ēlertes pieredzi kultūras jomā, turklāt pašreizējais kultūras ministrs Ints Dālderis (JL) viņai būšot labs palīgs. Savukārt Kristovskis norādīja, ka Ēlerte esot ne mazāk kompetenta kultūras jomā kā Dālderis, un pauda gandarījumu, ka viņa piekritusi šim grūtajam pienākumam.

Pati Ēlerte norādīja, ka augsti vērtējot Dāldera paveikto krīzes laikā, un pauda cerību, ka viņš būs pirmais un labākais padomnieks. Ēlerte arī apgalvoja, ka kultūras joma viņai neesot sveša.

Runājot par pašreizējo aizsardzības ministru Imantu Lieģi (PS), kura vietā varētu stāties Kristovskis, Āboltiņa norādīja, ka arī parlamentā esot daudz ko darīt un viņš tur varēšot labi izmantot iegūto pieredzi.

ZZS - sešas ministrijas; "Vienotībai" - septiņas

Jaunās koalīcijas topošajā valdībā, ko veidos "Vienotība" un Zaļo un zemnieku savienība (ZZS), ZZS tiks atvēlētas sešas, bet "Vienotības" pārziņā būs septiņas ministrijas, - to vakar pēc abu partiju pārstāvju tikšanās sacīja topošās valdības iespējamais vadītājs Dombrovskis.

ZZS jaunajā valdībā iegūs zemkopības, apvienotās vides un reģionālās attīstības, izglītības un zinātnes, labklājības, satiksmes un veselības ministra amatu. Savukārt "Vienotībai" būs finanšu, ārlietu, ekonomikas, aizsardzības, kultūras, iekšlietu un tieslietu ministra amats.

"Vienotība" iegūs arī Saeimas priekšsēdētāja amatu, kuru varētu ieņemt partijas "Jaunais laiks" līdere Solvita Āboltiņa.

ZZS virzītie ministri

ZZS pārstāvji atzinuši, ka apvienoto Vides un reģionālās attīstības ministriju varētu vadīt pašreizējais vides ministrs Raimonds Vējonis, bet Zemkopības ministriju turpinās vadīt Jānis Dūklavs.

Kā viens no satiksmes ministra amata kandidātiem minēts pašreizējais labklājības ministrs Uldis Augulis (ZZS), taču netiek izslēgts, ka viņš varētu arī turpināt vadīt Labklājības ministriju.

ZZS ministru amatu kandidātus varētu paziņot šonedēļ vai pirmdien.

Kā ziņots, "Vienotība" un ZZS jau iepriekš vienojās, ka tiks likvidēta Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrija, kuras galvenās funkcijas pārņems Vides ministrija. Līdz ar to paliks 13 ministrijas.

Jau ziņojām, ka pirmdien pēc "Vienotības" partijas "Sabiedrība citai politikai" (SCP) ultimāta pretēji iepriekš solītajam tika nolemts koalīcijā neņemt nacionālo apvienību "Visu Latvijai"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK (VL-TB/LNNK) un koalīciju veidot tikai no divām partijām - "Vienotības" un ZZS, kurām jaunajā Saeimā kopā būs 55 deputātu mandāti. Pirms kāda laika tika pārtrauktas sarunas arī ar apvienību "Saskaņas centrs", kas nepiekrita "Vienotības" izvirzītajiem sadarbības nosacījumiem.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE VIDEO