Silvio Berluskoni sestdien atkāpās no Itālijas premjerministra amata. Prezidents Džordžo Napolitāno oficiāli pieņēmis Berluskoni demisijas rakstu. Ļaudis izgāja ielās un līksmoja par Berluskoni demisiju.

Berluskoni jau iepriekš bija paudis apņemšanos demisionēt pēc tam, kad būs apstiprinātas ekonomiskās reformas, kuru īstenošana ir apsolīta Eiropas Savienībai (ES).

Jau ziņots, ka taupības pasākumu paketi, kas cita starpā paredz pievienotās vērtības nodokļa (PVN) paaugstināšanu, pensionēšanās vecuma palielināšanu, degvielas cenu celšanu un valsts īpašumu pārdošanu, Itālijas parlamenta apakšpalāta apstiprināja sestdien. Savukārt Senāts to bija apstiprinājis jau iepriekš.

Pie prezidenta pils, kurp Berluskoni sestdien devās, lai iesniegtu demisijas rakstu, bija pulcējušies tūkstošiem protestētāju, kas neslēpa prieku par ilggadējā premjerministra atkāpšanos.

Ļaudis līksmo

Arī citviet Romā sestdien ļaudis līksmoja par Berluskoni demisiju.

Lai gan ielās bija izgājuši arī Berluskoni atbalstītāji, viņu bija krietni mazāk nekā līdzšinējā premjerministra pretinieku.

Berluskoni pie varas nāca 1994.gadā. Viņš kļuvis par visilgāk nostrādājušo Itālijas premjerministru pēckara periodā.

Taču Berluskoni darbu politikā aizēnoja apsūdzības korupcijā un aizdomas, ka viņš izmantojis politisko ietekmi savu biznesa interešu aizstāvībai.

Jaunā valdības aprises zināmas

Tiek prognozēts, ka jaunās valdības vadība tiks uzticēta bijušajam ES komisāram Mario Monti.

68 gadus vecajam ekonomistam ir nevainojama reputācija, taču viņam nav pieredzes politiskajā darbā.

Itālijas prezidents svētdienas rītā sācis konsultācijas ar Itālijas lielākajām politiskajām partijām.

Viņam svētdien paredzētas 19 tikšanās ar politisko spēku pārstāvjiem, tostarp Senāta spīkeri Renāto Skifāni un Deputātu palātas spīkeri Džanfranko Fini.

Plānots, ka konsultācijas beigsies ap plkst.18 pēc vietējā laika (plkst.19 pēc Latvijas laika), bet pēc tam premjerministra amatam oficiāli tiks nominēts Monti.

Eksperti uzskata, ka jaunais premjerministrs tiks nosaukts vēl svētdien, pirms savu darbību atsākuši finanšu tirgi.

Berluskoni vadītā Tautas brīvības partijas sestdien solīja atbalstīt Monti kandidatūru premjerministra amatam, tiesa gan, izvirzot zināmus nosacījumus.

Kā skaidroja partijas likumdevējs Mario Bačini, Tautas brīvības partija atbalstīs Monti valdību, kamēr vien tā nodrošinās ES apsolīto reformu ieviešanu.

Ja pagaidu valdībai parlamentā nebūtu vairākuma, Napolitāno nāktos atlaist parlamentu un izsludināt ārkārtas vēlēšanas.

Tādēļ Napolitāno aicinājis likumdevējus domāt par valsts interesēm.

"Visiem politiskajiem spēkiem būtu jārīkojas ar atbildības sajūtu," mudināja prezidents.

Nākamās parlamenta vēlēšanas Itālijā paredzētas 2013.gadā. Jaunajai valdībai tādējādi būs aptuveni 18 mēneši laika sāpīgo ekonomikas reformu ieviešanai.

Skatīt pievienoto video.

Lasīt un pievienot komentāru
JAUNĀKIE VIDEO
Saturs drīz būs pieejams